Skocz do zawartości

Nowe pojazdy kategorii N1 niezgodne z warunkami


radekd2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

w ciągu kilkunastu dni przyjechały do mnie trzy auta - na pierwszy przegląd po 3 latach. Auta kupione w polskim salonie.

W DR jest napisane wyraźnie: samochód ciężarowy, kategoria N1, ilość miejsc 4. Faktycznie przyjeżdża normalna osobówka, bez kratki i 5 miejsc. W bagażniku brak jakichkolwiek uchwytów do mocowania ładunku. Mam pewność, że w aucie nie było nic grzebane - tak wyjechały z salonu. Mowa o autach o DMC poniżej 2500kg. Podrodzaj kombi.

Czy ja o czymś nie wiem czy ta auta nie powinny takie opuścić dealera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez kratki

 

Jeśli są homologowane w/d 2007/46 to nie muszą mieć kratki (sprawdź nr homo, czy jest PL*... czy e20*nks*... czy np e1*2007/46*...)

 

5 miejsc

 

A to już źle...

 

Podrodzaj kombi.

 

nie ma takiego podrodzaju w N1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

 

 

Podrodzaj kombi.

 

nie ma takiego podrodzaju w N1

 

Źle się wyraziłem. Nadwozie jest identyczne jak samochód osobowy podrodzaj kombi. W przypadku N1 podrodzaj jest ustalony na VAN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja o czymś nie wiem czy ta auta nie powinny takie opuścić dealera?

A powinieneś wiedzieć bo to nie jest nowość:

"3. Samochody ciężarowe objęte świadectwem homologacji typu pojazdu wydanym zgodnie z dyrektywą Parlamentu

Europejskiego i Rady 2007/46/WE z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającą ramy dla homologacji pojazdów silnikowych

i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów i zarejestrowane

po raz pierwszy po dniu 29 kwietnia 2009 r. mogą nie spełniać warunku, o którym mowa w § 8 ust. 4 pkt 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to w przepisach wygląda:

§ 8. 4. Wnętrze kabiny kierowcy oraz pomieszczenia przeznaczonego do przewozu osób powinno odpowiadać następującym warunkom:

7)23) w samochodzie ciężarowym powinno być oddzielone od przestrzeni ładunkowej trwałą przegrodą o odpowiedniej wytrzymałości;

przepis stosuje się do samochodu ciężarowego zarejestrowanego po raz pierwszy w okresie od dnia 30 maja 1999 r. do dnia 31 grudnia 2016 r.;

§ 58. 3. Samochody ciężarowe objęte świadectwem homologacji typu pojazdu wydanym zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/46/WE z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającą ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów i zarejestrowane po raz pierwszy po dniu 29 kwietnia 2009 r. mogą nie spełniać warunku, o którym mowa w § 8 ust. 4 pkt 7.

 

[ Dodano: 22-03-2017, 21:35 ]

O masz! Już zacytowane, ale reflex mam. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy czyli w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 21 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (dziennik ustaw nr 47 pozycja 242) powstał tylko sam przepis (o braku wymogu przegrody) i ani słowa o uchwytach na tamten czas.

 

 

To mi się obiło o uszy ale te siedzenia...
- mi się trafił Volkswagen Tiguan ciężarowy bezkratkowy z pięcioma miejscami do siedzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś środkowy pas?

 

Tak był środkowy pas, wraz z zagłówkiem.

 

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i przypomnienie o 2007/46/WE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.