Skocz do zawartości

PRZYCZEPKA "SAM" - przegląd??


Arty

Rekomendowane odpowiedzi

Na poczatku witam wszystkich jestem tu pierwszy raz i chcialem sie poradzic w kwestii przeglądu przyczepki marki SAM

Przejrzałem juz wiele stron duzo ciekawych rzeczy sie dowiedziałem tutaj, jednak mam troche inny powiedzaiłbym specyficzny przypadek - wiem ze temat byl juz niejednokrotnie poruszany, ale na dzien dzisiejszy choc wydaje sie ze wszystko zostalo juz wyjasnione okazuje sie ze nie wszyscy jeszcze to zrozumieli....

 

Mam pewien problem w urzedzie - w wydziale komunikacji. maianowicie

Zakupiłem używaną przyczepke samochodową lekka(do 750kg) tzw samoróbka (SAM)

W wtydziale komunikacji w mojej miejscowsic żądaja ode mnie aby do przerejestrowania zrobic przeglad przyczepki w stacji diagniostycznej (wczesniej nie było wymogu pzreglądów takiej przyczepki w dowodzie pola nastepnych przeglądów są puste) . Po ostatnich zmianach przepisów powstała pewna sprzeczność przepisów.

Poszukalem troche w przepisach i znalazlem ze byla pewna niescislosc tzw dualizm przepisow pozwole sobie zacytowac

 

Prawo o ruchu drogowym

DZIAŁ III

Pojazdy

Rozdział 3

Badania techniczne pojazdów

Art. 81

6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania. Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki osobowej, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanegodo zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki "SAM", pojazdu asilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.

 

 

 

10. Przyczepa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegają okresowym badaniom technicznym. W przypadku pojazdu zabytkowego, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego podlega on corocznym badaniom technicznym.

 

 

Poszukalem dalej i natknąłem sie na artykół:

 

.ciekawy artykół

 

głębiąc temat dalej odnalazłem ostatnie pismo z Ministerstwa Infrastruktury z dnia 7 października 2011 roku, znak TD5k-5111-39/11

dostepne pod tym linkiem

 

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=z%20analizy%20przepisu%20art.%2081%20ust.%206&source=web&cd=1&ved=0CBwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.patronat.pl%2FKonferencja%2F2011_12-konferencja%2Fprzyczepa_lekka.pdf&ei=83fnTrS9GYTLsgaq35nWBw&usg=AFQjCNF7_sM7XkmAu4iRMq2c2kDS4H1qDA

 

ZDZIWIŁEM SIE JEDNAK BARDZO GDYZ W MOIM WYDZIALE KOMUNIKACJI POKAZALI MI TO PISMO Z DOPISKIEM NACZELNIKA URZEDU JAKO INFORMACJA DLA PRACOWNIKÓW ABY PRZY PRZEREJESTROWYWANIU PRZYCZEPEK LEKKICH MARKI SAM NADAL WYMAGAC PRZEGLADU!!!!!

 

Czy takie postepowanie Wydzialu komunikacji jest zgodna z prawem -

wymagajac przegladu narażaja petentów na niepotrzebne koszty, dodatkowo jesli w dowodach nastepnie wpisuja termin nastepnego badania wymagaja w ten sposob aby co roku robic przeglad i ponosic koszty tych przegladów!!!

 

Zamierzam zgłosic sprawe wyżej, nawet do prokuratury i rozglosic w mediach.

Czy takie postepowanie naczelnika wydzialu komunikacji jest zgodne z prawem. ( wiem ze wiele urzedów w polsce juz nnie wymaga przeglądu) Jak zalatwic ta sprawe, - nie chce placic za przeglad co roku, i nie chce aby naciagali na koszty innych petentow... ja poszukałem i wiem wiecej na ten temat, obawiam sie ze wiele osob zrobilo juz i bedzie robilo dalej te przeglady, gdyz nie wie o pismie z Misterstwa.

Zaczynam podejrzewac ze moze chodzic o czyjes interesy - np napędzanie klientów stacjom diagnostycznym.... Potem wymiana dowodów - jest 6 pól na przeglądy, potem trzeba wymienic dowod - urząd znów z tego ma pieniądze.... Dlateg ozastanawiam sie czy sprawą nie powinien zainteresowac sie prokurator... albo przynajmniej SKO

Prosze o porade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maja to pismo w urzedzie - tylko naczelnik wydziału dopisal recznie od siebie dokladnie na tym piśmie że maja dalej wymagac przeglądu - mam nawet kopie ich wersji...

 

zreszta zobaczcie sami - wymazalem tylko podpis urzednika...

858e7f8e82.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko naczelnik wydziału dopisal recznie od siebie dokladnie na tym piśmie że maja dalej wymagac przeglądu

To niech zadzwoni do TDT i się zapyta czy te przyczepki podlegają OBT i poda Ci podstawe prawną że musisz zrobić takowe BT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsza notatka-nalezy stosować pismo z dnia 07.10.2011,.

druga-chyba po jakis konsultacjach i wyjasnieniach z MI (tak wynika z notatki)-"należy stosować terminowe roczne okresy przeglądów -datowane 31.10.20011.

 

Przepisy się zmieniają co 23 dni :shock: ,albo o czymś nie wiemy :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy się zmieniają co 23 dni ,albo o czymś nie wiemy

Ja w kaledoskopie :)

To też zalerzy od WK umnie samki do 750kg zawsze były bezterminowo zresztą Ola też otym pisała :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem używaną przyczepke samochodową lekka(do 750kg) tzw samoróbka (SAM)

W wtydziale komunikacji w mojej miejscowsic żądaja ode mnie aby do przerejestrowania zrobic przeglad przyczepki w stacji diagniostycznej (wczesniej nie było wymogu pzreglądów takiej przyczepki w dowodzie pola nastepnych przeglądów są puste) . Po ostatnich zmianach przepisów powstała pewna sprzeczność przepisów.

Poszukalem troche w przepisach i znalazlem ze byla pewna niescislosc tzw dualizm przepisow pozwole sobie zacytowac

Zacznijmy od tego, że ostatnio przepisy dotyczące przyczepek SAM się nie zmieniły, tylko po dobrych kilku latach niektórzy zmienili "na chwilę" ich interpretację :-P

 

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją swojego WK, to po prostu odwołaj się do organu drugiej instancji czyli SKO i już - skorzystaj z przysługującego Ci prawa.

Postępowanie Twojego WK w tej sprawie, jak można wywnioskować z adnotacji na załączonym przez Ciebie piśmie, było analizowane, być może konsultowane z radcą...

Opinia wydana przez ministerstwo nie jest podstawą do wydania decyzji przez organ, może być wzięte pod uwagę, ale nie musi.

 

Ty kupiłeś przyczepkę ze swojego terenu, czy była wcześniej zarejestrowana w innym WK?

 

Nie wiem jaka wcześniej (przed opinią MI) była interpretacja w Twoim WK przepisu art. 81 PoRD. Być może od początku uznawali, że przyczepy lekkie SAM podlegają corocznym badaniom technicznym, a opinia MI potwierdziła tylko, że można dwojako interpretować zapisy tego artykułu. :)

 

[ Dodano: 15-12-2011, 20:15 ]

Dodam...

Jak dla mnie, z art. 81 PoRD jasno wynika, że przyczepka SAM nie podlega badaniom technicznym.

Myślę, że masz szansę wygrać w SKO.

Kto wie...może WK właśnie "czeka", żeby ktoś się odwołał... :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepka z tej samej miejscowosci - nawet tablice te same powinny zostac bo sa juz białe.

Wczesniej WK stosowal pismo z MI z 2010r zalecajace prz\eglady coroczne dla przyczepek SAM.

dziwi mnie ze wczesniej stosowali sie do zalecen MI a teraz mimo wyraznego pisma nie chca sie do ich zalecen stosowac... To niezbyt duza miejscowasc, zaczynam miec obawy ze moze chozi o napedzanie klientow do stacji diagnostycznych, albo o swietny urzedowy biznes z wymiana zurzytych dowodow po 6 latach jak wypelnia sie wszystkie pola na przeglady....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakiego badania wk. żąda okresowego czy dodatkowego , bo jeśli brakuje danych w starych dowodach to wk. kieruje na skp. w celu uzupełnienia danych. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opinia MI potwierdziła tylko, że można dwojako interpretować zapisy tego artykułu

W takim przypadku zapisy należy interpretować na korzyść petenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że masz szansę wygrać w SKO.
Precedens już jest.

 

A tak w ogóle Arty, to spytaj w Starostwie jako jednostce nadzorującej prace SKP na swoim terenie gdzie w wykazie badań jest OBT przyczepki lekkiej i ile to kosztuje. Tylko nie daj się zbyć pozycją 1.9 dla przyczep ciężarowych, bo przyczepa ciężarowa i przyczepa lekka to są odrębne rodzaje pojazdów tak jak samochód osobowy i autobus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowód rejestracyjny jest z tego sammego urzedu - tylko jeszcze starszy blankiet z 2002r

przyczepka miala w 2002r pierwszy przeglad czy homologacje - nie wiem jak to nazwac, - wtedy byl nadany numer itp.. dowód był wydany a wiec dopuszczona do ruchu zostala - teraz chodzi mi tylko o przerejestrowanie - w urzedzie mysle ze chodzio im o zapis ze przy przerejestrowaniu pojazd musi miec wazne badanie techniczne - poniewaz dla przyczepek nie bylo wymagane to oczywiste jest ze nie ma. Teraz chca mnie wyslac na badanie - potem zapewne wbija ze wazne na rok i bede musial robic badania co roku...

Zapewne wiele osob juz na to naciągneli..

Ciekawe co mi odpowiedza bo zlozlem dokumenty przez biuro podawcze mimo "braku przegladu", i dalem im wyraznie do zrozumienai ze nie odpuszcze im tej sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK dzieki - czekam teraz na odpowiedz z urzedu, a w miedzyczasie szukam sposobu jak rozdmuchac ta sprawe, bo wydaje mi sie niedopuszczalne aby urzednik publiczny tak z powodu wlasnego "widzimisie" wprowadzal ludzi w bład i narazal na koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic lepiej nie rozdmuchuje sprawy jak:

- domaganie się oficjalnej odmowy

- odwołanie się od niej

- wygranie sprawy przed SKO

 

Ostatni punkt w chwli obecnej można już spokojnie rozbudować o jakaś próbę zwrotu kosztów, zaskarżenia WK o przewlekłość postępowania itd :)

 

Trudno o lepszy rozgłos :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co mi odpowiedza bo zlozlem dokumenty przez biuro podawcze mimo "braku przegladu", i dalem im wyraznie do zrozumienai ze nie odpuszcze im tej sprawy.

:ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy dzieją sie w Sanoku... Aż mam ochotę do Nowin artykół napisac...

 

A dopiero co mała afera byla w tym urzedzie bo pani w okienku przy okazji wystawiania dowodów rejestracyjnych ubezpieczenia OC sprzedawała - sam pamietam kiedys u niej od razu OC wykupilem, ale ktos sie juz zdenerwowal bo wieczne kolejki do rejestracji i zają się ta sprawa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.