Skocz do zawartości

Diagnosta-Rzeczoznawca


kosa94

Rekomendowane odpowiedzi

Witam poszukuje odpowiedzi ktorej nie moge znalesc w calym internecie :) Forum z rzeczoznawcami samochodowymi nie znalazem a wydaja mi sie to podobne fachy takze pytam tutaj.W tym roku bede decydowal o wyborze studiow interesuje sie motoryzacja oraz mechanika lecz technika robie z innego zawodu.Chcialbym w przyszlosci zostac rzeczoznawca samochodowym poniewaz wydaje mi sie to interesujace zajecie :) zwiazku z tym mam do was kilka pytan :

1 W wymaganiach napisane jest wyksztalcenie wyzsze zwiazane z motoryzacja;moze to byc mechanika i budowa maszyn ze specjalnoscia Budowa i Badania Pojazdów Samochodowych ?jest taki kierunek na PK,czy musi to byc transport ?

2 obilo mi sie o uszy ze ta praktyke zawodowa mozna skrocic majac jakies stosowne wyksztalecenie tzn jaka specjalnosc,lecz nie pamietam dokladnie o co chodzilo? czy w tych zagadnieniach zwiazanych z motoryzacja moze byc autohandel ? czy musi to byc mechanika?

3 ile trwa praktyka rzeczoznawcy?

Z gory dziekuje za odpowiedzi pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kryteria certyfikacji rzeczoznawcy samochodowego PZMot

 

Certyfikat rzeczoznawcy samochodowego może uzyskać osoba, która spełnia wymagania zawarte w ustawie:

 

Certyfikat rzeczoznawcy samochodowego może uzyskać osoba, która spełnia wymagania zawarte w ustawie:

 

1. Posiada wyższe wykształcenie;

 

2. Posiada 5 - letnią praktykę zawodową w dziedzinie związanej z motoryzacją;

 

3. Posiada prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C;

 

4. Nie była karana wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne;

 

a ponadto

 

5. Posiada doświadczenie zdobyte w ciągu co najmniej 2 lat pracy w charakterze rzeczoznawcy samochodowego, lub 1 rok pracy w tym charakterze, jeśli posiada wykształcenie o kierunku budowa i eksploatacja pojazdów;

 

6. Przedstawiła wykaz wykonanych ekspertyz (co najmniej 30) z zakresu kompetencji, rzeczoznawcy samochodowego, z którego co najmniej trzy podlegają wyborowi i ocenie przez CCR PZM;

 

7. Zobowiązała się do przestrzegania zasad „Kodeksu etyki zawodowej rzeczoznawcy samochodowego i ruchu drogowego”;

 

8. Uiściła opłaty związane z procesem certyfikacji rzeczoznawcy samochodowego;

 

9. Zdała z wynikiem pozytywnym egzamin przed komisją egzaminacyjną CCR PZM z zakresu rzeczoznawstwa samochodowego;

 

10. Podpisała umowę o współpracy rzeczoznawcy z CCR PZM dotyczącą wydania certyfikatu.

 

Źródło: http://pzm.pl/centrum-certyfikacji-rzeczoznawcow/kryteria-certyfikacji-rzeczoznawcy-samochodowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za odpowiedzi,

Posiada 5 - letnią praktykę zawodową w dziedzinie związanej z motoryzacją czyli cokolwiek nie musi to byc mechanika tylko moze byc sprzedaz czesci, handel, a czy na przyklad zawodowy kierowca moze byc jako praktyka zawodowa?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyka jest po to żeby na jej podstawie zdać egzamin. Ja przeszedłem drogę od sprzątania kanału poprzez warsztat, blacharnie, lakiernie na SKP skończywszy. Pytania są ze wszystkich tych zagadnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok a mozna prosic o jakies materialy do nauki dla rzeczoznawcy jakies ksiazki etc.? bardzo bylbym wdzieczny w internecie nie ma nic podobnego a znajomych wsrod rzeczoznawcow nie mam :) ostatnie pytanie czy specjalizacja Budowa i Badania Pojazdów Samochodowych na PK skraca ten czas z punktu 5 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyka jest po to żeby na jej podstawie zdać egzamin. Ja przeszedłem drogę od sprzątania kanału poprzez warsztat, blacharnie, lakiernie na SKP skończywszy. Pytania są ze wszystkich tych zagadnień.

 

Kurde też mam taką praktykę no może prócz blacharni lakierni, może więc warto zostać rzeczoznawcą :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyka jest po to żeby na jej podstawie zdać egzamin. Ja przeszedłem drogę od sprzątania kanału poprzez warsztat, blacharnie, lakiernie na SKP skończywszy. Pytania są ze wszystkich tych zagadnień.

 

Kurde też mam taką praktykę no może prócz blacharni lakierni, może więc warto zostać rzeczoznawcą :D:D

Ja jeszcze elektromechanikę, ale chyba brakuje mi inż. przed nazwiskiem. :sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok a mozna prosic o jakies materialy do nauki dla rzeczoznawcy jakies ksiazki etc.? bardzo bylbym wdzieczny w internecie nie ma nic podobnego a znajomych wsrod rzeczoznawcow nie mam :) ostatnie pytanie czy specjalizacja Budowa i Badania Pojazdów Samochodowych na PK skraca ten czas z punktu 5 ?

Pierwszy krok to skończyć studia. Potem musisz znaleźć rzeczoznawcę, który weźmie cie pod swoje skrzydła. (największy problem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna prosic o jakies materialy do nauki dla rzeczoznawcy jakies ksiazki etc.? bardzo bylbym wdzieczny w internecie nie ma nic podobnego

Tak naprawdę, to nie ma takich materiałów na zasadzie "podręcznik jak zostać rzeczoznawcą". Szeroka wiedza ogólna i doświadczenie w branży to podstawa. Dlatego właśnie jest te minimum 5 lat praktyki. Tego w necie ani w książkach nie znajdziesz. A znam takich "rzeczoznawców', że samochód to najczęściej oglądali chyba z daleka i na obrazkach w książce

:sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca na etacie raczej nie wchodzi w grę, jedynie na własny rachunek. Ale ostatnio coraz trudniej z tego wyżyć i raczej można to traktować jako zajęcie dodatkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ostatnio coraz trudniej z tego wyżyć i raczej można to traktować jako zajęcie dodatkowe.

 

No właśnie, trzeba by to traktować jako zajęcie dodatkowe, ale najpierw prawo jazdy trzeba zrobić.

 

Po zmianie przepisów odnośnie Samów też rzeczoznawcom trochę roboty odeszło bo już opinii na SKP nie robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.