Skocz do zawartości

Zabytek a dokumenty potrzebne do rejestracji


motonita

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam taki problem:

 

Dawno dawno temu za górami za lasami zakupiłem sobie dajmy na to komarka o pojemności 49ccm i prędkości maksymalnej 46 km/h wyszło na hamowni:). Ale ze za górami i lasami jechał dziadek ze złomkami na skup surowców wtórnych i zatrzymał się by pragnienie swe ugasić przy wodopoju (sklepie) zagadałem do dziadka i za kwotę 50 zł odkupiłem omawiany pojazd nie spisując z dziadkiem umowy nie biorąc od niego namiarów etc.... po prostu dałem 50 wziąłem przygarnąłem no i jest. Teraz komar niebury penetruje zemną wszystkie dziury jednak jest nie zarejestrowany... jak go kupiłem to tabliczki rej przy nim nie było i mam problem z ustaleniem właściciela co jest praktycznie niemożliwe...

Popełniłem już wpis do ewidencji pojazdów zabytkowych i chciał bym ten pojazd zarejestrować na podstawie PRD

2b. W przypadku pojazdu zabytkowego, zamiast dowodu rejestracyjnego, dopuszcza

się przedstawienie oświadczenia właściciela pojazdu, złożonego pod rygorem

odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że nie posiada dowodu rejestracyjnego.

 

co muszę dokładnie przedstawić w WK żebym mógł takowy pojazd zarejestrować...

mój WK oczywiście mówi ze się nie da...

prosił bym o jakieś podstawy prawne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co muszę dokładnie przedstawić w WK żebym mógł takowy pojazd zarejestrować...

 

Załóżmy, że jest to motorower, który jeździ 45 km/h ;)

 

Potrzebujesz:

 

1. Dowód własności (art. 72 ust. 1 pkt 1 PORD) - czyli np. umowa, sądowne stwierdzenie zasiedzenia lub tym podobne

2. Oświadczenie pod odpowiedzialnością karną, że nie posiadasz DR (art. 72 ust. 2b PORD)

3. Wpis do ewidencji zabytków (art. 72 ust. 3 PORD)

4. Badania zgodności pojazdu zabytkowego (art. 68 ust. 18 PORD)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy da się to jakoś ugryźć bez sadowego zasiedzenia? a np jak wiiiielu pisze kwit z byle jakiego złomu ? ze złom użytkowy rama od motoroweru i numer ramy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy to będzie składak :(

no i lipa bo zabrania się rejestracji pojazdu złożonego poza wytwórnią (tzw. ˝składaka˝) z wyjątkiem pojazdu marki SAM oraz pojazdu zabytkowego. Zatem wyłącznie pojazd marki SAM i zabytkowy może podlegać rejestracji, a "SAM" to pojazd który został zbudowany przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy własnej konstrukcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja jak najbardziej chce zabytek, wogole mi to nie przeszkadza

 

[ Dodano: 30-05-2013, 14:31 ]

tylko jak? podstawe prawna jakas poprosze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy da się to jakoś ugryźć bez sadowego zasiedzenia?

 

A kto Ci zabroni podarować lub sprzedać ten motorower np. sąsiadowi, a potem od niego odkupić? I już będzie umowa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez dowodu z wlascicielem nie wpisanym nigdzie....

 

???

 

Dowodu rejestracyjnego mieć nie musisz - wystarczy, że złożysz oświadczenie. A dowodem własności może być umowa z sąsiadem. Jeśli nabyłeś pojazd legalnie i w dobrej wierze to z mocy ustawy po bodajże 3 latach jest on Twój (zasiedzenie). Dlatego możesz go sprzedać komu chcesz, a potem możesz legalnie go odkupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WK powiedział mi że może nie byc dowodu rej, ale musi byc znany numer rej i umowa musi byc z włascicielem wpisanym pod ten numer... chodzi o zachowanie ciągłosci własności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zatrzymał się by pragnienie swe ugasić przy wodopoju (sklepie)
motonita weź usiądź raz jeszcze przy wspomnianym wodopoju, uzbrój się w cierpliwość i czekaj na dziadka - jak już się doczekasz spisz umowę i po problemie (w wolnej chwili możesz przeprowadzić badanie terenu i okolicznych skupów złomu - oczywiście ze zdjęciem rzeczonego komarka).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma...

 

[ Dodano: 30-05-2013, 17:38 ]

dlatego założyłem temat z zapytaniem jak legalnie przejść rejestracje pojazdu bez dokumentów !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego założyłem temat z zapytaniem jak legalnie przejść rejestracje pojazdu bez dokumentów !!!

 

I dostałeś odpowiedź. Nie słuchaj WK - złóż dokumenty i czekaj na pisemną odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby złozyc dokumenty musze miec dokładną droge prawna...

 

[ Dodano: 30-05-2013, 18:10 ]

poczekaj.... zaczynam rozumieć !!!

 

Art. 72.

1. Rejestracji dokonuje się na podstawie:

1) dowodu własności pojazdu lub dokumentu potwierdzającego powierzenie

pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 5;

 

 

a dowodem własności może być faktura na zakup np ze złomu, albo od franka bielanka spod sklepu?

 

[ Dodano: 30-05-2013, 18:11 ]

2. Oświadczenie pod odpowiedzialnością karną, że nie posiadasz DR (art. 72 ust. 2b PORD)

 

NO PROBLEM!!

 

3. Wpis do ewidencji zabytków (art. 72 ust. 3 PORD)

 

JUŻ JEST

 

4. Badania zgodności pojazdu zabytkowego (art. 68 ust. 18 PORD)

 

a żeby to popełnić muszę mieć jakiś numer rej... i tu się pojawiają schody....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby złozyc dokumenty musze miec dokładną droge prawna...

 

Przecież Ci ją podałem - dostałeś wykaz czego potrzebujesz łącznie z podstawami prawnymi.

 

Dla urzędu wygodniej jest wymagać od Ciebie znajomości numeru rejestracyjnego, ale wcale nie musisz go znać. Mogłeś kupić pojazd wyrejestrowany i nie mieć żadnej wiedzy co do jego statusu rejestracyjnego - niech urząd sobie to ustali (tylko jak? :cool: ).

 

Ciągłości dowodów własności można wymagać jeśli znane są dane właściciela zawarte w dowodzie rejestracyjnym. Skoro w przedmiotowej sprawie nie wymaga się dowodu rejestracyjnego - to tym bardziej na jakiej podstawie żądać ciągłości jeśli nie wiadomo od kogo ta "ciągłość" miałaby się zaczynać?

 

Taka jest już specyfika pojazdów zabytkowym - że często nie ma o nich żadnych danych i w zasadzie są one niemożliwe do znalezienia (o ile pojazd nie figuruje w centralnej ewidencji).

 

[ Dodano: 30-05-2013, 18:14 ]

a żeby to popełnić muszę mieć jakiś numer rej... i tu się pojawiają schody....

 

Absolutnie. Badanie zgodności wykonujesz na stacji okręgowej i żaden DR nie jest do tego potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co jest potwierdzeniem własności?

 

W szczególności:

 

1) umowa sprzedaży;

2) umowa zamiany;

3) umowa darowizny;

4) umowa o dożywocie;

5) faktura VAT potwierdzająca nabycie pojazdu;

6) prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności.

 

Ale nie jest to katalog zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego przepisy które podałeś znałem bardzo dobrze i po prostu nie widziałem pewnych rzeczy.... pikneło mnie ale dalej mam wątpliwości czy umowa z ziutkiem albo ze złomu paragon bedzie potwierdzeniem własnosci... (chodzi o wyeliminowanie luznych interpretacji które mogą działać na moją niekorzyść)

 

[ Dodano: 30-05-2013, 18:30 ]

A MOZESZ MI PODAC PARAGRAF DO TEGO KATALOGU??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A MOZESZ MI PODAC PARAGRAF DO TEGO KATALOGU??

 

Rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów - par. 4 ust. 1

 

Ponadto jest ust. 2, który mówi:

 

2. W przypadku gdy dane odnoszące się do zbywcy pojazdu zawarte w dowodzie własności pojazdu dołączonym do wniosku o rejestrację są niezgodne z danymi właściciela zawartymi w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, jeżeli była wydana, jako dowód własności wymagany do rejestracji rozumie się wszystkie dokumenty potwierdzające fakt przeniesienia prawa własności pojazdu.

 

Jednakże przy braku DR (który tutaj zastępuje oświadczenie) dane właściciela z DR nie są znane i o ile urząd ich nie ustali - to nie może być mowy o wymaganiu wszystkich dowodów własności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) mam wątpliwości czy umowa z ziutkiem albo ze złomu paragon bedzie potwierdzeniem własnosci... (chodzi o wyeliminowanie luznych interpretacji które mogą działać na moją niekorzyść)

Umowa kupna-sprzedaży, na której jest wpisane m.in.: marka, typ, model, nr ramy, rok produkcji jest na pewno dokumentem przenoszącym własność tego konkretnego pojazdu.

Natomiast paragon, potwierdzający zakup ileśtam kg złomu takim dokumentem oczywiście nie jest. :)

 

Jeśli chodzi o wymaganie ciągłości własności w takim przypadku, to zgadzam się z michal_k

Jednakże przy braku DR (który tutaj zastępuje oświadczenie) dane właściciela z DR nie są znane i o ile urząd ich nie ustali - to nie może być mowy o wymaganiu wszystkich dowodów własności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednakże przy braku DR (który tutaj zastępuje oświadczenie) dane właściciela z DR nie są znane i o ile urząd ich nie ustali - to nie może być mowy o wymaganiu wszystkich dowodów własności.

Właśnie: "o ile nie ustali". Istnieje ryzyko, że Komar o tym samym numerze ramy jest już w systemie pojazd. Co wówczas robicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest innego rodzaju. Ustawa dała możliwość, aby nie okazywać DR dla zabytków. Przepisy szczegółowe jednak nadal wymagają, aby WK badał tzw. ciągłość w sumie, choć to niewykonalne w tym układzie. Bierze się pojazd znikąd i taki WK nie ma łatwo, żeby w zgodzie z podstawami kpa zarejestrować to, nie dopuszczając jednocześnie do legalizacji jakiejś "kuchy".

A skąd to się wzięło? Ano z czasów komisji Palikota "Przyjazne Państwo". Tylko Palikot chciał, aby dla zabytków zrezygnować i z DR i z umowy. Bo jak nie ma DR to wiadomo, że wymaganie umowy trąci absurdem w polskich realiach. Taki był projekt. Jak przeszło przez komisje i doszło do uchwalenia zmian ustawy, wyszło, że DR odpuścili, ale umowy nie. Jak to teraz wygląda w praktyce widać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje ryzyko, że Komar o tym samym numerze ramy jest już w systemie pojazd. Co wówczas robicie?

 

Nie sądzę, ale załóżmy, że się znajdzie w CEP. Wtedy urząd pozna "dane właściciela zawarte w DR" i zażąda ciągłości dowodów własności. Wtedy można próbować dotrzeć do tego właściciela z DR albo pozostaje sądowne potwierdzenie zasiedzenia (bo wtedy nie ma zbywcy w dowodzie własności, więc ciągłość nie będzie już wymagana).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.