Skocz do zawartości

Gaz , zmiana przepisów


JANUSZ60

Rekomendowane odpowiedzi

w skład ceny wejdzie gaz więc czemu mam go nie sprawdzić?

 

Bo masz sprawdzić w pokolizyjnym

czynności z punktu od 1 do 10

 

a gaz jest w pkt 11 więc ja się pytam na jakiej podstawie chcesz go sprawdzać i jeszcze do tego pobrać za to opłatę???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest sedno.bo 1 do 10 to jest zakres okresowego

 

1 do 10 to są poszczególne czynności, zakres okresowego jest tylko w badaniu po zmianach i tylko z tym badaniem pobieramy opłatę jak za okresowe.

 

Zostało to zmienione Dz.U. 155 bo w 227 w pokolizyjnym też był zakres okresowego. a teraz już nie ma - są tylko wyszczególnione czynności i tyle.

Praktycznie każde badanie dodatkowe, zawiera w sobie czynności z badania okresowego, jedne mniej, inne więcej, ale zakres okresowego ma tylko badanie po zmianach. Jest to wyraźnie napisane w Dz.U. 155, czarno na białym i bez kombinacji.

 

Ja wiem, że wiele naszych przepisów jest zawiłych, ale to nie jest powód, żeby szukać zawiłości wszędzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gaz jest w pkt 11 więc ja się pytam na jakiej podstawie chcesz go sprawdzać i jeszcze do tego pobrać za to opłatę???

 

Ponieważ OBT obejmuje sprawdzenie warunków dodatkowych Dz.U.155 par.2 pkt 4, nie mylić z badaniami dodatkowymi,czyli 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ OBT obejmuje sprawdzenie warunków dodatkowych Dz.U.155 par.2 pkt 4, nie mylić z badaniami dodatkowymi,czyli 11

 

hmm... po raz kolejny - robisz badanie dodatkowe a nie okresowe, od tego musimy wyjść.

 

W ramach tego badania masz sprawdzić pkt 1 do 10 - zgadza się? To pokaż mi gdzie tam jest napisane o sprawdzaniu gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w skierowaniu jest napisane ..... w "wyniku kolizji" robimy powypadkowe + okresowe i chyba dalej nie muszę tłumaczyć.
:ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Panowie a czy w instalacji LPG po za przewodami miedzianymi lub metalowymi (chodzi o wysokie ciśnienie) mogą być zastosowane inne np wąż gumowy lub coś podobne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz U 32 zał nr 9 §6

§ 6. 1. Przewody metalowe zastosowane w instalacji powinny być bez szwu, stalowe lub miedziane w

odniesieniu do gazu płynnego (LPG) oraz wyłącznie stalowe w odniesieniu do gazu ziemnego (CNG); przewody

stalowe powinny być ze stali nierdzewnej lub stali z pokryciem antykorozyjnym; dopuszcza się przewody

sztywne wykonane z materiału niemetalowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 6. 1. Przewody metalowe zastosowane w instalacji powinny być bez szwu, stalowe lub miedziane w

odniesieniu do gazu płynnego (LPG) oraz wyłącznie stalowe w odniesieniu do gazu ziemnego (CNG); przewody

stalowe powinny być ze stali nierdzewnej lub stali z pokryciem antykorozyjnym; dopuszcza się przewody

sztywne wykonane z materiału niemetalowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie był sztywny tylko elastyczny, coś ala wężyk paliwowy czarny.

Wężyk paliwowy czarny, w samochodzie osobowym i ciężarowym będzie się znacząco różnił, wszystko więc zależy od tego jaki materiał będzie użyty. Wydaje mnie się, że przewód elastyczny z tworzywa ze ścianką grubości 1,5 mm powinien spełniać warunki dopuszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dz.u 155 mamy to

2) czy przewody metalowe wysokiego ciśnienia są prawidłowo ukształtowane, bez załamań i otarć;

nie ma wymagań dla przewodów wysokiego ciśnienia innych niż metalowe ale czy to oznacza że nie mogą być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężyk paliwowy czarny, w samochodzie osobowym i ciężarowym będzie się znacząco różnił,
A jeśli to będzie ciężarowy po zmianach z osobowego (z kratką)? :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a czy w instalacji LPG po za przewodami miedzianymi lub metalowymi (chodzi o wysokie ciśnienie) mogą być zastosowane inne np wąż gumowy lub coś podobne?

Są stosowane w instalacjach gazowych z wtryskiem fazy ciekłej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo wczoraj przyjechał gościu sprawdzić luzy i jakoś w oczy rzuciła i się instalacja z takimi przewodami a przyznaję że wcześniej nie widziałem takich. :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcześniej nie widziałem takich

Pewnie nie Ty jeden.Jest jeszcze to

5. Kompletację instalacji oraz sposób jej połączenia i umieszczenia w pojeździe określa podmiot, który uzyskał

świadectwo homologacji na podstawie danych określonych w świadectwie homologacji sposobu montaŜu

instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazowego

trzeba się pytać w firmie która ma homo czy dopuszczają takie przewody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie dalej niż tydzień temu zawitał do mnie taki jeden.

Ale montażysta, zresztą znana firma, chyba miał już wcześniej jakiś problem, bo dał właścicielowi ksero swojej homo, z wyszczególnieniem przewodów i ok. 5cm wycinek :D tegoż przewodu.

Przewód jest w środku z jakiegoś tworzywa o dość grubej ściance i pokryty z zewnątrz warstwą jakby twardej gumy.

Ponadto mniej więcej co metr na nim jest nadruk (ciekawe jak długo wytrzyma) ze znakiem homologacji, nr ŚH(chyba, bo jakiś taki dziwny) i napisem ONLY LPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy w instalacji LPG po za przewodami miedzianymi lub metalowymi (chodzi o wysokie ciśnienie) mogą być zastosowane inne np wąż gumowy lub coś podobne?

 

Gumowe na pewno nie. Trafiały się takowe w instalacjach LPG z Holandii - montowane między zaworem tankowania a wielozaworem. Wynik btp - N

 

Sztywne niemetalowe - wynik P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.