Skocz do zawartości

ŚWIATŁA JAZDY DZIENNEJ


GUMIŚ1969

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 127
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • JANUSZ60

    20

  • laisar

    13

  • danielg539

    11

  • DARIO64

    10

Witam

Szanowne grono diagnostów, chcę ogłosić zakończenie tematu światej jazdy dziennej (na forum). Sprawa zakończyła się tym że klijent pojechał do sklepu gdzie kupował światła jazdy dziennej, dostał od sprzedawcy adres importera, skontaktował się z nim bezpośrednio i dostał od niego homologację na papierze i sprawa się wyjaśniła. Dostał przegląd i sprawy koniec na tym. Nasuwa się pytanie czy trzeba było tylu nerwów klijenta i niepokoju w gronie diagnostów? dzięki za pomoc i zainteresowanie kolegów diagnostów jak mogłem pilotowałem sprawę klijentowi dzięki Waszej pomocy.

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcę ogłosić zakończenie tematu światej jazdy dziennej

To dopiero po zdjęciu wszystkich naklejanych tasiemek z diodami imitującymi światła do jazdy dziennej na dodatek świecącymi wraz z mijania,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam wszystkich.

Ponieważ na tym forum są kompetentni w temacie ludzie prosiłbym o opinię na temat prawidłowości montażu świateł DRL.

Od jakiegoś czasu dyskutujemy nad prawidłowym zamontowaniem tych świateł w różnych modelach Dacii:

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2263&start=0

Główny problem to maksymalny wymiar 400 mm od krawędzi pojazdu - jak to dokładnie jest liczone - od krawędzi błotnika do zewnętrznej krawędzi lampy ?

Czy takie umiejscowienie jest ok (według powyższej techniki pomiaru jest tam 360-375 mm):?

lo_015a_rozdzielczo_pulpitu_140.jpg

Oczywiście cały czas w grę wchodzą homologowane przyzwoite światła jak na przykład Philips Daylight 4 (kosztuje stosunkowo niewiele - komplet 200 złotych na Allegro).

Dziękuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z warunkami technicznymi -nie dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu , wzajemna odległość miedzy światłami nie może być mniejsza niż 600 mm a wysokość od 250mm do 1500 mm.

 

Na około wychodzi ,że okey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to dokładnie jest liczone

O tak: "...2. Ilekroć w niniejszych przepisach jest mowa o "odległości rozmieszczenia świateł", należy przez to rozumieć, że:

1) największą wysokość mierzy się od płaszczyzny jezdni do najwyższego punktu powierzchni świetlnej przy pojeździe nieobciążonym;

2) najmniejszą wysokość mierzy się od płaszczyzny jezdni do najniższego punktu powierzchni świetlnej przy pojeździe nieobciążonym;

3) odległość od bocznego obrysu pojazdu mierzy się do najbardziej odległego od podłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu punktu powierzchni świetlnej;

4) odległość od przedniego lub tylnego obrysu pojazdu mierzy się do najbardziej wysuniętego odpowiednio

do przodu lub do tyłu punktu powierzchni świetlnej;

5) odległość między dwoma światłami skierowanymi w tę samą stronę mierzy się między najbliższymi punktami rzutów ich powierzchni świetlnych na płaszczyznę prostopadłą do osi tych świateł..." Dz.U. 32 z 2003 poz 232 ze zmianami, załącznik nr 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam.

 

Można sobie otóż kupić takowy "wynalazek":

 

http://www.amazon.de/Tagfahrlicht-RL00-Pr%C3%BCfzeichen-Modul-flexibel/dp/B005F3XX4C/ref=pd_sim_sbs_auto_4

 

31SVHylDTeL._SL500_AA300_.jpg

 

 

Podobno ma to-to nawet homologację:

 

411XThBAg3L._AA300_.jpg

 

- i nawet wygląda ona jako tako legalnie: http://data.motor-talk.de/data/galleries/0/126/3025/8140356/abe-fuer-tagfahrlampen-7685.jpg (przynajmniej dla laika d: ).

 

 

I teraz pytanie: czy montaż jak na poniższej fotce przejdzie BT i dlaczego nie? (;

 

4901d1320349130-led-tagfahrlicht-2011-11-03_16-30-04_871.jpg

 

(Wszystkie wymagania co do wymiarów i podłączenia są oczywiście spełnione).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co przedstawiają zdjęcia nie jest lampą. LED-y same z siebie są źródłem światła a nie lampami.

 

Trzeba jeszcze mieć do tego jakieś sensowne obudowy które spełnią warunek

8. POWIERZCHNIA WIDOCZNA

Pole powierzchni widocznej w kierunku osi odniesienia światła musi wynosić co najmniej 25 cm 2 i nie więcej niż 200 cm 2 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W regulaminie nr 87 jest jeszcze napisane ,powierzchnia widoczna powinna wynosić co najmniej 25 cm2 i nie więcej niż 200 cm2

 

Byłeś szybszy o 3 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dlaczego nie? (;

bo nie ...

... świecą do przodu

POWIERZCHNIA WIDOCZNA

Pole powierzchni widocznej w kierunku osi odniesienia światła musi wynosić co najmniej 25 cm 2 i nie więcej niż 200 cm 2 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym, że to jest sprzedawane właśnie jako lampa /:

 

No, ale OK - diagnosta mówi, że auto nie przechodzi badania, bo ponieważ dlatego że owe światła...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo ponieważ dlatego że owe światła...

 

intensywność światła reflektora do jazdy dziennej od 400 do 1200 kandeli.

 

Przyjedź -sprawdzimy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, o to się właśnie rozchodzi - czyli diagnosta ma pełne prawo pomierzyć wszystkie wymagane wartości, łącznie z powierzchnią widoczną i intensywnością, tak? W każdej SKP, czy w razie czego będzie odsyłał np do okręgowej?

 

 

(To akurat niemiecki wózek - po prostu są u nas chętni na takie dzienne, bo generalnie jest problem w tym modelu z miejscem, więc drążymy... I "na oko" widać, że one są do bani, ale idea jest taka, żeby nie robić prób poligonowych z saperem-diagnostą, tylko zapytać zawczasu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi [:

 

 

...Ale przyszło mi na myśl jeszcze jedno pytanie: rozumiem, że w drugą stronę to nie zadziała - tzn. nawet jeśli światła (np marki SAM d: ) będą miały wszystkie wymagane parametry oraz właściwy montaż, ale brakować im będzie homologacji, to i tak nie przejdą badania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będą miały wszystkie wymagane parametry oraz właściwy montaż, ale brakować im będzie homologacji, to i tak nie przejdą badania?

I żal tylko, że masz rację, bo nie jeden z nas zrobiłby lepsze od niektórych homologowanych ,,,

Nawet ostatnio mam ochotę zmierzyć czterodiodowe Philipsa ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Z innej beczki: wczoraj ukazał się Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 323, a w nim (str. 46-152) - aktualna wersja regulaminu nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (włącznie z serią 5 poprawek, obowiązującą od 30.01.2011), m.in. znoszącego wymóg instalacji świateł dziennych w odległości mniejszej lub równej 400 mm od skrajnej krawędzi bocznej pojazdu.

 

(W kierunku poprzecznym pozostaje tylko wymóg minimalnej odległości między tymi światłami wielkości 600 mm / 400 mm dla pojazdów o szerokości całkowitej mniejszej niż 1300 mm).

 

 

I teraz pytanie: czy w przypadku ewentualnego "czepienia" się policji taka podstawa prawna jest wystarczająca dla diagnosty, by kierowca odzyskał DR, czy trzeba jednak jeszcze czekać na nowelizację odpowiedniego rozporządzenia krajowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DARIO64: Dziękuję bardzo - ja go sobie znalazłem w wyszukiwarce http://eur-lex.europa.eu/ ale tam był dostępny wyłącznie jako skany, przysyłane na mejla :roll:

 

 

Co do meritum - czy mam rozumieć, że to jest odpowiedź na moje pytanie, brzmiąca: "Tak, jest to wystarczająca podstawa prawna"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszukujesz

Nie - znalazłem po prostu wyłącznie coś takiego:

 

http://eur-lex.europa.eu/Notice.do?val=627961:cs&lang=pl&list=627961:cs,606892:cs,523603:cs,521568:cs,470952:cs,449743:cs,449438:cs,445944:cs,444399:cs,478351:cs,&pos=1&page=1&nbl=43&pgs=10&hwords=regulation~lighting~

 

 

Ale to i tak kwestia poboczna - a liczy się istota rzeczy: dacie "papier" na zwrot DR, czy nie? (((:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.