Skocz do zawartości

zwalniacz w zwykłym autobusie


dkepska

Rekomendowane odpowiedzi

A do mojego postu nikt się nie odniósł...

Przecież kiedyś przy SAM-ach była dyskusja że dla nowych homologowanych są dyrektywy,unijne rozporządzenia ,a w naszej "32" ni chu chu .

Bodajże w rozporządzeniu w sprawie dopuszczenia jednostkowego , są wymienione dla każdej kategorii homologacyjnej unijne akty prawne wg. których bada się pojazd.

I w naszych rozporządzeniach dotyczących homologacji ,też są wymienione regulaminy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ABS, airbag i inne są obowiązkowe w każdym nowym aucie... No fajnie. Tylko jak jakiś czas temu na tym forum pytałem o te aspekty NIKT nie był w stanie podać mi podstawy prawnej dlaczego.

Dać Wam linki do tego tematu czy sami poszukacie??

 

Myślę że chodzi o DZU z dnia 6 czerwca 2013 r Poz.951,

Rozdział 2

Wyposażenie

§ 10. 1. Przedmioty wyposażenia i części pojazdów związane z bezpieczeństwem ich użytkowania i ochroną środowiska mogą być stosowane w pojazdach, jeżeli spełniony jest co najmniej jeden z następujących warunków:

1) oznakowane są znakami homologacji międzynarodowej stosowanymi w homologacji Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – „E” lub Unii Europejskiej – „e”;

2) oznakowane są cechami producenta pojazdu, na który wystawiono krajowe świadectwo homologacji typu pojazdu; ocechowanie to powinno być zgłoszone do upoważnionej jednostki celem ewidencji;

3) oznakowane są cechami dostawcy producenta pojazdu, na który wystawiono krajowe świadectwo homologacji typu pojazdu; ocechowanie to powinno być zgłoszone do upoważnionej jednostki celem ewidencji;

4) oznakowane są znakiem zgodności zgodnie z przepisami o systemie oceny zgodności i akredytacji; przepisu nie stosuje się do przedmiotów wyposażenia i części oznakowanych znakiem bezpieczeństwa na podstawie dotychczasowych przepisów o badaniach i certyfikacji;

5) tablice rejestracyjne mogą być stosowane w pojazdach, jeżeli oznakowane są znakiem producenta zgodnie z przepisami o rejestracji i oznaczaniu pojazdów.

2. Przepis ust. 1 stosuje się do producentów, importerów, dystrybutorów oraz podmiotów montujących i świadczących usługi.

3. Wykaz przedmiotów wyposażenia i części związanych z bezpieczeństwem użytkowania pojazdu i ochroną środowiska podlegających sprawdzeniu w tym zakresie przez jednostki akredytowane w polskim systemie akredytacji określa za-łącznik nr 3 do rozporządzenia.

4. Przedmioty wyposażenia i części objęte obowiązkiem homologacji typu określone są w przepisach o homologacji pojazdów.

 

punkt 4 jest najlepszy i wyjaśnia aszystko

1.4_normy.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zacytujmy z tamtego tematu. Zadałem to pytanie ponieważ miałem na placu auto z Niemiec bez poduszki (w Polsce wtedy nie było takiej opcji w analogicznym pojeździe) - stan na 2011 rok.

 

regulamin dotyczący homologacji poduszek znalazłem ,ale kiedy wprowadzili obowiązek , ni cholery (DARIO64)

 

ciężarówki do 3,5 tony - musi być?? Najwidoczniej nie (grzegorz70)

 

Sam drążyłem ostatnio ten temat i przepisu jasno określającego wymóg poduszek powietrznych w samochodach produkowanych w UE nie znalazłem. (08/15)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blakop, trzeba podpytać kogoś, kto zajmuje się homologacją pojazdów, bo mas diagnostów te przepisy nie obowiązują a wymogi z pewnością wynikają z Dyrektyw WE, choć obowiązek wyposażania aut osobowych w ABS i poduszka powietrzną kierowcy obowiązuje już od 1999 lub 2000r a głośno się o tym mówiło już jak dobrze pamiętam w 1998r, czyli w okresie przed wejściem do UE. Może w ITS-ie warto spróbować podpytać o te regulacje prawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.