IT.NORCOM [FORUM] Strona Główna IT.NORCOM [FORUM]
Wszystko o ... Badaniach Technicznych i Rejestracji Pojazdów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
problem z rejestracja aixam 400
Autor Wiadomość
traqu

Wysłany: 07-11-2012, 13:26   problem z rejestracja aixam 400

Witam.
Mam problem z zarejestrowaniem pojazdu Aixam 400 jako lekki pojazd czterokołowy. Problem jest tego typu, że w brifie masa własna pojazdu jest 375 kg, a w homologacji (co zgadza się z rozporządzeniem, które mówi ze pojazd nie może przekraczać 350 kg bez obciążenia), masa pojazdu bez kierowcy i płynów 349 kg. Diagności twierdzą, że autko trzeba zarejestrować jako czterokołowiec, ponieważ ma masę własną wpisaną 375 kg. Gość od którego kupowałem pojazd rejestrował inne na siebie bez problemu, widziałem np dowód, miał wklepane 349 w pozycji G w dowodzie. Dzwoniłem też do gościa który sprzedaje taki sam identyczny pojazd z pytaniem co ma w dowodzie wbite, również ma 349 kg a miał jak sprowadzał tak samo jak ja 375 kg. Moje pytanie brzmi czy ten samochód w końcu da się zarejestrować jako lekki pojazd czterokołowy i mam po prostu niedouczonych diagnostów czy nie da się, zostałem wkręcony a ci co to rejestrują robią to z nagięciem prawa ? Zależy mi aby jeździła tym starsza osoba która ma prawko ale na A i T. Dołączam w załącznikach wszystkie ksera papierów do tego auta. Autko spełnia wymogi rozporządzenia czyli prędkość do 45 km/h i moc nie przekracza 4kW, silnik diesel. Tylko co z tą masą ?
Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta

Psuj 
moRderator

Piwa: 175/173
Wysłany: 07-11-2012, 13:44   

W Niemczech masa własna pojazdu jest określana razem z kierowcą (75 kg) a u nas bez. I stąd się zapewne wziął błąd...
"Społeczeństwo postanowiło kiedyś mieć Policję, aby pilnowała przestrzegania prawa, ustanowionego umysłami przedstawicieli tego społeczeństwa. Postanowiło mieć także diagnostów, którzy będą kontrolować pojazdy poruszające się po drogach, aby społeczeństwu było bezpiecznie. Teraz społeczeństwo ma problem kiedy Policjant karze mandatem za łamanie prawa, albo diagnosta nie chce dopuścić niesprawnego pojazdu. Bo prawa powinni przestrzegać inni a w stosunku do MNIE powinno wystarczyć jedynie moje ustne zapewnienie, że jestem wzorowym przedstawicielem tego społeczeństwa. Ci, którzy chcą wykonywać swe obowiązki tak jak NAKAZUJE prawo nie mają lekkiego życia....." - by abcs

blakop 

Piwa: 156/45
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 07-11-2012, 14:15   

To akurat Austria...
No i różnica to 25kg - nie 75. I tu jest ból. Natomiast wskazany przez Ciebie dokument kolego nie jest wyciągiem ze świadectwa homologacji... To rodzaj danych technicznych - niestety nie jest zgodny z tą masą w pozostałych dwóch miejscach - dlaczego?? Można by jeszcze sprawdzić czy w katalogu ITS jest ten pojazd. MichalK Ci pomoże... może ;)

traqu

Wysłany: 07-11-2012, 15:11   

Zgodny chyba jest dlatego że na nim masa własna jest 375 kg a bez obciążenia 349 kg, a w dowodzie nie wiem w końcu co się wpisuje masa własna pojazdu chyba a nie masę pojazdu bez obciążenia? Ale w ogóle jak to jest, rozporządzenie ministra infrastruktury nr 1360 z dnia 28.07.2005 mówi, że masa musi być bez obciążenia do 350 kg a masa własna pojazdu to jest masa pojazdu gotowego do jazdy z paliwem 90 % itp. Jak to rozporządzenie odnosi się to tego pojazdu ?
Panie MichalK, proszę o pomoc ;)

grzegorz70

Piwa: 7/39

Wysłany: 07-11-2012, 15:26   

349 kg jest to masa własna pojazdu suchego, pustego, natomiast 375 kg jest to masa pojazdu gotowego do drogi, która nas obowiązuje i to ona powinna być wpisana jako G.

Psuj 
moRderator

Piwa: 175/173
Wysłany: 07-11-2012, 15:32   

blakop napisał/a:
No i różnica to 25kg - nie 75. I tu jest ból.

A no tak... :D
"Społeczeństwo postanowiło kiedyś mieć Policję, aby pilnowała przestrzegania prawa, ustanowionego umysłami przedstawicieli tego społeczeństwa. Postanowiło mieć także diagnostów, którzy będą kontrolować pojazdy poruszające się po drogach, aby społeczeństwu było bezpiecznie. Teraz społeczeństwo ma problem kiedy Policjant karze mandatem za łamanie prawa, albo diagnosta nie chce dopuścić niesprawnego pojazdu. Bo prawa powinni przestrzegać inni a w stosunku do MNIE powinno wystarczyć jedynie moje ustne zapewnienie, że jestem wzorowym przedstawicielem tego społeczeństwa. Ci, którzy chcą wykonywać swe obowiązki tak jak NAKAZUJE prawo nie mają lekkiego życia....." - by abcs

danielg539 

Piwa: 69/37
Wysłany: 07-11-2012, 15:36   

grzegorz70 napisał/a:
która nas obowiązuje i to ona powinna być wpisana jako G.

Cytat:
53) masa własna - masę pojazdu z jego normalnym wyposażeniem, paliwem, olejami, smarami i cieczami w ilościach nominalnych, bez kierującego;

JANUSZ60 

Piwa: 80/146
Wysłany: 07-11-2012, 15:46   

traqu napisał/a:
Jak to rozporządzenie odnosi się to tego pojazdu ?

Tak jak do pozostałych pojazdów.Płyny eksploatacyjne to nie obciążenie. Pasażerowie i bagaż są obciążeniem w przypadku osobówek.Przeczytaj wiadomość na PW,,,

michal_k

Piwa: 58/5
Wysłany: 07-11-2012, 16:45   

traqu napisał/a:
Zależy mi aby jeździła tym starsza osoba która ma prawko ale na A i T.

Nawet jeśli będzie to czterokołowiec lekki to można się nim poruszać posiadając prawo jazdy kat. B1, a dopiero po wejściu w życie ustawy o kierujących prawo jazdy kat. A będzie uprawniało do jazdy pojazdami kat. AM, czyli właśnie czterokołowcem lekkim.

Jeśli nie zapomnę to sprawdzę jutro w katalogu ITS jaki pojazd występuje pod tym numerem świadectwa homologacji.

duchu 

Piwa: 6/1
Wysłany: 07-11-2012, 18:51   

[quote="michal_k"]
Nawet jeśli będzie to czterokołowiec lekki to można się nim poruszać posiadając prawo jazdy kat. B1.quote]
trochę mylisz,dzis jeszcze wystarcza karta motorowerowa,zmiany mają wejść w 2013 i wtedy min AM-14 lat

[ Dodano: 07-11-2012, 19:02 ]
traqu napisał/a:
czy nie da się, zostałem wkręcony .

Nie obrażając ale TAK. Było kupić zarejestrowanego-sam niedawno pomagałem przejśc przez rejestracje tego cuda,tylko tam masy pasowały a WK robił jeszcze problemy ,bo 4 kółka nie dawały spokoju paniom z WK.

michal_k

Wysłany: 07-11-2012, 19:38   

duchu napisał/a:
trochę mylisz,dzis jeszcze wystarcza karta motorowerowa,zmiany mają wejść w 2013 i wtedy min AM-14 lat

Nie mylę się i nie pisz bzdur jak wielu sprzedających. Karta motorowerowa uprawnia do kierowania MOTOROWEREM, a nie POJAZDEM SAMOCHODOWYM INNYM (o dowolnym podrodzaju).

Cytuję z PORD:

Cytat:
Art. 96. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania przez osobę, która nie ukończyła 18 lat:
2) motorowerem – jest karta motorowerowa lub prawo jazdy;

Ten pojazd nie jest motorowerem tylko pojazdem samochodowym, który spełnia warunki techniczne dla motoroweru, a to zasadnicza różnica. Na dzień dzisiejszy tylko prawo jazdy kat. B1 lub B:

Cytat:
Art. 88. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
3) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub moto-
cykla,
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
4) kategorii B1 – trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla;

traqu

Wysłany: 08-11-2012, 16:03   

michal_k napisał/a:
Jeśli nie zapomnę to sprawdzę jutro w katalogu ITS jaki pojazd występuje pod tym numerem świadectwa homologacji.

I jak , sprawdzałeś może w tym katalogu ITS ?

Powiedzcie mi jeszcze taką rzecz, powiedzmy, że ten samochód ma paliwo na full wszystkie płyny na stan i waży jednak poniżej tych 350 kg, bez kierowcy oczywiście. Jak ja to mogę udowodnić WK ? W sensie uzyskać jakiś papier z faktycznej wagi tego autka aby WK to uwzględnił i wpisali mi w dowodzie G-349 kg. Czy diagnosta ma takie uprawnienie aby wykonać mi takie ważenie i napisać faktyczną wagę ,którą uwzględnią mi w WK ? Czy takie rzeczy to tylko rzeczoznawca itp ?

DARIO64 
OSKP Najlepsiejszy kolega łysego :)

Piwa: 236/56

Wysłany: 08-11-2012, 17:01   

traqu napisał/a:

Odpowiem za Michała , nie ma takiego numeru homologacji w katalogu ITS.

michal_k

Wysłany: 08-11-2012, 17:27   

traqu napisał/a:

Nie ma takiego numeru świadectwa w katalogu. Ale znalazłem inną ciekawostkę - Aixam z masą własną 400 kg jako czterokołowiec lekki :razz:

traqu napisał/a:
Czy diagnosta ma takie uprawnienie aby wykonać mi takie ważenie i napisać faktyczną wagę ,którą uwzględnią mi w WK ? Czy takie rzeczy to tylko rzeczoznawca itp ?

Myślę, że wchodziły by tutaj w grę zmiany konstrukcyjne. Może da się coś, choćby teoretycznie :x , zdemontować, a następnie wykonać badanie dodatkowe z opisem zmian i ustaleniem nowej rzeczywistej masy własnej.

traqu

Wysłany: 08-11-2012, 18:25   

michal_k napisał/a:
Myślę, że wchodziły by tutaj w grę zmiany konstrukcyjne. Może da się coś, choćby teoretycznie :x , zdemontować, a następnie wykonać badanie dodatkowe z opisem zmian i ustaleniem nowej rzeczywistej masy własnej.

A kto to może mi zrobić ? gdzie się zwrócić z takim przypadkiem ?

Odpowiedz do tematu