Skocz do zawartości

Przeróbka lamp na xsenony.


Ruslan Vitkovic

Rekomendowane odpowiedzi

panowie a jak to jest w autach starszych tzn przed 99 rokiem?? konkretnie chodzi o A8 D2 do 1999roku. osobiście oglądałem ze 3 szt D2 przed liftem które miały ksenon bez poziomowania i spryskiwaczy, jedna miała spryskiwacze.ksenon był oem nie żaden hid.

czy do starych aut obowiązuje jakiś inny regulamin co do świateł ksenonowych??

czy wielkość soczewki będzie miała wpływ na światłość i możliwe jest ze stare audi mieści się w zakresie do 2000 lm??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy do starych aut obowiązuje jakiś inny regulamin co do świateł ksenonowych??

Kluczowy jest tu parametr światłości, bo to on decyduje, czy lampa musi być wyposażona w urządzenie do poziomowania i zmywania reflektorów. Poziom światłości można odczytać z oznaczeń homologacyjnych reflektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

danielg539, czyli rozumiem ze nie ma rozgraniczenia ze do np 99 roku niektóre auta nie musiały mieć samo poziomowania i spryskiwaczy a po 99roku musiały mieć??chodzi tylko i wyłącznie o światłość niezależnie od roku produkcji??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?chodzi tylko i wyłącznie o światłość niezależnie od roku produkcji??

Kluczowa jest światłość, choć muszę przyznać, że nie spotkałem się z ksenonami z 1999r. Trzeba poszperać w w dyrektywach aby to na 100% zweryfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Hej, Panowie Diagności!

A co z furkami, które fabrycznie, oryginalnie miały xenony (zapewne pow. 2000 lumenów), ale z fabryki wyjechały bez spryskiwaczy? ;-)

vide: Audi D2 '99, VW Tuareg '05 - jest ich masa, europejskich, z fabrycznymi xenonami, z poziomowaniem i bez spryskiwaczy

Ktoś je tak zahomologował.

 

A co z funkielnówką Mazdą 3, Mazdą 6 - światła diodowe tak wyśmienite, że większość xenonów to przy nich świeczki; ani spryskiwaczy, ani poziomowania (miałem okazję użytkować i nie zaobserowałem korekcji w czasie jazdy ani uruchamiania pojazdu i świateł)

Ktoś je tak zahomologował. Uwalicie takie auto na pierwszym przeglądzie, po 3 latach? :D

 

A co z - powiedzmy Audi A5 z 2011 roku, które po raz pierwszy zarejestrowano w USA?

Nigdy nie miały spryskiwaczy, a jeździ ich, zarejestrowanych (i pewnie z ważnymi przeglądami) u nas maaaasa.

Ktoś je tak zahomologował.

 

Skąd takie silne przekonanie, że dyrektywa 48 i 6.2.9, hmm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd takie silne przekonanie, że dyrektywa 48 i 6.2.9, hmm?

 

A skąd przekonanie, że nie? :)

Co nas obchodzi, że w Stanach coś tam dopuszczono do ruchu, skoro u nas wymagania są inne?

Co nas obchodzi, że ktoś nierzetelnie wykonał swoją pracę i dopuścił pojazd do ruchu pomimo braków i niezgodności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale - blakop - wybiórczo i tak, jak Ci wygodnie się odnosisz do mojego posta.

Wspomniany tuareg - przez pierwsza 2 czy 3 lata produkcji nie miał spryskiwaczy. Tak, na europę. Zarejestrowano ich u nas tysiące. A8 D2 tak samo. Podobnie A S5, i A5 z 2007-10.

skoro u nas wymagania są inne

Tej, pokaż mi proszę, skąd te wymagania wynikają, uprzejmie proszę. Bo w rozp. w spr. warunków technicznych bleble i niezbędnego wyposażenia - no nie widzę.

Masz jakieś inne, obowiązujące przepisy? Na jakiej podstawie obowiązują? Pytam, jak laik - FACHOWCA ;-)

 

I jak w myśl tych - WYMAGAŃ - nówka madzia mojej żony z LEDowymi światłami została dopuszczona do ruchu, BEZ SPRYSKIWACZY ? ;-)

 

Wiem, ze wbijam kija, ale kupa jest takich diagnostów, którym się wydaje, albo wolą uwalić, "bo na wszelki wypadek" ;-)

 

Po to odkopałem wątek, żeby może ktoś był uprzejmy mi podpowiedzieć odnośne przepisy.

 

Upraszczając, bo widzę, że trudne:

 

- Dlaczego mazda z 2017 roku z ledowymi światłami soczewkowymi bez spryskiwaczy MOŻE być dopuszczona do ruchu i legalnie jeździć po drogach

- Dlaczego audi S5 z 2009 roku z xenonowymi lampami soczewkowymi (w kodach wyposazenia są xenony, nie ma spryskiwaczy) potencjalnie NIE MOŻE, bo wg. Pana blakopa nie spełnia jakichś _wymagań_ ?

;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Dlaczego bo wg. Pana blakopa nie spełnia jakichś _wymagań_ ?

 

Wymagania wg Pana blakopa - te jakieś tam, jak określiłeś

 

3) jeżeli strumień świetlny źródła światła zastosowanego w światłach mijania przekracza wartość 2000 lumenów, to urządzenie do oczyszczania reflektorów przednich jest obowiązkowe

 

Tej, pokaż mi proszę, skąd te wymagania wynikają, uprzejmie proszę. Bo w rozp. w spr. warunków technicznych bleble i niezbędnego wyposażenia - no nie widzę.

Masz jakieś inne, obowiązujące przepisy? Na jakiej podstawie obowiązują?

 

To widać żle szukałeś, bo przytoczony cytat właśnie z owego rozporządzenia pochodzi 8)

Na jakiej podstawie obowiązują ? Bo tak zagłosowali posłowie i podpisał prezydent ? ;)

 

...Upraszczając, bo widzę, że trudne:

;)

W rozporządzeniu o którym piszesz jest tabelka odnośnie świateł (załącznik nr 6). Tam patrz na światła mijania (Lp.2), a w nich inne warunki (rubryka 16), a tam przytoczony pkt 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miej pretensje do tego co homologował, bo badania nie przejdzie. Zawsze możesz oddać auto do salonu :)

A auta z USA to w ogóle inna bajka.

Nie miej pretensji do Diagnostów, którzy rzetelnie wykonują swoją pracę, tylko właśnie do tych co klepią wszystko jak leci... A później zdziwienie, że jak to?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniany tuareg - przez pierwsza 2 czy 3 lata produkcji nie miał spryskiwaczy. Tak, na europę.

Kolego banialuki prawisz. Pojazd na Europę jest homologowany na podstawie reg. 48 a tam zapis o systemie oczyszczania już był w tamtym okresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi sie najbardziej w tej przepychance podoba mistrzowskie 'tej'. :evil:

Ech, szkoda, że mi się przytrafiło mieszkać w wielokulturowej zbieraninie.

Tu nie ma rdzennych od zawsze zwrotów, nazw i powiedzonek. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Tyś z Festung Breslau!! Pełno tam przesiedleńców wszak, więc i wielokultorowości chyba Ci tam nie braknie.

A Pawlaków to niby gdzie kręcili? :) Chyba trudno o bardziej niepolskie miasto w dzisiejszych granicach RP niż Breslau i Danzig !!! A co do ziem odzyskanych - mimo, iż od moich rodzinnych "tej"'ów do Zielonej Góry (ziemie wyzyskane) tak niedaleko, to pamiętam, że gdy w latach 90-tych próbowałem tam osiąść, to w każdym sklepie byłem rozpoznawany za "nie taki" akcent - co było dla mnie zaskoczeniem.

Ale wtedy też nikt nie wiedział co to Ziemia Lubuska...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mecher, blakop, adam1501: dzięki za odpowiedzi.

Paprock: nie w temacie ;-)

 

Wciąż się Panowie wybiórczo odnosicie.

"miej pretensje do tego, co zahomologował"

No dobra.

Co z ta cholerna Mazdą?

Poza problematyczną audicą j.w. mam tez fabrycznie nowe 3 i 6 - z LEDowymi światłami drogowymi i mijania. Słowo daję, nie mają "układu oczyszczania" - żadnego.

Co zrobicie na pierwszym przeglądzie, na który przyjadę w 2020 ?

 

Bo ile ww. Audi ma rachityczne światełka, nawet xenonowe (nie wiem, jak to robią, ale Audi zawsze świeci słabiej, niż inne auta), to Madzie świecą napewno duuuuuuużo pow. 2K lumenów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No OK, może z odpowiedzią w temat trafię.

Po pierwsze primo, to należałoby zgłębić tajemnicę od czego uwarunkowane jest automatyczne poziomowanie i spryskiwacze.

Po drugie primo, to pomiarkować te lumeny, jak da radę.

 

No i peszek. Nie trafiłem, bo o lumenach właśnie doczytałem. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To albo będziesz jeździł po stacjach aż Ci ktoś klepnie, albo nie przejdziesz badania. Chyba, że do tego czasu warunki techniczne zmienią.

A że Ci ktoś klepnie to jestem pewien.

Jak wchodziły światła doświetlające zakręty nasze przepisy ich nie przewidywały na początku, a jakoś wszyscy przeglądy mieli... Taki kraj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale może choć tym tak troszkę zrehabilituję swój powyższy blamaż:

 

Regulamin nr 48 EKG ONZ

 

6. SPECYFIKACJE POSZCZEGÓLNYCH URZĄDZEŃ

6.2. Światła mijania

6.2.9. Inne wymagania

Światła mijania ze źródłem światła o wartości obiektywnego strumienia świetlnego powyżej 2 000 lumenów można stosować wyłącznie w połączeniu z instalacją urządzeń do oczyszczania świateł przednich, zgodnie z regulaminem nr 45 (1).

 

(1) Umawiające się Strony odpowiednich regulaminów mogą jednak zabronić stosowania mechanicznych urządzeń czyszczących, jeżeli zamontowane są plastikowe klosze świateł, oznaczone symbolem „PL”.

 

Sorry, ale dalej nie mam zdrowia tego regulaminu wertować. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja z takimi światłami "klepnę" pozytywnie i nic mnie nie przestraszy :P

żeby była jasność, o takich napisałem

mam tez fabrycznie nowe 3 i 6 - z LEDowymi światłami drogowymi i mijania. Słowo daję, nie mają "układu oczyszczania"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No GiT! Zaiste o taką życiową odpowiedź wnoszącemu chodzi. Piwo masz zarobione na bank! :evil:

Ale i tak zaklikałeś o jeden wyraz za dużo! :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już było karanie (prawie śmiercią :D ) za trzecie światło "stop", dokładane jazdy dziennej, doświetlające zakręty (blakop wspomniał), pozycyjne z dziennymi w jednym itp. itd, formaliści prawni mogą przytaczać zapisy takie czy inne ale niczego to nie zmieni ( w moim przypadku)koniec, kropka :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym też wspominał, co nie! ;-)

Nie miej pretensji do Diagnostów, którzy rzetelnie wykonują swoją pracę, tylko właśnie do tych co klepią wszystko jak leci... A później zdziwienie, że jak to?!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam tez fabrycznie nowe 3 i 6 - z LEDowymi światłami drogowymi i mijania. Słowo daję, nie mają "układu oczyszczania" - żadnego

Z tego wniosek, że to oświetlenie nie przekracza progu dla wymagań odnośnie oczyszczania. Dla przykładu D8S jest to lampa wyładowcza, która ma tylko 25 W i 2000 lm maksymalnego strumienia. Czyli faktycznie nie osiągnie takiej wartości a co się z tym wiąże nie musi mieć "zmywaków" a przecież to ksenon.

 

Nie popadajmy w paranoję. Trzeba w każdym przypadku popatrzeć z czym mamy do czynienia i dlaczego jest tak a nie inaczej. Technologia zmienia się dość dynamicznie i musimy za nią nadążać, choć nie jest to łatwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym też wspominał, co nie!

blakop napisał/a:

Nie miej pretensji do Diagnostów, którzy rzetelnie wykonują swoją pracę, tylko właśnie do tych co klepią wszystko jak leci... A później zdziwienie, że jak to?!

ano wspomniał i co to ma zmienić w opisywanym tu przypadku, podchodząc tak do w/w wątku nie tylko stajemy się formalistami ograniczonymi nieżyciowymi przepisami ale sami z siebie robimy twardogłowych, niereformowalnych ( jedyna słuszna prawda siły przewodniej narodu już była), jest postęp i diagnosta też musi iść do przodu niekiedy nie stosując przepisów nie nadążających za postępem technologicznym ale poprzednik już o tym napisał. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(1) Umawiające się Strony odpowiednich regulaminów mogą jednak zabronić stosowania mechanicznych urządzeń czyszczących, jeżeli zamontowane są plastikowe klosze świateł, oznaczone symbolem „PL”.

Co rozumiecie przez mechaniczne urządzenia czyszczące? Ja uważam, że to np. wycieraczki ale zmywacz (spryskiwacz) reflektora takim urządzeniem już nie jest.

. mam tez fabrycznie nowe 3 i 6 - z LEDowymi światłami drogowymi i mijania. Słowo daję, nie mają "układu oczyszczania" - żadnego.

Co zrobicie na pierwszym przeglądzie, na który przyjadę w 2020 ?

scob, wrzuć fotkę oznaczeń homologacyjnych tej lampy, to dojdziemy jak wielki strumień świetlny ona wysyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.