Skocz do zawartości

SKP - Warsztaty Szkolne


DZG

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, prace postępują. (...) I właściwie w czym jest problem?
Świetny tekst. Skoro nie ma problemu to nad czym tu pracować i co zmieniać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • kowal

    8

  • Bogusław Maćkowski

    7

  • qharz

    7

  • Irenty

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Własnie .... Warsztaty i Gospodarstwa Pomocnicze przy Szkołach itp. Sa bardzo pomocne..a wręcz konieczne...Można wiele rzeczy zakupić ...bez żebrania w Powiatach

pozdrv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

troszkę powielam temat, ale to z obawy że nie wszyscy zainteresowani śledzą nowe temat "przyklejone. Jak zawsze "niezawodny" Bogusław Maćkowski przedstawił TU projekt, który również powinien zainteresować dotychczasowych 'NIEPRZEDSIęBIORCóW'.

Dotychczas było tak że Podmioty Prawne musiały mieć wpis do KRS, a Podmioty Fizyczne zgłoszenie ewidencyjne, a my nie mieliśmy ani tego, ani tego.

Jeżeli teraz będzie istniała Centralna Informacja o Działalności Gospodarczej i Urzędy Skarbowe będą aktualizować ją lub nawet zakładać, albo na podstawie wpisu do KRS, albo zgłoszenia idetyfikacyjne, ALBO przez AKTUALIZACJĘ NIP (a ten przecież mamy na wykonywaną i zgłoszoną w Urz. Statyst.'REGON' działalność) to może problem rozwiąże się sam. Nie cieszę się zbytnio bo tak jak napisał Pan Bogusław jest to projekt, jednak uważam że rozwiązanie bardzo sensowne.

Jedyna obawa że zgodnie z projektem zmiany w art 4 po ust.2 w dodanym ust. 3 NIE UZYSKAMY STATUSU PRZEDSIEBIORCY Z CHWILĄ ZŁOŻENIA ODPOWIEDNIEGO ZGŁOSZENIA AKTUALIZACYJNEGO (NIP), bo Urząd Skarbowy może nam odmówić na zasadzie "nie, bo nie jesteście przedsiębiorcą w myśl starych przepisów". Ale wtedy przynajmniej będzie jasne do kogo sie odwoływać (Ministerstwo Finansów) i dlaczego ktoś chce pozbawić nas praw nabytych.

Chociaż może będą brane pod uwagę głosy opinii publicznej i "zasada jednego okienka" pójdzie jednak w kierunku, aby CIDG były prowadzone przez urzędy gmin, które będą mogły na podstawie dotychczasowego NIP i REGON wpisać "nieprzedsiębiorcę" do CIDG'u i powiadomić U.S. o tym fakcie.

 

Panie Bogusławie, proszę o ustosunkowanie się do w.w. tez.

 

Na marginesie wspomnę o jeszcze jednym.

Otóż w ramach Warsztatów Szkolnych prowadzimy Ośrodek Szkolenia Kierowców - jak wiadomo, urzędnicy gminni też na wpół legalnie pozwalają nam na to: dla naszych uczniów tak, bo zawsze to robiliśmy, dla ludzi "z zewnątrz" (nawet jak są to nasi uczniowie z klas bez prawa jazdy) nie, bo nie jesteśmy przedsiębiorcą. :)

Natomiast Pracownia Badań Kierowców, którą również prowadzimy od 30 lat, nie uzyskała już wpisu do rejestru prowadzonego przez Urząd Marszałkowski lecz "zawieszono (nie wydając odmowy) procedurę wpisu na okres 3 lat" :)

Moze jak wejdzie ta nowela w życie to zmieni sie również powyższa chora sytuacja.

 

A może ktoś wie juz, czy w Ministerstwie Transportu czynią też jakieś "ruchy" w naszej sprawie, czy może jednak też czekają na nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Z pierwszej strony tego scanu gharza też wynika, że Prezydent Miasta/tarosta nie mieli prawa w 1999r. wydać zezwoleń dla stacji nie przedsiębiorców. Rolą teraz starosty jeśli stwierdzi, że kontrolowana stacja nie ma nr KRS jest wszcząć postępowanie z urzędu o bezprawne wydanie tym stacjom zezwoleń i jak napisał Minister nie ma mowy tu o żadnych prawach nabytych.

 

W całym tym zamieszaniu zapomniano jednak o Wojewódzkich Ośrodkach ruchu Drogowego oraz o fakcie, że zezwolenia te ostatnie przed wpisem do działalności regulowanej były terminowe i z reguły termin ważności kończył się w 2005r. więc straciły ważność i żadna ustawa nie musiała odbierać uprawnień bo wygasły same z siebie.

 

Wiecie, to jest chore.

 

A wystarczy tylko wpisać, że w przypadku Stacji Kontroli Pojazdów prowadzonych przez Zespoły Szkół Samochodowych i Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego wpisuje się numer zarządzenia Wojewody o powołaniu jednostki i życie jest prostrze.

 

Tylko ten zapis a nie zmiana połowy przepisów. Albo skoro jest projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej to wpisać że nie przedsiębiorcy jak szkoły i WORDY czy zakłady budżetowe działają w oparciu o numer NIP i REGON by mieć numer PKD 74.30.Z. badania i anazlizy i 50.20.A naprawy jak ktoś zmiany konstrukcyjne robi.

 

Oj Panowie działajcie zwarcie, piszcie do MTIB bo kontrolujący mają obowiązek raz w roku przeprowadzać kontrolę SKP i też mają ręce związane jak stwierdzą podczas kontroli brak numeru KRS lub ew. dz. gosp. :cry: Zezwolenie wygasło bo terminowe a 6 miesięcy na wpis do KRS już minął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ustawie Prawo o ruchu drogowym

Art. 86. 1. Do pojazdów Sił Zbrojnych, jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, Policji, Urzędu Ochrony Państwa i Straży Granicznej, których dotyczą warunki i tryb rejestracji określone w art. 73 ust. 3, a także do pojazdów państwowej Straży Pożarnej, mają zastosowanie przepisy art. 81 ust. 1-9 i art. 84 ust. 5-7 i 9 pkt 2, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Ministrowie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Szefem Urzędu Ochrony Państwa określą, w drodze rozporządzenia:

1) jednostki organizacyjne sprawujące nadzór nad stacjami kontroli pojazdów oraz wydające upoważnienia do przeprowadzania badań technicznych, wzory dokumentów związanych z uzyskaniem upoważnień do wykonywania badań oraz wzór upoważnienia do ich przeprowadzania,

2) wymagania w stosunku do stacji kontroli pojazdów upoważnionych do przeprowadzania badań technicznych pojazdów,

3) wzory dokumentów stosowanych przy badaniach technicznych pojazdów,

4) warunki i terminy przeprowadzania badań technicznych pojazdów specjalnych Sił Zbrojnych, jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, Policji i innych pojazdów użytkowanych w sposób szczególny,

5) warunki przeprowadzania badań technicznych niektórych pojazdów w stacjach kontroli pojazdów wymienionych w art. 83,

 

 

Przecież też nie jesteśmy przedsiębiorstwem , a ustawa mówi jak i dlaczego .

Czemu nie dopisać podobnego punktu dla stacji które działają a nie mogą .

Może komuś jest to na ręke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Swojego czasu w jednym z postów sugerowałem rozwiązanie jakie podpowiada kolega "fiedowrowicz" by był taki sam zapis na wzór jak w resortowych stacjach. Drogi "qharz" nie mogę się ustosunkować do Twoich wywodów bo ruszyłem temat i w wyniku kontroli musiałem stwierdzić co stwierdziłem w szkołach i wordach. Teraz po upływie 90 dni stacje te zostaną wykreślone, chyba, że MTIB poinformuje o zmienie przepisów. I nie wchodzi tu w grę prawo nabyte ponieważ oba ówczesne zezwolenia wydane były w myśl wówczas obowiązujących przepisów z datą ważności i już przestały być ważne. Myślę, że to rozwiązanie w końcu jednoznacznie przetrze szlaki dla wszystkich nieprzedsiębiorców w Polsce. Parlamentarzyści już ruszyli temat. W końcu MTIB musi zmienić przepis, chyba, że jest tak jak mówi

Może komuś jest to na ręke

 

[ Dodano: 16-06-2006, 19:22 ]

Chociaż, gdyby pozostał zapis, że przedsiębiorcy osoby fizyczne identyfikują się numerem NIP jak mówi ten projekt i przerobić go na nieprzedsiębiorców to jest to jakieś rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Teraz po upływie 90 dni stacje te zostaną wykreślone, chyba, że MTIB poinformuje o zmienie przepisów. I nie wchodzi tu w grę prawo nabyte ponieważ oba ówczesne zezwolenia wydane były w myśl wówczas obowiązujących przepisów z datą ważności i już przestały być ważne.

Raczej nie bedzie tak źle miałem na takiej stacji kontrolę TDT dostałem zezwolenie na 5 lat - więc chyba nie cofną go po 90 dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

W związku z dość ciekawym zdjęciem zaprezentowanym w TYM temacie, proszę o kontakt kierowników Warsztatów Szkolnych, które prowadzą SKP. Być może jest ktoś właśnie z Radomia?

Zależy mi na kontakcie z kimś u kogo Warsztaty Szkolne są Gospodarstwem Pomocniczym.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?p=25436&sid=2aaaa724cbbd79b4efc220c7abe1f0d5#25436

 

Dopisz komentarz do postu Wysłany: 08-01-2007, 08:43

Panowie a co Wy na to - wygląda jakby nowy obiekt i gdzie tu ustawa o "przedsiębiorcy"

 

Czy można to zdjęcie (a raczej temat o którym pisze) wrzucić do tematu SKP-Warsztaty Szkolne?

 

Drogi qharzu dopiero się uczę moderować ale jakoś amatorsko chyba udało mi się przekopiować do tego tematu ten artykuł. :D Autorem oryginalnego postu jest oczywiście nasz Szanowny kolega ABC.

szkola.JPG.99e7c30c03cd63ac39b4546e78fbc1f1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Witam

Drodzy koledzy w związku z likwidacją Gospodarstw Pomocniczych przy jednostkach oświatowych pojawia się problem z dalszą ich działalnościa SKP które działały...postarałem się prześledzić temat i szukam choć troszkę cienia nadziei by pozostawić od 1 stycznia Stacje przy jednostce oświatowej ( Plan był by dołączyć do działalności budżetowej ) Czy jest jakaś szansa by zostawić tą SKP przy Szkole ??Czy pozbędę się praw nabytych dotyczących dalszego funkcjonowania SKP jako nowej instytucji budżetowej ?

pozdrawiam

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim numerze Serwis Motoryzacyjny nr 1 z tego roku ukazał się artykuł pana Marcina Barankiewicza -SKP jako gospodarstwa pomocnicze -polecam jeżeli chcesz się czegoś dowiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważna uwaga!

Gospodarstwa Pomocnicze są zwykle PRZY albo CZEGOŚ ( Szkoły, Zespołu Szkół) lub formą finansowo prawną instytucji (WARSZTATÓW SZKOLNYCH, CKP'ów). Nie następuje likwidacja instytucji, której przyznano uprawnienia SKP, tylko formy finansowo-prawnej. No chyba, że ktoś gdzieś ma wyraźnie wpisane jako właściciela Stacji GOSPODARSTWO POMOCNICZE (jak dla mnie to absurd, bo w strukturze oświatowej - a o niej w tym temacie mówimy - nie powinno być takiego podmiotu). Dlatego zmiana formy prawno-finansowej a nie właściciela, nie pozbawia praw nabytych do prowadzenia SKP. We wszystkich znanych mi Szkołach, Zespołach i CKP'ach, które już dokonały likwidacji GP odbyło się to bezboleśnie i bez "ruszenia" stacji.

Innym problem będzie raczej likwidacja z końcem roku 2010 (Ustawa przygotowana przez MF), Rachunków Dochodów Własnych jednostek budżetowych, na rachunek których dotychczas wpływały przychody ze stacji. To tu raczej trzeba trzymać rękę na pulsie - nie tyle swoim co Rady Miasta, Powiatu lub Gminy, które będą musiał sprytnie i zgodnie z prawem "skroić" uchwałę rachunków budżetowych z wpływami pozabudżetowymi (jak zwał-tak zwał).

Ale to już temat drążony nie tylko w oświacie, ale i w Straży, Policji, WORD'ach itp.

Obawiam się, że tu będzie główny problem, gdyż w ramach "POprawności POlitycznej", WICIE ROZUMICIE NALEŻY ZLIKWIDOWAĆ WSZELKIE RELIKTY PRZESZŁOŚCI DLA DOBRA UNII, która "rządzi, radzi i nigdy Cię nie zdradzi!". (przepraszam za emocje, ale szlag mnie trafia, jak słyszę, że jeden komendant, z drugim prezesem (obydwaj z uprawnieniami emerytalnymi i chęcią bycia BYZNESMENAMI, "prywatyzują" za bezcen to co należało do Straży i WORD'U i maja na to polityczne błogosławieństwo kacyków z Sejmiku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos mam moze dojscie do tego Serwis Motoryzacyjny nr 1 z tego roku i do tego artykułu..?? moze jakiś scan artykułu ...nie musze dodawać że to b.wazne

Z góry dziękuje

moze na maila albo prv

 

pozdr

Artur Kowalski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Sprawa nie jest taka prosta gdyż, szkoła nie jest przedsiębiorstwem, a według dziennika ustaw Prawo o ruchu drogowym Art. 83 ust.3 stacje może prowadzić tylko przedsiębiorca. Tak więc jeśli stację prowadzą Warsztaty Szkolne które są gospodarstwem pomocniczym(mają inny NIP i REGON niż szkoła) i mają być zlikwidowane do końca 2010, to nie może stacji przejąć Szkoła gdyż nie jest przedsiębiorstwem wg. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Jakie jest rozwiązanie w danej sytuacji ???

 

W linku przesyłam interpelację sprawie prowadzenia stacji kontroli pojazdów przez podmioty niebędące przedsiębiorcami

 

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/7DF4034B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Tak więc jeśli stację prowadzą Warsztaty Szkolne które są gospodarstwem pomocniczym(mają inny NIP i REGON niż szkoła) i mają być zlikwidowane do końca 2010, to nie może stacji przejąć Szkoła gdyż nie jest przedsiębiorstwem wg. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Jakie jest rozwiązanie w danej sytuacji ??? (...)

 

W wielu przypadkach to właśnie Szkoła prowadzi stację! Na nią jest zezwolenie i ją dotyczy ochrona praw nabytych. A to że forma finansowo-prawna stacji nazywa się "gospodarstwo pomocnicze", to inna para kaloszy! Likwiduje się nie szkołę (podmiot, na który było zezwolenie do prowadzenia stacji) ale gospodarstwo pomocnicze (formę finansowo-prawną). Szkoły, CKP-y, Warsztaty Szkolne, itp., nadal będą prowadzić Stację, ale nie jako Gospodarstwo Pomocnicze.

Natomiast jeżeli zezwolenie było wprost na Warsztaty Szkolne przy szkole (czy też Zespole Szkół), to oczywiście MUSI pozostać na Warsztaty Szkolne; Szkoła nie otrzyma nowego zezwolenia, bo... nie jest przedsiębiorstwem. Co zatem? Nie ma żadnego problemu. Wprowadzenie (aktualizacja) Statutu szkoły lub uchwała Rady OP, która zatwierdza lub potwierdza taki schemat organizacyjny szkoły lub Zespołu Szkół, w ramach którego działają Warsztaty Szkolne (które mają NA SIEBIE zezwolenie). Tak od trzech lat odbywa się to w większości szkół samochodowych, które zlikwidowały już GP, a Warsztaty Szkolne działają w oparciu o rachunek dochodów własnych i nadal prowadzą SKP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, warsztaty mogą dalej funkcjonować przy szkole prowadzić skp, ale jest jeden problem:zmienia się nazwa właściciela (w nazwie było warsztaty szkolne) oraz NIP i Regon.

Czy przy zmianie tych danych nie trzeba będzie ponownie starać się o pozwolenie na prowadzenie stacji? Problem drugi: z dniem 31.12.2010 zostaje zniesiona możliwość gromadzenia dochodów na rachunku dochodów własnych (zgodnie z ustawą można wyodrębnić wydzielony rachunek z uzyskiwanych dochodów pochodzących z: spadków, zapisów i darowizn, z odszkodowań i wpłat za utracone mienie). Zarząd organu prowadzącego jednostki ustala zgodnie z ustawą o finansach publicznych co może być przyjmowane na dochody własne. A więc dochody ze stacji zgodnie z w/w ustawą nie stanowią dochodów własnych. Co w tej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jusznw zapomniałeś o tym

 

tekst029.th.jpg

 

 

 

 

Jako że i mię interesuje ten temat bardzo silnie, włączę się, ale z pytaniami. Moja stacja niestety ma wpis na siebie. Czyli stacja zarestrowana na Warsztaty Szkolne. Czy mam jakąś nadzieję na kontynuacje działalności? Moje miasto jest małe (6000 mieszkańców), ale skupiamy sporo gmin ościeżnych (pod względem badań techn.). Najbliższa OSKP jest ponad 40 km od nas. A dodatkowo chciałbym dalej pracować na "swojej" stacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ustawa o finansach publicznych.

Art. 223.

1. Samorządowe jednostki budżetowe prowadzące działalność określoną w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.8)) gromadzą na wydzielonym rachunku dochody określone w uchwale przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, pochodzące w szczególności:

1) ze spadków, zapisów i darowizn w postaci pieniężnej na rzecz jednostki budżetowej;

2) z odszkodowań i wpłat za utracone lub uszkodzone mienie będące w zarządzie albo użytkowaniu jednostki budżetowej.

2. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określi w szczególności:

1) jednostki budżetowe, które gromadzą dochody;

2) źródła, z których dochody są gromadzone na rachunku;

3) przeznaczenie dochodów, z tym że dochody wraz z odsetkami nie mogą być przeznaczone na finansowanie wynagrodzeń osobowych;

4) sposób i tryb sporządzania planu finansowego dochodów i wydatków nimi finansowanych, do-konywania zmian w tym planie oraz ich zatwierdzania.

3. Wydatki z rachunku, o którym mowa w ust. 1, mogą być dokonywane do wysokości kwot zgroma-dzonych dochodów, w ramach planu finansowego.

4. Środki finansowe pozostające na rachunku, o którym mowa w ust. 1, na dzień 31 grudnia roku budżetowego, podlegają odprowadzeniu na rachunek budżetu jednostki samorządu terytorialnego w terminie do dnia 5 stycznia następnego roku.

 

A teraz cytat z Poradnika Rachunkowości Budżetowej 3/2010 z dnia 01.03.2010 str. 54.

JAN CHARYTONIUK:

 

8. Wyodrębnione dochody oświatowych jednostek budżetowych samorządu terytorialnego i wydatki finansowane tymi dochodami

 

Nowa u.o.f.p. stwarza samorządowym jednostkom budżetowym prowadzącym działalność określoną w ustawie o systemie oświaty (art. 223), możliwość gromadzenia na wydzielonym rachunku dochodów określonych w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, pochodzące w szczególności ze spadków, zapisów i darowizn w postaci pieniężnej na rzecz jednostki budżetowej oraz z odszkodowań i wpłat za utracone lub uszkodzone mienie będące w zarządzie albo użytkowaniu jednostki budżetowej. Dochody na tych rachunkach mogą być gromadzone od 1 stycznia 2011 r.

 

Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego zamierzający umożliwić samorządowym jednostkom oświatowym gromadzenie dochodów na wydzielonym rachunku bankowym od 1 stycznia 2011 r. powinien podjąć uchwałę w tej sprawie w terminie umożliwiającym organowi wykonawczemu jednostki samorządu terytorialnego włączenie projektu planu finansowego tych dochodów i wydatków nimi finansowanych do projektu uchwały budżetowej na 2011 r. Rada jednostki samorządu gminnego w uchwale, wśród jednostek uprawnionych do gromadzenia dochodów na wydzielonym rachunku, powinna również uwzględnić przedszkola samorządowe działające do końca 2010 r. jako zakłady budżetowe.

wzór uchwały.pdf

schemat ewidencji dochodów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

witam. odświeżę temat, chciałbym się dowiedzieć jak dalej pracują Stacja Kontroli Pojazdów, które są przy szkołach CKP czy przy innych jednostkach budżetowych? Pytam bo nasz jednostka chce się połączyć z inną szkoła i ma być zmiana nazwy, NIP, Regon itp. Czy mogą zamknąć stację ( stacja jest już od 80-lat)

A tak przy okazji dla Wszystkich Wesołych Świąt.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź ale mi chodzi o szczególną sytuację, a mianowicie SKP jest przy jednostce budżetowej i już były problemy przy likwidacji gospodarstwa pomocniczego, nie chcieli przedłużyć bo nie jest przedsiębiorcą. Miały wyjść jakieś przepisy odnośnie takich stacji ale jakoś do tej pory nie słyszałem o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.