Skocz do zawartości

samochód ciezarowy - ładowność


szyszon

Rekomendowane odpowiedzi

czesc koledzy. mam na pierwszym-okresowym auto gdzie w dowodzie jest ciezarowka ale ladownosc z wyliczen wychodzi ponizej 500kg? jest to opel astra II. Jednym z warunkow zeby byl ciezarowy to musi byc powyzej 500 kg? zgadza sie czy sie myle? :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przepisach nas obowiązujących nie ma podanej minimalnej ładowności dla samochodu ciężarowego. Ma to znaczenie dla celów podatkowych czy "biznesowych" :D . Natomiast Ty wykonując badanie musisz stwierdzić czy pojazd, który widzisz odpowiada warunkom dla ciężarowego ( m.in. przegroda). Jeśli jest to samochód ciężarowy "utworzony" w nadwoziu samochodu osobowego i jest zarejestrowany po raz pierwszy po .... lutego 2004r., to musisz sprawdzić czy rodzaj jego nadwozia jest określony jako "van" lub "wielozadaniowy" (np.pismo od producenta). Nasze przepisy od .. lutego 2004r. nie zezwalają na zaliczanie do samochodów ciężarowych takich samochodów, które zostały zbudowane w oparciu o nadwozie samochodu osobowego typu: hatchback, kombi, że o sedanie czy kabriolecie nie wspomnę. ::D Aha, te wykropkowane miejsca przed nazwą miesiąca wzięły się stąd, że nie pamiętam dokładnej daty wejścia zmian rozp. o homologacji, od której to daty pewne wymagania dla "ciężarówek" się zmieniły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już podaję: Dz.U. nr 91 z 1999r., poz.1039, zał. 2, parag.4 - wykluczył możliwość "przemiany" osobówki w ciężarówkę jeśli nadwozie było: kareta, coupe, kabriolet. Pozostawało nadwozie: hatchback, kombi, wielozadaniowy.

Dz.U. nr 5 z 2004r., poz.30, zał. 1 - wykluczył: hatchback, kombi. Pozostawił: wielozadaniowy i van. Aha co do daty tej ostatniej zmiany, czyli wykluczenia hatchbacka i kombi to obowiązuje od 15.01.2004r. Jest to data wejścia w życie Dz.U. nr 5 z 2004r.

 

[ Dodano: 25-09-2009, 19:08 ]

Aha. Jeszcze jedno. Ten Dz.U. nr5 z 2004r. jest opublikowany bez dodatku zawierającego załączniki, w tym również bez załącznika nr 1. Trzeba więc dotrzeć do załączników. Ja to gdzieś mam z załącznikami, tylko muszę odnaleźć. Będę szukał. Ale gdybym nie znalazł, to można zajrzeć do Dz.U. nr 238 z 2005r., poz. 2010. W nim już jest to o czym tu piszę i jest opublikowany z załącznikami.

 

[ Dodano: 25-09-2009, 19:31 ]

Znalazłem. Wprawdzie nie cały dziennik z załącznikami, ale pismo autorstwa ITS w związku ze zmianami wprowadzonymi w Dz.U nr 5 z 2004r.

26 pismo_its_2004-0104 o homologacji.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
Już podaję: Dz.U. nr 91 z 1999r., poz.1039, zał. 2, parag.4 - wykluczył możliwość "przemiany" osobówki w ciężarówkę jeśli nadwozie było: kareta, coupe, kabriolet. Pozostawało nadwozie: hatchback, kombi, wielozadaniowy.

Dz.U. nr 5 z 2004r., poz.30, zał. 1 - wykluczył: hatchback, kombi. Pozostawił: wielozadaniowy i van. Aha co do daty tej ostatniej zmiany, czyli wykluczenia hatchbacka i kombi to obowiązuje od 15.01.2004r. Jest to data wejścia w życie Dz.U. nr 5 z 2004r.

 

[ Dodano: 25-09-2009, 19:08 ]

Aha. Jeszcze jedno. Ten Dz.U. nr5 z 2004r. jest opublikowany bez dodatku zawierającego załączniki, w tym również bez załącznika nr 1. Trzeba więc dotrzeć do załączników. Ja to gdzieś mam z załącznikami, tylko muszę odnaleźć. Będę szukał. Ale gdybym nie znalazł, to można zajrzeć do Dz.U. nr 238 z 2005r., poz. 2010. W nim już jest to o czym tu piszę i jest opublikowany z załącznikami.

 

[ Dodano: 25-09-2009, 19:31 ]

Znalazłem. Wprawdzie nie cały dziennik z załącznikami, ale pismo autorstwa ITS w związku ze zmianami wprowadzonymi w Dz.U nr 5 z 2004r.

 

Witam,

 

ustawy na które powołuje się Bohdan już nie obowiązują. W związku z tym czy ktoś z forumowiczów może mi przypomnieć aktualne akty prawne ograniczające zmianę osobówki na ciężarowy w zależności od rodzaju nadwozia?

 

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym czy ktoś z forumowiczów może mi przypomnieć aktualne akty prawne ograniczające zmianę osobówki na ciężarowy w zależności od rodzaju nadwozia?

A chyba w październiku była zagmatwana polemika → http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=13731

 

Tam polemika dotyczyła raczej masy i ilości miejsc - tak przynajmniej wnioskuje z jej lektury.

 

Z tego co napisał Bohdan wynika, że uchylona ustawa (Dz.U. nr 238 z 2005r., poz. 2010) mówiła wprost, iż tylko w vanie i wielozadaniowym można zmieniać rodzaj z osobowego na ciężarowy. Ten przepis został całkiem usunięty czy został zawarty w innej ustawie? Czyli teoretycznie VW Passat kombi nie może być zmieniony?

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten przepis został całkiem usunięty czy został zawarty w innej ustawie

 

Jest zawarty tutaj:

DYREKTYWA 2007/46/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

z dnia 5 września 2007 r.załącznik II

PoRD zawiera delegacje do tej dyrektywy, po zmianie dotychczas obowiązującej w Polsce ustawy o homologacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten przepis został całkiem usunięty czy został zawarty w innej ustawie

 

Jest zawarty tutaj:

DYREKTYWA 2007/46/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

z dnia 5 września 2007 r.załącznik II

PoRD zawiera delegacje do tej dyrektywy, po zmianie dotychczas obowiązującej w Polsce ustawy o homologacji .

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.