Skocz do zawartości

Wymiana licznika a spisywanie przebiegu


mondziak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam kilkunastoletni samochód, ostatnio odmówił mi posłuszeństwa prędkościomierz i wymieniłem na używany zakupiony na allegro. Problem w tym że na nowym liczniku jest ok 30 000 km, gdy na przeglądzie w marcu ubiegłego roku auto miało spisany stan ponad 350 000. Jakie będą konsekwencje udania się na Badania Techniczne z nowym licznikiem? Czy może być powodem negatywnego wyniku badania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może być powodem negatywnego wyniku badania?

 

nie

Na bt odczytujemy,zamieszczamy w rejestrze ,przekazujemy do CEPIKU stan licznika i to wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie będą konsekwencje udania się na Badania Techniczne z nowym licznikiem?
- Żadne, czyli spisanie tego co będzie nastukane podczas badania.

 

Co prawda są opisane w „zakresie” niedomagania związane z licznikiem przebiegu, ale to wymiany rzeczonego nie zabrania:

7.11. Licznik przebiegu, jeżeli występuje

Kontrola organoleptyczna

a) Wyraźne oznaki manipulacji (oszustwo) = Usterka Drobna / Usterka Istotna

b) Wyraźnie nie działa = Usterka Drobna / Usterka Istotna

Najwyżej trza będzie się tłumaczyć nabywcy ewentualnemu, a dla udokumentowania przebiegu warto zbierać zaświadczenia z przeprowadzanych badań. I obserwować stronkę historia.gov.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dla udokumentowania przebiegu warto

Zachować sobie na pamiatkę ten stary licznik (o ile przebieg jest na nim widoczny bez podłączania zasilania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dla udokumentowania przebiegu warto

Zachować sobie na pamiatkę ten stary licznik (o ile przebieg jest na nim widoczny bez podłączania zasilania)

 

Nie ma takiej potrzeby . Lepiej posiadać dokument zakupu licznika, oraz zaświadczenia z OBT.To powinno uwierzytelnić aktualny stan licznika.

 

A tak dla ścisłości strona internetowa "historii pojazdu"to/www.historiapojazdu.gov.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam, a ja mam pytanie :)

w pandzie przejechała ponad 400tys i na liczniku pojawiły się tylko kreski, diagnosta odmówił wykonania badania technicznego. jak to dokładnie wygląda? przecież licznik jest sprawny, a na serwisie powiedzieli że jak założą nowy i wpiszą jaki jest przebieg to też będzie to samo bo te liczniki nie pokazują więcej niż 399999 km. pozostaje wymiana na nowy z 0 wynikiem? czy diagnosta przesadził ze stwierdzeniem że nie będzie robił przeglądu bez przebiegu? pół roku wcześniej na tej samej stacji mówili mi że pisze się "nieczytelny" i robi dalej badanie techniczne.

pozdrawiam i prosiłbym o jakiś przepis na potwierdzenie co dalej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest cztery posty wyżej i wcale nie wyssane z palca!!!u-iwo99.gif

Tylko na podstawie:

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 7 września 2012 r.

Poz. 996

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 26 czerwca 2012 r.

w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2012/996/1

Oraz:
DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 30 grudnia 2013 r.

Poz. 1675

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU z dnia 18 grudnia 2013 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2013/1675/1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja rozumiem, ale pisze tam (poz1675) że

"Odczyt licznika przebiegu

pojazdu w momencie badania

(o ile dane są dostępne)7)"

 

a u mnie nie są dostępne ale licznik działa prawidłowo, nie jest uszkodzony. chodzi o sytuację jak tutaj:

 

nie twierdze że coś jest wyssane z palca broń boże, ale na jednej stacji dwie osoby mówią co inne, co gorsza akurat jak przyjechałem na przegląd była ta negująca możliwość wykonania badania z tego powodu.

przeczytałem te dwa dokumenty zaproponowane i dalej nie widzę gdzie tam pisze że jeśli licznik jest sprawny i nie wyświetla to nie mogę przeglądu robić, mógłbym prosić abyś bardziej mi to rozjaśnił, bo licznik jest sprawny:)

 

proszę o rozjaśnienie, a od siebie dodam że i tak będę ten licznik wymieniał bo chce taki z obrotomierzem oraz kompem, tylko miałem to robić w maju, a tak będę chyba musiał szybciej, lub cofnąć licznik będę musiał na 0 żeby coś dało się spisać. (nowy też będzie miał 0 bo jak ustawię te ponad 400tys to znowu pojawią się kreski) :)

pozdrawiam

i dziękuje że tak szybko mi odpisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i okej. Licznik skończył się czy tam przestał nabijać. A Fiat Panda to nie przyczepa rolnicza bez licznika tylko samochód osobowy fabrycznie w licznik przebiegu wyposażony. A jak wyposażony to ma być sprawny, czyli przebieg (kilometry) nabijać i do przodu sie kręcić, a nie w miejscu stać i nie wiadomo co udawać, bo inaczej tak jak w "zakresie" najłagodniej rzecz traktując = Usterkę Drobną można wyłapać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, rozumiem, ale żeby było ciekawiej, to ten licznik nabija ale nie pokazuje:) taka ciekawostka. zamawiam licznik w poniedziałek, i jadę z powrotem:) tylko jak być uczciwym to na serwisie powinni mi wgrać przebieg 400014(taki pokazuje komputer jak się podepnę do auta) ale w tedy znowu nie będzie pokazywać nic poza kreskami:) po prostu jaja:)

dziękuję za wyczerpującą odpowiedź,

pozdrawiam i wesołych świąt życzę.

 

edit: we wtorek:)

 

edit2: dodam jeszcze od siebie mój tok rozumowania , jeśli licznik działa jak fabryka go wyprodukowała to dla mnie jest sprawny, bo on ma tak działać, i nie sądziłem że będzie to brane za usterkę w trakcie kontroli pojazdu. producent tak go wyprodukował :)

pozdrawiam raz jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodałem edit jeszcze,ale przekładając to na smartfona jest w nim licznik (life timer) i on nalicza czas działania telefonu, kiedy by się zresetował i pokazywał kreski ale naliczał dalej ten czas co można by sprawdzić programem serwisowym to nie była by to dla mnie usterka, bo tak producent zaprogramował i działa zgodnie z założeniami producenta:)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krisu_dg ty nie odróżniasz słów drogomierz i prędkościomierz- używasz słowa "licznik", które jest popularnie używane. Licznik jest to prędkościomierz i drogomierz w jednym. :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę mogę podać, że liczniki "kończyły się" też w Peugeotach (dotyczy to tych pojazdów, które miały wyświetlacz diodowy w liczniku przebiegu), tam licznik działał poprawnie do przebiegu 399 999 km a potem co prawda zliczał nadal kilometry tylko pierwszy segment wyświetlacza nie pokazywał lewego, górnego pionowego elementu tak, że nie był w stanie poprawnie wyświetlać liczby 4,5,6,8 i 9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czyli jak rozumiem mogę zmienić licznik nawet na taki ze wskazaniem 0 jeżeli nie zataję tej zmiany przed kupującym to auto w przyszłości?

 

Mam samochód, który jest weekendową zabawką - oczko w głowie :)

Ostatnio na raz została wylakierowana cała karoseria nawet komora silnika. Został zbudowany całkowicie nowy silnik gdyż ze starego został tylko blok i korpus głowicy ale jedno i drugie zostało w pełni zregenerowane. W silniku są fabrycznie nowy wał, nowe korbowody, tłoki, pompy nawet wszelkie śrubki są nowe - wszystko. Jest nowe zawieszenie. Więc chciałem zmienić sobie cały licznik na taki z przebiegiem 0km. Oczywiście zmiana jest tylko i wyłącznie dla mnie. Auta przynajmniej tak mi się wydaje nie zamierzam sprzedawać, ale jakbym miał to oczywiście poinformował bym kupującego - nawet nie możliwe byłoby ukrycie tego faktu gdyż auto jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych egzemplarzy tego modelu w Polsce i wszystko jest opisywane na ogólnopolskim forum. I fakt zmiany licznika także byłby tam zaznaczony.

 

A teraz do sedna:

1) Czy grodzą mi jakieś sankcje karne z tytułu zmiany licznika z innym (mniejszym) wskazaniem drogomierza tylko dla siebie nie oszukując nikogo?

2) Czy jak zachowam wydruk z poprzedniego badania technicznego (tuż przed remontem samochodu) oraz zdjęcie wskazania starego drogomierza z chwili wymiany oraz zdjęcie wskazania nowego drogomierza z chwili montażu to wystarczy? I jeżeli chciałbym sprzedać samochód to przekazując te informacje oraz zdjęcia nabywcy i ujmując to w umowie jest wszystko zgodne z prawem?

3) Czy jest możliwość spisania protokołu wymiany zegarów na stacji diagnostycznej z potwierdzeniem wskazań starego i nowego drogomierza? I czy jest możliwość odnotowania takiej zmiany w systemie stacji kontroli pojazdów?

 

Proszę o wyjaśnienie moich braków wiedzy :)

Dziękuję Lolek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Czy grodzą mi jakieś sankcje karne z tytułu zmiany licznika z innym (mniejszym) wskazaniem drogomierza tylko dla siebie nie oszukując nikogo?

Nie. Licznik jest częścią wymienną i zawsze można go wymienić. Ponieważ licznika nie ma na liście wyposażenia pojazdu, któro nie może być ponownie użyte, to znaczy, że można również montować liczniki używane.

2) Czy jak zachowam wydruk z poprzedniego badania technicznego (tuż przed remontem samochodu) oraz zdjęcie wskazania starego drogomierza z chwili wymiany oraz zdjęcie wskazania nowego drogomierza z chwili montażu to wystarczy? I jeżeli chciałbym sprzedać samochód to przekazując te informacje oraz zdjęcia nabywcy i ujmując to w umowie jest wszystko zgodne z prawem?

Nie masz takiego obowiązku ale jeśli chcesz to możesz tak zrobić.

3) Czy jest możliwość spisania protokołu wymiany zegarów na stacji diagnostycznej z potwierdzeniem wskazań starego i nowego drogomierza? I czy jest możliwość odnotowania takiej zmiany w systemie stacji kontroli pojazdów?

Przepisy dotyczące SKP nie przewiduja takiej możliwości. Jak bardzo chcesz to taki protokół napisze rzeczoznawca samochodowy lub warsztat dokonujący wymiany licznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Proceder zaniżania przebiegu aut kwitnie i ma się coraz lepiej – alarmuje "Gazeta Wyborcza".

Handlarze przyznają, że nawet dziewięć na dziesięć samochodów ściągniętych z Zachodu i wystawionych na sprzedaż jest "kręconych".

 

- Czasem wystarczy podpiąć się pod złącze diagnostyczne, czasem trzeba wyjąć licznik. W popularnych modelach zajmuje to kilka minut. W droższych – do godziny – mówi Łukasz z Piaseczna, specjalista od elektroniki samochodowej.

 

Brak osobnego paragrafu sprawia, że komendy policji odmawiają przyjęcia zawiadomienia o ewentualnych manipulacjach z licznikiem.

 

http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/cala-polska-cofa-liczniki,563189.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A żeby nie było za różowo, to czasami bywa tak:

Nieuczciwemu sprzedawcy wytoczono jednocześnie proces cywilny i karny.

Pokrzywdzony twierdził bowiem, że ten specjalnie wprowadził go w błąd w celu uzyskania korzyści.

- a szczegóły tam u-tamm.gifhttp://moto.wp.pl/kat,89554,title,Sprzedal-auto-ze-skreconym-przebiegiem-Sad-rok-wiezienia,wid,17627119,wiadomosc.html?ticaid=11548c
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.