Skocz do zawartości

wyznaczenie terminu badania przyczepy z 88r


J23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Panowie jestem nowy na tym forum i mam dosyć ciekawy temat odnośnie wyznaczenia terminu badania. Mam na przegladzie technicznym przyczepę kempingową z datą pierwszej rejestracji 2009,11. Stanąłem w kropce do kiedy dać termin następnego badania. Normalnie bym dał do 2014,10 i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie rok produkcji tej przyczepy 1988. Czyli ma już 24 lata. Została ona sprowadzona z Anglii.

Jaki byście jej wyznaczyli termin badania? Proszę o pomoc i porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko super tylko stan techniczny po 24 latach nie jest jak przy 3 letniej. Sprawdziłem dzienniki ustaw i nigdzie nie ma ograniczenia aby dać na rok. Jedyne co to o tym mówi zdrowy rozsądek. Rozsądek rozsądkiem a przepisy przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież to pojazd specjalny.

 

Moment mirek -przyczepa do 3,5 podlega pod 3-2-1 - niezależnie od tego czy jest specjalna cy nie - bo w przepisie jest ogólna uwaga "przyczepa" - bez podziału. Nie możesz tego porównać do samochodu specjalnego. Przeczytaj dobrze, bo też się w pierwszej chwili chwyciłem na Twój wpis... Nie nie nie - tutaj jest 3-2-1, więc jednak badanie na 2 lata teraz (znaczy dokładnie dopełnienie do 5 lat od daty I rejestracji). Wiek przyczepki nie ma nic do rzeczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opierając sie na dz.u. mamy:

6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania. Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki osobowej, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki "SAM", pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.

 

7. Okresowe badanie techniczne ciągnika rolniczego, przyczepy rolniczej oraz motoroweru przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania.

 

8. Przepisy ust. 6 i 7 dotyczą również pojazdów, o których mowa w ust. 6 i 7, zarejestrowanych po raz pierwszy za granicą. W tym przypadku za dzień pierwszej rejestracji, o której mowa w ust. 6 i 7, przyjmuje się dzień pierwszej rejestracji za granicą.

 

9. Okresowe badanie techniczne autobusu przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji i następnie co 6 miesięcy.

 

10. Przyczepa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegają okresowym badaniom technicznym. W przypadku pojazdu zabytkowego, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego podlega on corocznym badaniom technicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież to pojazd specjalny.

 

Moment mirek -przyczepa do 3,5 podlega pod 3-2-1 - niezależnie od tego czy jest specjalna cy nie - bo w przepisie jest ogólna uwaga "przyczepa" - bez podziału. Nie możesz tego porównać do samochodu specjalnego. Przeczytaj dobrze, bo też się w pierwszej chwili chwyciłem na Twój wpis... Nie nie nie - tutaj jest 3-2-1, więc jednak badanie na 2 lata teraz (znaczy dokładnie dopełnienie do 5 lat od daty I rejestracji). Wiek przyczepki nie ma nic do rzeczy...

 

Można dyskutować o interpretacjach ale w tym przypadku. :):shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz wprost:

 

więc jednak badanie na 2 lata teraz (znaczy dokładnie dopełnienie do 5 lat od daty I rejestracji

+

Wiek przyczepki nie ma nic do rzeczy...

 

Bo wyznacznikiem dla określenia terminu OBT jest tu data badania w kontekście daty I rejestracji - a nie wiek przyczepki, choć oczywiście:

 

nigdzie nie ma ograniczenia aby dać na rok. Jedyne co to o tym mówi zdrowy rozsądek.
- ale jak sam zauważasz:
Rozsądek rozsądkiem a przepisy przepisami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Cię, pojazdy specjalne na rok rownież przyczepy.

 

[ Dodano: 16-10-2012, 13:08 ]

Panowie śliczne dzięki, czyli rozsądek mogę sobie włożyć w .... Daje na 2 lata /dopełnienie do 5-ciu/. Śliczne dzięki :-D

 

Wg mnie nie zrozumiałeś ,ma być na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Cię, pojazdy specjalne na rok rownież przyczepy.

 

To jeszcze daj podstawę prawną na to.

 

Bo ja czytam i widzę, że:

"Okresowe badanie techniczne (...) przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego (...)"

 

Gdzie ty wyczytałeś, że system 3-2-1 dotyczy tylko przyczep ciężarowych?? :razz:

No wiesz mirek... Stary diagnosta i takie byki walisz? :?

 

Ja Ci powiem z czym Ty to mylisz - z samochodem specjalnym. Spójrz na cały przepis:

 

art.81.6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat (...) itd."

 

I z tego wychodzi że; samochód osobowy - 3-2-1, samochód ciężarowy- 3-2-1. Bo są wymienione w tym ustępie. Ale samochód specjalny już nie, więc corocznie. Dalej - motocykl - 3-2-1, ale quada już tam nie ma więc rok. Rozumiesz??

Ale nie możesz zrównać dla tych rozważań pojęcia samochodu specjalnego i pojazdu specjalnego. Bo pojazd specjalny to również przyczepa, a o przyczepach (ogółem) jest w tym przepisie mowa osobno!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blakop myślę, że masz tutaj absolutną rację, chociaż nie rozumiem dlaczego Mirek.g ma inne zdanie. Jak napisałem wcześniej to rzeczywisty stan mówi, aby dać max na rok ale nasze prawo /Dz.u. ma inne zdanie/ czyli dopełnić do 5-ciu. Cóż co kraj to obyczaj, więcej co W.K. to inna interpretacja. Kończąc to i tak diagnosta musi podłożyc d...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa w tym wypadku wyraźnie mówi, że termin liczy się od daty I rejestracji, a nie daty produkcji, więc nie ma nad czym dyskutować. Nawet gdyby przyczepa miała 100 lat i dzisiaj została zarejestrowana po raz pierwszy to będzie miała wyznaczony termin na 3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.