Skocz do zawartości

Znak bezpieczeństwa CE i chińskie produkty.


Jackow

Rekomendowane odpowiedzi

Niedługo zaczną się świąteczne zakupy. Właściwie to szał zakupów. Zanim kupicie jakieś elektryczne lub elektroniczne urządzenie przeczytajcie co znalazłem w sieci.

A ja się dziwiłem dlaczego na moim biurku zapalił się koncentrator USB pomimo że nic do niego nie było podłączone.

 

 

Tajemnica skrótu CE

 

Skrót CE pochodzi od francuskich słów Conformité Européenne, co w języku polskim oznacza: zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Symbol CE daje gwarancję, że wyrób przeszedł pozytywnie specjalistyczne badania i spełnia przewidziane dla niego podstawowe normy jakości i bezpieczeństwa zawarte w tzw. Dyrektywach Nowego Podejścia. Dotyczą one zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkownika, ochroną zdrowia i środowiska naturalnego we wszystkich etapach wytwarzania oraz określają zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować. Znak CE jest potrzebny, aby produkt mógł swobodnie przepływać między krajami. To sami producenci muszą zadbać o to, by urządzenie spełniało wymagania obowiązującej dyrektywy Unii Europejskiej.

 

W zależności od rodzaju urządzenia elektryczne muszą spełniać wymogi dyrektyw: 2006/95/WE (bezpieczeństwo elektryczne), 2004/108/WE (ochrona przed zakłóceniami elektromagnetycznymi) i 2009/125/WE (zużycie energii), 1999/5/WE (bezpieczeństwo i zdrowie).

 

Wymóg oznakowania symbolem CE nie jest obowiązkowy dla wszystkich produktów, tylko tych, które bezpośrednio mogą zagrażać zdrowiu, czyli między innymi: wyrobów elektrycznych, elektronicznych czy zabawek. Obowiązek jego stosowania dla tych kategorii wyrobów jest obwarowany prawnie, a za odstępstwa od niego grożą konsekwencje karne. Dlatego forma i wielkość znaku jest ściśle określona i zastrzeżona.

Nie istnieje urząd odpowiedzialny za przyznawanie znaku CE. O to dbają producenci i importerzy, zwani w języku biurokracji podmiotami wprowadzającymi do obrotu. Na początku producent lub importer za pomocą tak zwanej deklaracji zgodności musi potwierdzić, że jego urządzenie spełnia wymagania obowiązującej dyrektywy UE. Dowody, jakie w tym celu musi przedstawić, są określone w procedurze oceny zgodności odpowiednich dyrektyw.

Nie jest wymagane sprawdzanie produktów przez niezależne laboratoria - znak CE nie jest więc gwarancją, że urządzenie faktycznie spełnia określone postanowienia. Naklejki ze znakiem CE można swobodnie nabyć w handlu. Każdy producent albo importer samodzielnie nakleja je na swoje produkty lub urządzenia albo jeśli te są za małe, to na ich opakowaniach.

 

Znak CE nie jest powiązany z jakością produktu.

 

Znak CE ma gwarantować min. bezpieczeństwo elektryczne.

Urządzenia, które nie są bezpieczne pod względem elektrycznym, stanowią duże zagrożenie: porażenie prądem o napięciu 230 V może być śmiertelne. Dlatego wszyscy producenci muszą tak konstruować urządzenia elektryczne, aby każdy element elektryczny był izolowany w sposób zabezpieczający przed porażeniem elektrycznym. Oprócz tego używane urządzenia nie mogą się zbytnio nagrzewać, ponieważ przegrzane sprzęty mogą być źródłem pożaru.

 

Nadzór nad przestrzeganiem dyrektyw o znaku CE

 

Za przestrzeganie dyrektyw o kompatybilności elektromagnetycznej i bezpieczeństwie elektrycznym produktów odpowiada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz organy wyspecjalizowane, między innymi Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

 

Organy wyspecjalizowane na wniosek Prezesa UOKiK lub z własnej inicjatywy dokonują kontroli urządzeń podejrzanych o niespełnianie wymagań dyrektyw związanych z kompatybilnością elektromagnetyczną i bezpieczeństwem elektrycznym. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, wszczynane jest postępowanie administracyjne przeciwko producentowi lub importerowi urządzenia.

Informacje o wydanych decyzjach przekazywane są do Prezesa UOKiK-u, który wpisuje je do Rejestru wyrobów niezgodnych z zasadniczymi lub innymi wymaganiami. Producent może też zostać ukarany grzywną.

Rejestr produktów niebezpiecznych

 

Nie istnieje jednak instytucja odpowiedzialna za sprawdzanie produktów pod względem oryginalności znaku. Lukę tę wykorzystali chińscy producenci, którzy umieszczają na swoich wyrobach bardzo podobny znak - logo China Export, różniący się od oryginalnego symbolu CE tylko jednym detalem i mniejszym odstępem pomiędzy literami.

indeks.jpeg.3bae6b90f98f4a4ee7c2a2017d06882f.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Czy za podrabianie znaków homologacji nie ma żadnych kar? Nie mamy sie co oszukiwać, że znaczna większość świateł do jazdy dziennej sprzedawanych na allegro nie spełnia norm pomimo, że prawie wszystkie posiadaja znaki homologacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę,że przetwornica ma znak,natomiast żarnik już nie i tu jest lipa.

 

Mówisz o "xenonach" nawet tego nie oglądam patrzę na spryskiwacz i poziomowanie i N, nie chce mi się patrzeć na to badziewie, ale powiem szczerze że coraz mniej się tego trafia na badaniu lub Ci ludzie omijają moją SKP :razz: albo przynajmniej wyciągają "xenony" przed badaniem :razz:

 

A jeśli chodzi o CE i sprawdzania czy jest podrabiane a czy nie to powiem szczerze mam to w dupie :razz: . Jak ma E czy tam e w kółku i oznaczenie RL jest zamontowane zgodnie z war. technicznymi. Nie jestem detektywem żeby z lupą i suwmiarką chodzić w koło auta i patrzeć na wszystkie oznaczenia :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.