Skocz do zawartości

Zmiana rodzaju pojazdu na pojazd samochodowy inny ( kod 99)


Macintosh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy ktoś z Kolegów spotkał się z przypadkiem zmiany konstrukcyjnej z rodzaju: samochód osobowy na pojazd samochodowy inny podrodzaj (99) inny* ?

Czy w ogóle są jakieś wymagania dla tego typu podrodzaju? . Bo dla czterokołowców L7e i L6e są wymagania techniczne natomiast dla podrodzaju inny* ( kod 99) nie znalazłem. Jedyne co jest to informacja w załączniku do Dz.U poz 1088 mówiąca o, że chodzi o" pojazd, który na podstawie dokumentu,o którym mowa w art 72. ust.1 pkt 3 Ustawy, albo wyciągu ze świadectwa homologacji albo zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, zakwalifikowano do danego podrodzaju pojazdu lub przeznaczenia nieokreślonego w zasadniczym podziale". Pytanie moje dotyczy pojazdu o masie własnej wynoszącej niecałe 550 kg , który został zarejestrowany jako samochód osobowy a teraz klient pyta ( ze względu na posiadaną kategorie prawa jazdy i problemy z drogówką) czy można zmienić rodzaj pojazdu. Samochód jest i był od zawsze dwuosobowy ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej co to za pojazd, konkretnie co było zrobione,zmienione, bo mam wrażenie że chodzi tu o zmiany konstrukcyjne których nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie moje dotyczy pojazdu o masie własnej wynoszącej niecałe 550 kg , który został zarejestrowany jako samochód osobowy a teraz klient pyta ( ze względu na posiadaną kategorie prawa jazdy i problemy z drogówką) czy można zmienić rodzaj pojazdu. Samochód jest i był od zawsze dwuosobowy ?

- nie rozumiem znaku zapytania na końcu zdania, lecz mniejsza o to. Za to rozumiem, że pojazd poprawnie zarejestrowany tylko ktoś ma nieodpowiednie prawo jazdy. Czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej co to za pojazd, konkretnie co było zrobione,zmienione, bo mam wrażenie że chodzi tu o zmiany konstrukcyjne których nie było.

 

Pojazd do Citroen c1, według danych z dowodu rejestracyjnego masa własna 549 kg ilość miejsc 2. Taki został sprowadzony z Francji i takie dane były w oryginalnym francuskim dowodzie rejestracyjnym łącznie z numerem homologacji . Został zarejestrowany gdzieś w Polsce jako samochód osobowy i kupiony przez klienta. Klient przyjechał zapytać czy możliwa jest zmiana rodzaju na" samochodowy inny" gdyż samochód został kupiony dla syna, który ma kategorię prawa jazdy B1 i syn ma przy kontroli policji ma problem. Według klienta samochód od początku powinien być zarejestrowany jako samochodowy inny kategoria L7e lub inny* (kod 99) . Klient swoje przypuszczenia opiera na informacji jakie uzyskał od rzeczoznawcy.

Nie mieliśmy nigdy takiego przypadku , stąd moje pytanie.

Według klienta samochód posiadał zabudowaną z tyłu skrzynie coś na kształt skrzyni ładunkowej, którą klient częściowo zdemontował i według rzeczoznawcy podchodzi to pod kategorię L7e lub podrodzaj inny* ( kod 99).

 

Czy możliwa jeszcze zmiana rodzaju pojazdu dla tak zarejestrowanego pojazdu na podstawie opinii rzeczoznawcy? .Zastanawiam sie tylko na jakiej podstawie zmiany konstrukcyjne? ale to na razie rozważania teoretyczne . Wiem, że być może pytanie jest infantylne ale tak jak wspomniałem nigdy z czymś takim się nie spotkaliśmy i po prostu nie wiemy jak ugryźć temat a też nie chcemy mówić klientowi, że się nie da bo nie.Bo klient gdzieś się już dowiadywał i powiedziano mu, że można to zrobić ale stacja na której się dowiadywał tego nie robi bo nie uprawnień ( w domyśle to chyba była stacja podstawowa) .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej opinie tego rzeczoznawcy i zobacz w katalogach ile waży Citroen C1. Niemożliwe jest odchudzanie tego Citroena do 550 kg tak aby nie miało to wpływu na bezpieczeństwo. Były już wałki z fikcyjnym odchudzaniem Smartow i też nierealne bylo aby ważyły 550 kg i takie sprawy były ścigane. Zarządaj wiarygodnego dokumentu z wagi albo sam go zwarz i zobaczysz że 300 kg z niego nie wyjeli;) Wiesz, nawet jak wyjeli tylna kanape i koło zapasowe to 300 kg to nie wazy. To niby co jeszcze wyjeli. Dla mnie taki rzeczoznawca który się podpisze że można 800 kg odchudzic do 550 i że będzie to bezpieczne to kretyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się skan francuskiego dowodu, może foto tabliczki znamionowej, numer homologacji

Bez tych danych możemy tylko domniemywać jakie sa parametry pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmiana rodzaju na" samochodowy inny" gdyż samochód został kupiony dla syna, który ma kategorię prawa jazdy B1
Moim zdaniem B1 nie upoważnia kierowcy do kierowania samochodowym innym w podrodzaju inny, tylko samochodowy inny podrodzaj czterokołowiec i pojazdami dla AM czyli motorower oraz czterokołowiec lekki. Kolejna sprawa to zmniejszenie masy własnej nie spowoduje w tym przypadku zmiany rodzaju pojazdu, ponieważ definicja samochodu osobowego nie ma żadnych ram odnośnie masy własnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zasadnicza kwestia tkwi w tym, że masa własna w dowodzie rejestracyjnym z tego co napisał Macintosh to 549 kg i to jest oszustwo. I co by się nie działo to oszustwa nie puszczamy. Według danych katalogowych Citroen C1 waży od 800kg do 890kg w zależności od wyposażenia. I nie da się go bezpiecznie odchudzić na 549 kg. I po wjechaniu na wagę wyjdzie że waży więcej. Więc stan faktyczny nie zgadza się z Dowodem. Ten przypadek to oszustwo. Były już takie sprawy ścigane. Powinieneś zarządać dokumentu z rozpiską co z niego wyjęli element po elemencie i ile każda z tych części ważyła, że ubyło 300 kg. To będzie niezła fikcja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemożliwe jest odchudzanie tego Citroena do 550 kg

 

i wielu innych małych samochodów.

Poświadczenie przez diagnostę że taki pojazd spełnia L6e może mieć poważne konsekwencje.

L6e.thumb.jpg.28ca8420a4b9abf5be5e164a4fb010b7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.