Skocz do zawartości

Etapy egzaminów


spoxx2006

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie!

 

Mam pytanie co do pojazdów zabytkowych zasilanych gazem (uznając ,że właściciel uzyskał wpis do rejestru zabytków). Czy taki pojazd ma coroczne badania techniczne, ze względu właśnie na instalację gazową, czy bezterminowy przegląd? Jakoż nie jest on wykorzystywany zarobkowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 285
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • spoxx2006

    68

  • Grzegorz Łódź

    59

  • mamil_km

    26

  • biker100

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Czy taki pojazd ma coroczne badania techniczne, ze względu właśnie na instalację gazową, czy bezterminowy przegląd? Jakoż nie jest on wykorzystywany zarobkowo?

 

Jeśli nie jest wykorzystywany zarobkowo to pojazd zabytkowy nie podlega badaniu okresowemu bez względu na zasilanie gazem. Podstawa prawna - art. 81 ust. 10 PORD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że instalacja w takim przypadku też powinna być zabytkowa ale to chyba niemożliwe.

Nie sądzę aby była zgoda konserwatora na taką ingerencję jak montaż instalacji LPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zadałem na podstawie jednego z pytań teoretycznych, które przerabiam.

Brzmiało mniej więcej:" czy badanie zgodności poj. zabytkowego z warunkami techn. może mieć wynik pozytywny?

poprawna była odpowiedź: "może, gdy właściciel uzyska dla pojazdu z zamontowaną instalacją gazową wpis do rejestru zabytków..."

 

Dlatego właśnie byłem ciekaw co w takich przypadkach zabytkowych LPG :-D ?

 

 

Mam jeszcze kilka pytań, dlatego proszę o cierpliwość do mnie.

1) co jeżeli ważność butli wygasa powiedzmy po 6 m-cach od OBT? O ile dobrze rozumiem wymagana jest ważność zbiornika w chwili BT ale czy jest nakaz by butla była ważna powiedzmy co najmniej do następnego BT? Czy podbijamy "P" ponieważ w chwili badania jest ważna?

 

2) Jeżeli podobnie jest ze zbiornikami i urządzeniami pod nadzorem TDT i UDT? Jeżeli dobrze pamiętam to OBT są ważne rok a dodatkowe na ADR, też rok. Ale przecież, te terminy mogą się nie zgrywać? I np. możemy podbić ADR kończący się wcześniej niż następne badanie?

 

Jeżeli coś namieszałem to proszę o wybaczenie i niski wyrok kary :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę aby była zgoda konserwatora na taką ingerencję jak montaż instalacji LPG.

 

Diagnosta nie jest od tego żeby rozstrzygać takie dylematy jak zgoda konserwatora. On ma zbadać pojazd.

 

poprawna była odpowiedź: "może, gdy właściciel uzyska dla pojazdu z zamontowaną instalacją gazową wpis do rejestru zabytków..."

 

Nie sądzę, że jest to odpowiedź poprawna, a na pewno niekompletna, bo nie tylko konserwator stanowi o charakterze pojazdu zabytkowego.

 

1) co jeżeli ważność butli wygasa powiedzmy po 6 m-cach od OBT? O ile dobrze rozumiem wymagana jest ważność zbiornika w chwili BT ale czy jest nakaz by butla była ważna powiedzmy co najmniej do następnego BT? Czy podbijamy "P" ponieważ w chwili badania jest ważna?

 

Masz mieć ważny dozór w dniu badania i tylko tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprawna była odpowiedź: "może, gdy właściciel uzyska dla pojazdu z zamontowaną instalacją gazową wpis do rejestru zabytków..."

 

Nie sądzę, że jest to odpowiedź poprawna, a na pewno niekompletna, bo nie tylko konserwator stanowi o charakterze pojazdu zabytkowego.

 

 

Cała odpowiedź brzmi "może, gdy właściciel pojazdu uzyska dla pojazdu z zamontowaną instalacją gazową wpis do rejestru zabytków lub do wojewódzkiej ewidencji zabytków"

pozostałe odpowiedzi: - nie może, - może pod warunkiem pozytywnego wyniku badania instalacji gazowej.

 

Mi też wydało się dziwne to pytanie, dlatego postanowiłem je zgłębić :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- może pod warunkiem pozytywnego wyniku badania instalacji gazowej.

 

Już bardziej bym się skłaniał do powyższej odpowiedzi. Dla samego badania zgodności nie ma żadnego znaczenia, czy pojazd został wpisany do ewidencji lub rejestru już z instalacją gazową, czy jeszcze bez niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie Szanowne Grono,

mam prośbę w związku z tym, że nieubłaganie zbliża się termin egzaminu. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś zechciał podzielić się np. zbiorami przykładowych pytań najchętniej zacząłbym od zakresu podstawowego. Będę szalenie wdzięczny za pomoce :-D Ponieważ to czym już dysponuje miesza mi w głowie od nadmiaru nauki, czytania i prób utrwalania :-D

 

Aha i byłbym wdzięczny za informacje na temat:

1) daty wymagania zagłówków na tylnej kanapie? Czy będzie to data wymagania pasów na tylnej kanapie?

O ile dobrze kojarzę to niewymagany jest środkowy zagłówek po 31.12.1995r.

2) od kiedy "kratka" a od kiedy ściana 80%...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) od kiedy "kratka" a od kiedy ściana 80%...?

 

7) w samochodzie ciężarowym powinno być oddzielone od przestrzeni ładunkowej trwałą przegrodą o odpowiedniej wytrzymałości; przepis stosuje się do samochodu ciężarowego zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 29 maja 1999r.;

8) przegroda, o której mowa w pkt 7, w samochodzie ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t powinna odpowiadać następującym warunkom:

a) powinna być pełna na całym poprzecznym przekroju wnętrza pojazdu, co najmniej do wysokości odpowiadającej 80 % wysokości oparć siedzeń znajdujących się przed nią,

b) powyżej wysokości, o której mowa w lit. a, dopuszcza się, aby odległość między elementami przegrody wynosiła nie więcej niż 100 mm w dowolnych wzajemnie prostopadłych kierunkach,

c) odległość od przegrody do ścian wewnętrznych bocznych oraz sufitu pojazdu nie powinna przekraczać 50 mm,

d) powinna wytrzymać równomiernie przyłożone na całej powierzchni równoległe do osi podłużnej pojazdu obciążenie odpowiadające dwukrotnej masie ładunku przewidzianego do umieszczenia w przestrzeni ładunkowej.

 

2. Przepisy §8 ust. 4 pkt 8 stosuje się do pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po dniu 13 marca 2003 r.

3. (132) Samochody ciężarowe objęte świadectwem homologacji typu pojazdu wydanym zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/46/WE z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającą ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów (Dz. Urz. UE L 263 z 09.10.2007, str. 1, z późn. zm.) i zarejestrowane po raz pierwszy po dniu 29 kwietnia 2009 r. mogą nie spełniać warunku, o którym mowa w § 8 ust. 4 pkt 7.

 

[ Dodano: 13-03-2013, 22:58 ]

1) daty wymagania zagłówków na tylnej kanapie? Czy będzie to data wymagania pasów na tylnej kanapie?

O ile dobrze kojarzę to niewymagany jest środkowy zagłówek po 31.12.1995r.

 

8) w pasy bezpieczeństwa na siedzeniach wyposażonych w punkty kotwiczenia; przepis stosuje się do:

b) siedzeń innych niż przednie - w samochodach osobowych zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 30 czerwca 1993 r.,

 

9) w zagłówki na siedzeniach wyposażonych w pasy bezpieczeństwa mocowane co najmniej w trzech punktach, z wyjątkiem siedzeń w pojeździe z nadwoziem otwartym oraz siedzeń tylnych w pojeździe z nadwoziem rodzaju coupé o układzie siedzeń "2+2"; dopuszcza się możliwość niewyposażenia w zagłówki siedzeń tylnych środkowych; przepis stosuje się do pojazdów wyprodukowanych po dniu 31 grudnia 1995 r.;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojtek1k i Grzegorz Łódź- wielkie dzięki :ok:piwo

 

A może toś posiada jakieś pytania próbne z zakresu podstawowego, lub któregoś z pozostałych działów? Ja już przerobiłem wszystko co mi udało się znaleźć. A i tak wiem, bądź pamiętam za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może toś posiada jakieś pytania próbne z zakresu podstawowego, lub któregoś z pozostałych działów? Ja już przerobiłem wszystko co mi udało się znaleźć. A i tak wiem, bądź pamiętam za mało.

 

Podaj swojego meila to coś Ci prześlę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

przeglądając forum dotarłem do postów, które mówiły o tym, że po zniesieniu w Dz.U. poz. 996 obowiązku kontroli zbieżności niema już pierwszego badania w kraju, a jest to teraz badanie okresowe. Chciałbym upewnić się jak to z tym jest, ponieważ wszędzie w pomocach spotykam się z pojęciem lub zagadnieniem pierwszego przeglądu lub właśnie obowiązku przy pierwszym badaniu w kraju kontroli zbieżności.

I jak to teraz jest z powypadkowym z zagranicy: jest to nadal pierwsze i dodatkowe czy okresowe i dodatkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeglądając forum dotarłem do postów, które mówiły o tym, że po zniesieniu w Dz.U. poz. 996 obowiązku kontroli zbieżności niema już pierwszego badania w kraju, a jest to teraz badanie okresowe. Chciałbym upewnić się jak to z tym jest, ponieważ wszędzie w pomocach spotykam się z pojęciem lub zagadnieniem pierwszego przeglądu lub właśnie obowiązku przy pierwszym badaniu w kraju kontroli zbieżności.

 

Coś Ci się pomieszało.W badaniu okresowym przed pierwszą rejestracją w kraju nie ma obowiązku wykonywania geometrii auta.Zbieżność wykonujesz(dz.u poz 996 tabela punkt 2.4)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

upewnić się jak to z tym jest, ponieważ wszędzie w pomocach spotykam się z pojęciem lub zagadnieniem pierwszego przeglądu lub właśnie obowiązku przy pierwszym badaniu w kraju kontroli zbieżności.

Obowiązku takiego już nie ma tak samo jak pierwszego badania przed pierwszą rejestracja w kraju.

Ale zanim dotrze to do wszystkich, to jeszcze długo będziesz się z tym spotykał...

 

 

I jak to teraz jest z powypadkowym z zagranicy: jest to nadal pierwsze i dodatkowe czy okresowe i dodatkowe.

W DzU 996 nie jest określony jakiś szczególny zakres badania przed pierwszą rejestracja.

Jest on w zakresie zwykłego okresowego.

W cenniku też jest tylko okresowe więc to badanie okresowe i dodatkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DzU 996 nie jest określony jakiś szczególny zakres badania przed pierwszą rejestracja.
A to?
§ 2.4.10. Wykonując okresowe badanie techniczne, o którym mowa w art. 81 ust. 3 ustawy, uprawniony diagnosta wystawia dokument identyfikacyjny pojazdu, który jest załącznikiem do zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu. Wzór dokumentu identyfikacyjnego pojazdu jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to? § 2.4.10. Wykonując okresowe badanie techniczne, o którym mowa w art. 81 ust. 3 ustawy,

To spróbuj znaleźć w rozporządzeniu opis tego badania, czyli zakres jaki należy przeprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może toś posiada jakieś pytania próbne z zakresu podstawowego, lub któregoś z pozostałych działów? Ja już przerobiłem wszystko co mi udało się znaleźć. A i tak wiem, bądź pamiętam za mało.

 

Podaj swojego meila to coś Ci prześlę.

 

mamil_km@wp.pl , jeśli mógł byś i mi podesłać jakieś materiały byłbym wdzięczny. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to? § 2.4.10. Wykonując okresowe badanie techniczne, o którym mowa w art. 81 ust. 3 ustawy,

To spróbuj znaleźć w rozporządzeniu opis tego badania, czyli zakres jaki należy przeprowadzić.

A niby skąd ten zapis. Martwy przepis, ale jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby skąd ten zapis. Martwy przepis, ale jest.

Raczej zapis.

Jest jak jest a badanie trzeba zrobić. :)

Niedługo będzie z tym badaniem jak z tym DBT skierowanego przez starostę pojazdu " co do którego zachodzi podejrzenie, że nie spełnia określonych warunków technicznych"

Jest rodzaj badania, pozycja w cenniku (5.1) tylko nie wiadomo jak wykonać to badanie bo nie ma jego opisu w DzU 996

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to? § 2.4.10. Wykonując okresowe badanie techniczne, o którym mowa w art. 81 ust. 3 ustawy,

To spróbuj znaleźć w rozporządzeniu opis tego badania, czyli zakres jaki należy przeprowadzić.

 

Osobiście myślę że różnica między zwykłym badaniem okresowym a badaniem okresowym przed pierwszą rejestracją w kraju polega tylko na tym że w tym drugim przypadku wypełniamy DIP.

Nawet w tabeli w załączniku 1 jest pozycja odnośnie tego badania 0.2-4-f)

 

[ Dodano: 17-03-2013, 20:06 ]

A może toś posiada jakieś pytania próbne z zakresu podstawowego, lub któregoś z pozostałych działów? Ja już przerobiłem wszystko co mi udało się znaleźć. A i tak wiem, bądź pamiętam za mało.

 

Podaj swojego meila to coś Ci prześlę.

 

mamil_km@wp.pl , jeśli mógł byś i mi podesłać jakieś materiały byłbym wdzięczny. Pozdr.

 

A jakie materiały Cię interesują????Wszystkie Dz.U masz dostępne tutaj na forum.Dużo czytaj i korzystaj z opcji "szukaj". Jak będziesz miał problem pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet w tabeli w załączniku 1 jest pozycja odnośnie tego badania 0.2-4-f)

To jest pozycja odnośnie przypadku, "o którym mowa w art. 81 ust. 13 ustawy – opinia rzeczoznawcy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet w tabeli w załączniku 1 jest pozycja odnośnie tego badania 0.2-4-f)

To jest pozycja odnośnie przypadku, "o którym mowa w art. 81 ust. 13 ustawy – opinia rzeczoznawcy"

Masz rację.Ale jest taż pozycja f) która mówi o DIPie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.