Skocz do zawartości

Trudne sprawy szkoła życia czyli zabytkowy motorower


motonita

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Sprawa wygląda tak.... przychodzi petent męczybuła.... czyli ja....

 

sprawa ma sie tak... mam motorower zarejestrowany na mnie na białe tablice..... jako zwykły motorower... i wpisałem go do ewidencji pojazdów zabytkowych (konserwator) ... mam papierek potwierdzający oraz białą kartę.... i nie chce przerejestrowywać pojazdu (bo nie muszę) ale "jeno" chce wpis adnotacje "POJAZD ZABYTKOWY" i nie mam badania zgodności.... bo nie musze mieć.... bo takie badanie jest potrzebne tylko do przerejestrowanie.... a tu nie bedzię przerejestrowywania....

 

czy można popełnić taki wpis?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy można popełnić taki wpis?

Coś mi się wydaje, że dla Ciebie można by nawet taki wpis dokonać, pomimo że ani sensowne to, ani zgodne z przepisami ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chce wpis adnotacje "POJAZD ZABYTKOWY" i nie mam badania zgodności.... bo nie musze mieć.... bo takie badanie jest potrzebne tylko do przerejestrowanie...

Chętnie poznam podstawy prawne na to twierdzenie.

Pewnie jak chcesz podobne adnotacje HAK TAXI L-też nie musisz mieć żadnego badania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i hak i taxi jest "dołożeniem" jakichś elementów i ktoś musi sprawdzić czy np hak nie odleci.... i czy np taxometr nie spowoduje pozaru....

 

a w tym przypadku w pojazd nie było żadnej ingerencji.... a na podstawie odrębnych przepisów (ustawa o ochronie zabytków) pojazd jest wpisany do ewidencji.... więc on formę prawną pojazdu już posiada.... w dowodzie jest pouczenie (potocznie) że każda zmiana powinna zostać zgłoszona w ciągu 30 dni.... tak więc zgłosiłem takową zmianę....

 

no i skoro już to zrobiłem i nie chce przerejestrowywać.... chce sam wpis..... na podstawie pełnoprawnego dokumentu (wpisu od konserwatora)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że WK i tak zażąda badania zgodności, nawet naciągając lekko literalne brzmienie ustawy. Wpis ZABYTKOWY wiąże się przecież nie tylko z samym stwierdzeniem tego faktu, ale również z brakiem wymogu OBT oraz może się wiązać z OGRANICZENIAMI (które wynikają z badania zgodności).

 

 

Pisałem kiedyś w podobnej sprawie do ministra (nie z urzędu), ale moje pismo scedował do starosty, a starosta de facto nie odpowiedział, bo zacytował jedynie rozporządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na motorower wprowadzili już wzór żółtych??

No masz rację .Jeszcze nie wymyślili i wychodzi na to że mogą być białe .

5. Dla motoroweru zgłoszonego do rejestracji jako pojazd zabytkowy mogą być stosowane tablice motorowerowe albo

tablice motocyklowe zabytkowe, jeżeli motorower posiada odpowiadające tym tablicom miejsce konstrukcyjnie przeznaczone

do ich umieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na motorower wprowadzili już wzór żółtych??

 

"Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2007 r. Nr 186, poz. 1322, z późn. zm.) nie wyróżniają tablicy motorowerowej zabytkowej, dlatego w przypadku rejestracji motoroweru zabytkowego uwzględnia się przeznaczenie pojazdu (zabytkowy) i podział tablic ze względu na wielkość, określony w § 17 ww. rozporządzenia, zgodnie z którym do oznaczania motorowerów służą tablice motorowerowe (dwurzędowe). Analogiczna sytuacja występuje w przypadku zabytkowych ciągników rolniczych, które oznacza się tablicami motocyklowymi (dwurzędowymi) na podstawie wspomnianego § 17 ww. rozporządzenia.

...

Informujemy jednocześnie, że wzory tablic zabytkowych do oznaczania motorowerów i tablic zabytkowych do oznaczania ciągników rolniczych, nie zostały przewidziane w omawianym rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z uwagi na znikomą skalę zapotrzebowania na te tablice. Państwa propozycja wprowadzenia takich wzorów zostanie jednak wzięta pod rozwagę, w przypadku prowadzenia przez resort prac legislacyjnych nad zmianą ww. rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów."

 

 

więcej tu:

 

http://oldtimery.com/index.php?option=com_content&view=article&id=209:motorower-ote-tablice&catid=49:porady-prawne&Itemid=532

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znikomość danej okoliczności upoważnia prawodawcę do nieuregulowania tej kwestii??

 

Podam przykład.

W Polsce w 2013 r. liczba zgonów wyniosła niemal 390 tys.

Z tego zamordowanych zostało nieco ponad 570 osób.

Stanowi to nieco ponad promil.

 

Czy zatem wobec znikomego liczbowo powodu zgonów spowodowanych morderstwem państwo powinno regulować tą kwestię? :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zatem wobec znikomego liczbowo powodu zgonów spowodowanych morderstwem państwo powinno regulować tą kwestię?
Najczęściej się słyszy : To nie jest w zakresie tych zmian .(mniej więcej)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak... ale z ustawy ja JUZ nie musze miec badań okresowych.... :)

 

i tak czytam i czytam... i nie widze nic CO STOI NA PRZESZKODZIE co bym miał taki wpis....

 

(a wiecie jak mnie kochają u mnie w WK)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak czytam i czytam... i nie widze nic CO STOI NA PRZESZKODZIE co bym miał taki wpis....

 

Taki wpis pojawi się jeśli ten pojazd będzie zarejestrowany jako zabytkowy. Dlatego pewnie WK potraktuje złożone dokumenty jako pierwszą rejestrację tego pojazdu w kraju (jako pierwszą rejestrację zabytkowego) i zażąda badania zgodności. Oczywiście możesz próbować się odwołać, sam jestem ciekaw dalszego rozstrzygnięcia.

 

Niestety minister nie odpowiedział na moje pytanie w tej kwestii - tzn. czy należy przepis rozpatrywać pod kątem pierwszej rejestracji w kraju (a ten pojazd jest już zarejestrowany), czy też pierwszej w kraju "jako zabytek". Logika podpowiada tą drugą opcję, ale w SKO czy WSA różnie może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie wymyśliłem sobie zagwozdkę z du...y wiem że ona jest nikomu niepotrzebna... ale problem jest ciekawy... idea sama w sobie... bo popatrzcie żółte tablice są (nieobowiązkowym) wyznacznikiem formy prawnej którą tworzy wpis od konserwatora.... tak więc dlaczego... skoro nawet w osobówce nie mam potrzeby zmieniania tablic... to... no temat mi się wydał interesujący....

 

upierdliwosc kosztuje, zgadzam sie.... ale czy to nie ich praca ? ja pomagam im rozwijac horyzonty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chce sam wpis..... na podstawie pełnoprawnego dokumentu (wpisu od konserwatora)

Uważam podobnie jak michal_k że badanie będzie niezbędne.

Konserwator pojazdu nie sprawdza. WK nie wie czy ten pojazd stał się zabytkiem z racji wieku czy może były jeszcze wprowadzone jakieś zmiany w celu osiągnięcia jak największej oryginalności albo jakieś ograniczenia i ma obawy przed dopuszczeniem takiego zabytku do ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie prosze o pieczatke badanie bezterminowe... ja prosze o "pojazd zabytkowy"

 

To zajrzyj do ustawy na terminy badań. I przestań wymyślać

sobie zagwozdkę z du...y
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.