Skocz do zawartości

Quad typu "SAM"


mtats

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam zamiar zrobić projekt pojazdu quad. Będzie to samoróbka więc podchodzi pod przepisy dla pojazdów typu "SAM". Proces rejestracji polega takiego pojazdu ma taki przebieg:

 

"prawidłowości konstrukcji i poprawności montażu" - sprawdza rzeczoznawca

"czy pojazd odpowiada warunkom technicznym" - jakie to warunki techniczne? Quad bedzie do 400kg i moc <15kW, czyli klasa L7e. Warunki techniczne to chodzi o wymagania homologacyjne tej klasy pojazdów?

"czy przedmioty wyposażenia i części badanego pojazdu są oznaczone znakami homologacji lub znakiem bezpieczeństwa" - to chyba jasne, lampy, klakson i td mają mieć homologacje, czyli wystarczą przełożone z innych pojazdów. mam racje?

"oraz czy stan faktyczny pojazdu odpowiada warunkom technicznym zgłoszonym przez właściciela pojazdu we wniosku" - to jasne, załącznik do rozporządzenia.

 

Najważniejsze jest to:

"czy pojazd odpowiada warunkom technicznym" - jakie to warunki techniczne? Quad bedzie do 400kg i moc <15kW, czyli klasa L7e. Warunki techniczne to chodzi o wymagania homologacyjne tej klasy pojazdów?

 

Proszę o pomo i pozdrawiam mtats

 

[ Dodano: 09-04-2007, 10:35 ]

Sorki ze tak post pod postem, przeczytalem jeszcze raz poprzedni post i chyba nie napisalem jasno o co chodzi, pozno bylo, a ja troche zmeczony ;p

Chodzi o to czy jest wogóle możliwość zarejestrowania samodzielnie zrobionego quada jako pojazd "SAM", jeżeli jest to gdzie moge znalezc "warunki techniczne" o których wspomniałem w poprzednim poście.

 

[ Dodano: 09-04-2007, 12:46 ]

Tak grzebie dalej po necie i mam wątpliwości czy quada samoróbke da sie zarejestrować jako "SAM" :| Na pojazd quad zaprojektowany i wykonany samodzielnie da się przeprowadzić proces homologacyjny i rejestracje? Quad byłby zbudowany jako pojazd kategorii L7e: do 400kg i moc <15kW, zgodnie z przepisami dla tej kategorii, które znalazłem w internecie. Mam mętlik w głowie. Nie wiem zgodnie z czym robić. Zgodnie z przepisami homologacyjnymi L7e i proces hmoloogacji, czy zgodnie z "warunkami technicznymi" o których mowa w rozporządzeniu o rejestracji pojazdów "SAM" (tyle że nie moge znalezc tych warunków :| ) Ratunku! ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm. Przeglądałem tematy z działu o "samach" ale nic nie było o rejestracji quada samoróbki. Tylko potrzebuje informacji czy jeżeli zbuduje go zgodnie z wymaganiami homologacyjnymi kategorii L7e czyli pojazd czterokołowy do 400kg i moc <15kW to będe mógł go zarejestrować jako "SAM"i używać na drogach publicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie o "SAM-ach" dotyczy wszystkich pojazdów spełniających definicję dla pojazdu "SAM", a więc również dla "quada". Tylko czy jesteś w stanie zaprojektować i wykonać ramę dla tego pojazdu? Czy masz właściwą wiedzę na temat wytrzymałości materiałów, połączeń spawanych itp.? Czy masz "namiary" na jakiś ośrodek badawczy, który tę ramę przetestuje i wyda stosowne zaświadczenie? Gdybym ja miał wykonywać badanie tego twojego quada - "SAM-a", to bez takiego zaświadczenia nie podszedłbym do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety - w naszej RP przepisy są tak napisane, że często winnym jakiemuś nieszczęściu zostaje ten, kto nie przyczynił sie do tego nieszczęścia bezpośrednio. Dlatego też ludzie przezorni (lub ci którzy bywali już przykro doświadczeni przez niełaskawy los) starają się unikać uczestnictwa w takich sytuacjach. Kiedyś wszelkimi badaniami technicznymi "nowopowstałych" pojazdów (z wyjątkiem przyczep o DMC do 3.5t oraz ciągników rolniczych o DMC do 1.5t), zajmowały się potężne kadrowo i technicznie instytucje - ITS, PIMOT, itp. Dzisiaj - wskutek działań ludzi pozbawionych wyobraźni i odpowiedzialności, podmiotem upoważnionym do tego rodzaju badań został pojedyńczy człowiek - diagnosta, osoba często jeszcze z wykształceniem zawodowym, a więc bez jakiegokolwiek przygotowania choćby w dziedzinie oliczeń wytrzymałościowych. Pozbawiona także zaplecza technicznego, odpowiedniego do wykonywania takich badań (laboratoria badawcze, tory jazd próbnych, crash-testów itd.) Sytuacja zupełnie paranoiczna i to jeszcze w czasach kiedy rośnie natężenie ruchu drogowego, wzrastają osiągane prędkości itp. A więc, ogólnie mówiąc - sytuacja dla diagnosty niewesoła. Być może dlatego czasami nie za bardzo można pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie kolego mtats jest tak jak napisał bohdang. Kiedyś (nie tak dawno jeszcze - mówimy o paru latach wstecz) tekie badanie mógłbys przeprowadzić tylko w ITS'ie lub PIMOT w Warszawie albo w OBR BOSMAL w Bielsku Białej. Dziś - takie badanie zrobisz na każdej okręgówce. Nie obędzie sie bez opinii rzeczoznawcy zapewne, ale jak już taką uzyskasz to wiem, że bez watpienia znajdziesz stacje która zrobi Ci badanie. Nie kwestionuję sposobu, w jaki wykonasz ten pojazd i nie zakładam z góry, że będzie w ogólnopojętym tego słowa znaczeniu "niebezpieczny", jednak obecna droga "legalizacji" tego typu pojazdów w kontekście coraz bardziej rozwijajacego się i zaawansowanego technologicznie rynku pojazdów nie jest rozwiązaniem zbyt szczęśliwym. Może 3 ośrodki w kraju tez nie były najlepszym rozwiązaniem, ale popadanie w skrajności w skrajność (jaką obecnie jest przydzielenie takich uprawnień każdej okręgówce) najlepszym rozwiązaniem też nie jest.

 

Z prawnego punktu widzenia, Twój pojazd musi odpowiadac warunkom technicznym takim jak pojazdy homologowane do kategorii L7e, jako jednak, że nie jesteś producentem seryjnym takiego pojazdu i nie wyprodukujesz go pod okreslona marką towarową, będzie to pojazd marki "SAM", a badanie techniczne sprowadzi sie do okreslenie zgodności twojego SAM'a z warunakami technicznymi przewidzianymi dla takich pojazdów. Nie ma zatem przeszkód prawnych, abys takiego SAM'a sobie zbudował, pod warunkiem że jego podstawowe założenie konstrukcyjne - rama, będzie konstrukcja własną, a nie elementem przełożonym z juz istniejącego pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mam nadzieję, że poniższy materiał raz na zawsze rozstrzygnie problem tego, czy budowa quada własnej konstrukcji jest możliwa :)

124583376_2.jpg.83abb4d87890c96308a1da4454cb22af.jpg

124583376.thumb.jpg.ac88c14c6f7ff0fa95191dada3c3336f.jpg

124583376_1.jpg.8bbaf01e7830680faf72b8dfb7601b11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunki, postój tylny, stop, podświetlanie tablicy, miejsce na tablicę, łyse opony i z tyłu różne itd, itp, - oj by się działo na stacji :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

................ zajmowały się potężne kadrowo i technicznie instytucje - ITS, PIMOT, itp. .............

 

Z tym potężne szczególnie technicznie to chyba nie na serio. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

witam mam taki pojazd i mam takie pytanko czy mozna w jakis sposób zarejestrowac i gdzie moge wyrobic (dostac) orzeczenie jakiegos rzeczoznawcy

PICT0100.thumb.JPG.56d3dfc7db0647ffa1444d057fb855e9.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mozna w jakis sposób zarejestrowac i gdzie moge wyrobic (dostac) orzeczenie jakiegos rzeczoznawcy

A gdzie Ty chcesz tym śmigać ? Na dyskotekę w sobotę ?

Opowiedz coś o tym ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem bo go jeszcze nie kupiłem ale nie wiem czy bym mógł na nim jeździć.

A tak przy okazji to czytałem że można przerejestrować quada i wtedy można wcześniej zacząć jeździć. Czy jakoś tak

 

dzięki za odpowiedź :-D;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.