Skocz do zawartości

Nowe rozporządzenie ws wymagań dla Stacji Kontroli Pojazdów.


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Piotr Barczuk

    7

  • Bogusław Maćkowski

    6

  • abc

    5

  • Norbert Jezierski

    4

Czy zadaniem ustawodawcy jest napędzanie kasy firmom reklamowy? Ile to już razy zmieniałem szyld na stacji??? Teraz umyslili sobie zeby wpisać tam kod, i po co to klientowi ?? Chyba taniej będzie kupić tablicę świetlną taką na diodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba taniej będzie kupić tablicę świetlną taką na diodach.

Bardzo dobry pomysł. A ja myślałem, że temat szyldów w Bydgoszczy zamknąłem w 2005r. Teraz znowu będę stwierdzał, że szyld nie zgodny z przepisami.

 

Ale spokojnie to tylko kilka małych literek (górą Ci co mają plastyka w firmie albo diody).

 

Piotrze pamiętaj, że tło planszy niebieskie a diody białe bo to też ważne. ha ha :lol:

 

Ale musieli parę spraw ujednolicić i pewnie dlatego nowy dziennik.

 

PS. Dodam tylko, że to rozporządzenie jest zatwierdzone przez Bruksele więc spełnia wymogi Unii Europejskiej.

 

[ Dodano: 22-02-2006, 02:36 ]

Bądźcie uprzejmi jeszcze zwrócić uwagę, że doszło nowe urządzenie: detektor gazów przy instalacjach gazowych. W sumie to nie problem bo większość stacji posiadała już taki detektor.

 

I nie myślcie, że TDT i Ministerstwo nie czyta naszych uwag. Od początku "piętnowałem" pomysł oryginałów przepisów na stacji w dodatku w ilości 24 stron wymienionych przepisów.

 

W chwili obecnej załącznik nr 1 określa podstawowe dzienniki, ktore diagnosta musi posiadać. Jest to w pełni zasadne. Każdy z wymienionych dziennikow po prostu musi być na stacji. Diagnosta nie może pracować na pamięć. Chyba nie wyobrażacie sobie jazdy samochodem na pamięć. Szybko można wjechać pod prąd. Ministerstwo określiło tylko podstawowe przepisy, które musi posiadać diagnosta na stacji i uważam że dobrze zrobili. Do tego dodali 3 możliwości: oryginały, wydruk, wersje elektroniczne. Po prostu podeszli po ludzku. I tu bije brawa za rozsądne podejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Dodam tylko, że to rozporządzenie jest zatwierdzone przez Bruksele więc spełnia wymogi Unii Europejskiej.

 

Ciekawe jak działają stacje w Danii i Finlandii gdzie nie ma zadnych unormowań co do wymiarów wysokości, i tym podobnych bzdór nieistotnych w badaniach technicznych samochodów. Zdaje się ze oni w UE to jakoś dłuzej są .

 

Bądźcie uprzejmi jeszcze zwrócić uwagę, że doszło nowe urządzenie: detektor gazów przy instalacjach gazowych. W sumie to nie problem bo większość stacji posiadała już taki detektor.

 

Tu chodzi o detektor do wykrywania nieszczelności, czyli taki którego czujnik można zbliżyc do lementów instalacji LPG i sparwdzić czy nie ma wycieków.

A więc nowy zakup. Ciekawe jakie to Lobby wymogło ten niezbędny ekwipunek, bez którego obyła się 15 letnia historia LPG w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o detektor do wykrywania nieszczelności, czyli taki którego czujnik można zbliżyc do lementów instalacji LPG i sparwdzić czy nie ma wycieków.

A więc nowy zakup. Ciekawe jakie to Lobby wymogło ten niezbędny ekwipunek, bez którego obyła się 15 letnia historia LPG w Polsce?

 

Dokładnie tak :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z praktyki dodam, że jesteśmy jako zakład montażu LPG wyposażeni w taki detektor - używałem go przez cały tydzień - i wróciłem do pianki. Po pierwsze nie precyzuje wycieku (np. czy to 'baryłka' od miedzi czy nakrętka?) po drugie jest czuły na powiewy powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto takie urządzonko produkuje ?

A dokładniej jakie będzie dopuszczone do wykorzystywania na SKP?

Oraz o ile procent wzrosną ceny tych urządzeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dokładniej jakie będzie dopuszczone do wykorzystywania na SKP?

 

Tu przypadkiem (chyba przez niedopatrzenie) jest czysto - wystarcza CE - żadnych dodatkowych wymogów. W zasadzie na upartego mozna stosować taki sam czujnik, co mamy zamontowany przy podłodze, przydałoby się jedynie sam czujniczek "wydobyć" z puszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteśmy jako zakład montażu LPG wyposażeni w taki detektor - używałem go przez cały tydzień - i wróciłem do pianki

Jest sens komentować to rozporządzenie po takiej uwadze kogoś, kto na codzień zajmuje się instalacjami LPG ?

Mnie to rybka - nie mam SKP - ale zaraz mi coś strzya jak widzę takie zapisy. Chory kraj - ktoś komuś coś i mamy to, co mamy ...

Chyba że jest coś, o czym nie wiem - i ktoś mnie oświeci w tej materii ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie na temat przegrody, o której mowa w §3?

Ja mam w swoim nadzorze stację kontroli pojazdów, która takiej przegrody nie ma. Oj będzie się działo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się zmieniło:

1.Kod SKP na tablicy

2.Określono minimalną utwardzoną długość wiazdu

3.Wysokość lamperii 1,8 :lol:

4.Serokość kanału

5.Elektroniczy dekoder gazów

6.Studzienki bezodpływowe (czy to jest to samo co odwodnienie kubełkowe?)

7Automatyczne uruchamianie wentylacji z czujnika CO

8Na tablicy wykaz diagnostów

9 Na plakietce kod SKP

10.Wymiary stanowisk zewnętrznych

Jak coś przeoczyłem to dajcie znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie na temat przegrody, o której mowa w §3?

Ja mam w swoim nadzorze stację kontroli pojazdów, która takiej przegrody nie ma. Oj będzie się działo!

 

Przecież w §3 nic się nie zmieniło w tym rozporządzeniu.

Stacja nie spełniająca tego paragrafu jeżeli działała dotychczas to uznaje się że spełnia i będzie mogła działać do 31.12.2010roku (patrz §21).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o detektor do wykrywania nieszczelności, czyli taki którego czujnik można zbliżyc do lementów instalacji LPG i sparwdzić czy nie ma wycieków.

A więc nowy zakup.

 

No właśnie o tym pisze. Większość stacji pomimo braku takiego obowiązku już wcześniej zakupiło sobie wspomniany detektor i te stacje nie muszą zakupywać nowego.

 

 

Wstępnie zapoznałem się z nowym rozporządzeniem jest mnóstwo zmian w wymiarach zarówno stacji na zewnątrz jak i wewnątrz. Bez szkolenia i czegoś jeszcze się nie obędzie. Wyposażenie wentylacji w kanałach, tlenek węgla obowiązkowo musi uruchamiać wentylacje. Wentylatory muszą być dwa na stacji. Do tej pory był jeden.

Mnóstwo zmian, chociaż wyglądają na zasadne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się zmieniło:

1.Kod SKP na tablicy

2.Określono minimalną utwardzoną długość wiazdu

3.Wysokość lamperii 1,8 :lol:

4.Serokość kanału

5.Elektroniczy dekoder gazów

6.Studzienki bezodpływowe (czy to jest to samo co odwodnienie kubełkowe?)

7Automatyczne uruchamianie wentylacji z czujnika CO

8Na tablicy wykaz diagnostów

9 Na plakietce kod SKP

10.Wymiary stanowisk zewnętrznych

Jak coś przeoczyłem to dajcie znać.

 

 

11. instrukcje w języku polskim

12. wykaz aktów prawnych które muszą być na SKP

13. zniknął zapis o umywalce przy stanowisku

14. ciśnienie powietrza min.0,6MPa bez ograniczenia w górę

15. ogrzewanie pomieszczenia nie musi już uwzględniać strat

 

To bym jeszcze dodał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mi się podoba, że nakazali poważnej stacji ciągnąć ściane działową do sufitu. Zrobili projekt wydali mnóstwo kasy. Po miesiącu przyszedł zadowolony właściciel a ja na to nowe przepisy ściana do sufitu niepotrzebna wystarczy 2,5m. Miesiąc temu odmówiono zatwierdzenia kanału ze względu na głębokość i szerokość. Chodziło o 10 cm. Właściciel skuł kanał a teraz rozszerzyli widełki szerokości kanału wg których nie musi już kuć.

 

Jam mu tego nie powiem. Co ma się na mnie wyżywać. Niech idzie do twórców rozporządzenia, którzy ciągle zmieniają wymiary stacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzi w życie z chwilą opublikowania.

 

Chyba jednak wchodzi po 14 dniach od ogłoszenia - §23 :D to tak w kwestii formalnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mi się podoba, że nakazali poważnej stacji ciągnąć ściane działową do sufitu.

 

No to ja byłem na takiej, ze działowej się nie dało - przesuneli nośną zewnętrzną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz umyslili sobie zeby wpisać tam kod,

 

 

 

Rozumiem że chodzi o kod rozpoznawczy (np: SG001 ;) ), który większość stacji - przynajmniej w naszej okolicy - ma na szyldzie od dawna.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

markes30 napisał/a:

Co się zmieniło:

1.Kod SKP na tablicy

2.Określono minimalną utwardzoną długość wiazdu

3.Wysokość lamperii 1,8

4.Serokość kanału

5.Elektroniczy dekoder gazów

6.Studzienki bezodpływowe (czy to jest to samo co odwodnienie kubełkowe?)

7Automatyczne uruchamianie wentylacji z czujnika CO

8Na tablicy wykaz diagnostów

9 Na plakietce kod SKP

10.Wymiary stanowisk zewnętrznych

Jak coś przeoczyłem to dajcie znać.

 

 

 

11. instrukcje w języku polskim

12. wykaz aktów prawnych które muszą być na SKP

13. zniknął zapis o umywalce przy stanowisku

14. ciśnienie powietrza min.0,6MPa bez ograniczenia w górę

15. ogrzewanie pomieszczenia nie musi już uwzględniać strat

 

To bym jeszcze dodał

 

16. kopia decyzji w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, o której mowa w prawie budowlanym /czas nauki dla urzędników nadzorujących :mrgreen: przepisy prawa budowlanego, oraz czas wykopalisk dla SKP jeśli nie maja pod reką takiej decyzji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się zmieniło:

1.Kod SKP na tablicy

2.Określono minimalną utwardzoną długość wiazdu

3.Wysokość lamperii 1,8

4.Serokość kanału

5.Elektroniczy dekoder gazów

6.Studzienki bezodpływowe (czy to jest to samo co odwodnienie kubełkowe?)

7Automatyczne uruchamianie wentylacji z czujnika CO

8Na tablicy wykaz diagnostów

9 Na plakietce kod SKP

10.Wymiary stanowisk zewnętrznych

Jak coś przeoczyłem to dajcie znać.

 

 

 

11. instrukcje w języku polskim

12. wykaz aktów prawnych które muszą być na SKP

13. zniknął zapis o umywalce przy stanowisku

14. ciśnienie powietrza min.0,6MPa bez ograniczenia w górę

15. ogrzewanie pomieszczenia nie musi już uwzględniać strat

 

16. Zniknęło pojecie "falistości" podłogi z tym, że nie do końca, bo odchylenie 3mm/m można też odczytywać jako "jedną 3 mm dziurę na metr".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16. kopia decyzji w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, o której mowa w prawie budowlanym /czas nauki dla urzędników nadzorujących :mrgreen: przepisy prawa budowlanego, oraz czas wykopalisk dla SKP jeśli nie maja pod reką takiej decyzj

Nie dla starych stacji ;)

Par 20 Do stacji kontroli pojazdów przeprowadzającej badania techniczne pojazdów w dniu wejścia w życie rozporządzenia nie stosuje się przepisu par8ust1pkt4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak wchodzi po 14 dniach od ogłoszenia

 

Oczywiście. Miałem to na myśli, że udało nam się zdobyć coś co jeszcze nie jest opublikowane. Jest to już formalność ale obecnie jeszcze nie możemy powoływać się na ten dziennik ponieważ nie jest opublokowany.

Jak zostanie opublikowany to masz racje po 14 dniach wchodzi w życie a w niektórych przypadkach po upływie 6 miesięcy.

 

[ Dodano: 22-02-2006, 21:28 ]

Ciekawi mnie jak urzędnik będzie sprawdzał, że sprężarka ma 6 atmosfer? Czy wystarczy odczyt z tabliczki znamionowej czy musi być znowu jakaś opinia tylko kogo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jak urzędnik będzie sprawdzał, że sprężarka ma 6 atmosfer?

a wskazania manometru na sprężarce nie wystarcza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.