Skocz do zawartości

Prawo o ruchu drogowym tekst jednolity


Kryczynski A

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

4) W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U.

poz. 1273, 2183 i 2281 oraz z 2016 r. poz. 352 i 2001), która wejdzie w życie z dniem 4 czerwca 2018 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koledzy.

Masy czterokołowców" zgodnie z Art. 2 pkt 42c P.R.D (Dz.U. 2017 poz 128 ) - 350kg ( L6e ) oraz w przypadku L7e do przewozu osób 400kg ( art.2 pkt. 42b) i do przewozu rzeczy - 500kg ( Art.2 pkt. 42a )

Natomiest zgodnie z paragr.3 ust. 12 Rozporządzenie w spr. war. techn.(Dz.U. 2016 poz 2022) masa pojazdu w stanie gotowym do jazdy pojazdu L6e nie większa jak 425kg

oraz L7e do przewozu pasażerów nie większa jak 450kg i nie większa jak 600kg - do transportu towarów.

Wydaje mi się, że jest tu rozbieżnosć w warunkach technicznych lub ja cos źle doczytałem.

 

Wstawiam załącznik z warunkami technicznymi zawartymi w Rozporządzeniu PE i Rady (UE) Nr 168/2013

Rozporządzenie PE - QUADY 2017.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest tu rozbieżnosć w warunkach technicznych lub ja cos źle doczytałem.

W warunkach technicznych jest to rozbite w zależności wg którego aktu prawnego pojazd był homologowany . Jak dobrze zobaczyłem na szybkiego to w dyrektywie 2002/24/WE jest 400kg,a w rozporządzeniu 168/2016 425kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W warunkach technicznych jest to rozbite w zależności wg którego aktu prawnego pojazd był homologowany . Jak dobrze zobaczyłem na szybkiego to w dyrektywie 2002/24/WE jest 400kg,a w rozporządzeniu 168/2016 425kg.

 

Warunki techniczne zapisane w Ustawie, dotyczą pojazdów zarejestrowanych na terytorium RP do dnia 01 stycznia 2016 ( paragr. 3 ust. 13 Rozporządzenia ).

Wydaje mi się, że jest to jednak definicja nieprecyzyjna, ponieważ odnosi się tylko do pewnej grupy pojazdów czterokołowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki techniczne zapisane w Ustawie, dotyczą pojazdów zarejestrowanych na terytorium RP do dnia 01 stycznia 2016

Nie tylko

13. Do motocykli, motorowerów, pojazdów czterokołowych oraz przyczep do tych pojazdów objętych świadectwem

homologacji typu WE pojazdu wydanym zgodnie z dyrektywą 2002/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady

z dnia 18 marca 2002 r. w sprawie homologacji typu dwu- lub trzykołowych pojazdów mechanicznych i uchylającą

dyrektywę Rady 92/61/EWG (Dz. Urz. WE L 124 z 09.05.2002, str. 1, z późn. zm.19) – Dz. Urz. UE Polskie wydanie

specjalne rozdz. 13, tom 29, str. 399, z późn. zm.) albo zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do

dnia 1 stycznia 2016 r. stosuje się wymagania dotyczące mas określone w załączniku do dyrektywy Rady 93/93/EWG

z dnia 29 października 1993 r. w sprawie mas i wymiarów dwu- i trzykołowych pojazdów silnikowych12), przy czym dopuszczalna

masa całkowita motocykla jednośladowego nie może przekroczyć maksymalnej masy całkowitej określonej

przez producenta, a masa pojazdu nieobciążonego trzy- i czterokołowego, nie może przekraczać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydało by się takie ( zebrane do kupy w tabelce) zestawienie wszystkich warunków technicznych dla czterokołowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko

 

Chodzi mi o to, że w przypadku pojazdów ( wszystkich ) wymienionych w paragr. 13 , dotyczą warunki techniczne zgodne z definicją w P.R.D. Natomiast w przypadku pojazdów których dotyczy paragr. 12 Rozporządzenia obowiązują inne warunki techniczne - niezgodne z definicją zawartą w P.R.D.

 

[ Dodano: 02-02-2017, 12:34 ]

Podsuwam jeszcze jeden temat do rozważenia.

Dyrektywa 2007/46/WE Załącznik II

3. Kryteria kwalifikowania pojazdów do kategorii N

3.1. Zaliczenie typu pojazdu do kategorii N zależy od właściwości technicznych pojazdu, których mowa w pkt 3.2–3.6.

3.5. Liczba miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy nie może przekroczyć:

a) 6 w przypadku pojazdów kategorii N1

 

Natomiast Art. 2 pkt. 42 P.R.D. mówi " 42) samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków; określenie to obejmuje również samochód ciężarowo-osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.5. Liczba miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy nie może przekroczyć:

a) 6 w przypadku pojazdów kategorii N1

 

Natomiast Art. 2 pkt. 42 P.R.D. mówi " 42) samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków; określenie to obejmuje również samochód ciężarowo-osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą;

 

Bo ciężarowe to nie tylko N1 ale również N2 i N3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezgodne z definicją zawartą w P.R.D.

Może i zapis w ustawie powinien wyglądać inaczej , ale na pewno nie może być identycznych zapisów w ustawie i rozporządzeniu .

 

[ Dodano: 02-02-2017, 13:21 ]

N2 i N3.

Dokładnie.

b) 8 w przypadku pojazdów kategorii N 2 lub N 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... , ale na pewno nie może być identycznych zapisów w ustawie i rozporządzeniu .

 

Wybacz , ale nie bardzo Cię zrozumiałem

 

[ Dodano: 02-02-2017, 13:30 ]

Bo ciężarowe to nie tylko N1 ale również N2 i N3.

 

Fakt. Tutaj się zagalopowałem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Lubię takie niusy. :roll:

A jakieś zmiany konkretne, ktoś coś wie jak i gdzie?

Bibliotekarz Czacha poukładał już wszystko po sąsiedzku na półeczce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli niczym się nie różni od jednolitego ze Stycznia tego roku ??
Różni się, ale kto śledzi zmiany na bieżąco już o nich wie, a TJ jest tylko wygodnym narzędziem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.