Skocz do zawartości

Krok po kroku z cieżarowego na specialny lawetę


rico77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam opisze krótko sprawę. Jestem bezrobotny i mam okazje wziąć dotacje z UE na rozpoczęcie działalności a że kiedyś pracowałem jako mechanik chciałbym otworzyć zakład mechaniczny i zakupić auto lawetę.

Jednak z UE nie można przeznaczyć pieniędzy na zakup pojazdu - jedynie co mogę dostać pieniądze na dostosowanie pojazdu.

 

Mam okazje kupić od znajomych Jumpera wersja skrzynia 3.2m waga auta 1800kg.

6 tys mogę dostać na dostosownie.

 

Jak wygląda krok po kroku rejestracja takiego pojazdu i zmiana w dowodzie na specialny - auto laweta.

 

Z jakiej firmy muszę mieć zaświadczenie o montażu najazdu ? Czy musi być to nowy najazd?

Czy jeżeli auto przy masie 1800 w starym dowodzie ma ładowność 1000 czy będę mógł ją zwiększyć przykładowo na 1500 tak aby nie przekroczyć 3.5t.

Czy przy tak krótkiej pace mogę zrobić najazd na około 4.5m?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 6-cioma tysiącami to za wiele nie zwojujesz. GNIOTPOL za zabudowę bierze 25-30. Możesz zakupić najazd lub go wykonać we własnym zakresie / spawacz powinien mieć uprawnienia RS / i materiały z których to wykonano atest. Zastanów się czy to ma być specjalny- laweta czy ciężarowy do przewozu pojazdów - odpadają koguty, malowanie na żółto, wciągarka. Przebudowy może dokonać każdy kto w PKD ma G45.20. Szukaj pojazdu z długą ramą o DMC 3500 najlepiej z resorowo-pneumatycznym zawieszeniem /można opuścić tył przy załadunku/ o jak najmniejszej masie własnej i krótka kabiną. Jeśli na krótkiej ramie założysz długi najazd to oś tylna będzie przeciążona. Rozsądny "zwis tylny" to około 1.2- 1,5m mierzony do tylnej osi

 

[ Dodano: 13-03-2014, 08:37 ]

To wykonał mój kolega- najazd na gotowo z ocynkowaniem - 9600. Ładowność 1620

11.JPG.5894ac2b47d96604b13c5e411d88da59.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kazdy zwykły zakład mechaniczny może wystawić na to fakture i będzie akceptowana. A jak bedzie ewentualnie z waga musze go zwazyc jeszcze raz po zamontowaniu najazdu? Jezeli bede miał jakiś używa ny najazd musze przedstawic atest/homologacji ? No i wacham sie między pojazdem specialnym a ciezarowym bo jezeli mechanika bedzie ciekno szla chciałbym tez miec holowanie autopomoc. Pojazd nie bedzie nigdy jezdzil dalej niz 200km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak auto do 3,5t to nie ma znaczenia jak daleko od bazy będziesz jeździł. Możesz zrobić specjalny jak chcesz.

Czy musisz auto ważyć po przebudowie?? No a skąd niby masz Ty czy Diagnosta wiedzieć ile to waży??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kazdy zwykły zakład mechaniczny może wystawić na to fakture i będzie akceptowana. A jak bedzie ewentualnie z waga musze go zwazyc jeszcze raz po zamontowaniu najazdu?
No i wacham sie między pojazdem specialnym a ciezarowym bo jezeli mechanika bedzie ciekno szla chciałbym tez miec holowanie autopomoc.

potrzebne bedzie Tobie oświadczenie zakładu którym ma w REGON kod G45.20 ale tylko w przypadku gdy kolega zdecyduje sie zmienić rodzaj owego pojazdu, czyli z ciężarowego na specjalny, wybór należy oczywiście do Ciebie ale specjalny będzie musiał spełnić pewne warunki zawarte w Dz.U 951 roz.9 . co do wagi to obowiązkowo , na badaniu technicznym należy podać nowy parametr G i tym samym ładowność , pamiętając jednocześnie o naszym DMC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężarowy do przewozu pojazdów - odpadają koguty, malowanie na żółto, wciągarka.

 

A wciągarka to na jakiej podstawie jest wymagana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może mieć hds-a... :D

 

Ano może. Generalnie jednak sama platforma nie jest w stanie zabrać na siebie pojazdu a więc nie spełnia moim zdaniem ustawowej definicji pojazdu specjalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężarowego do przewozu pojazdów tez zresztą nie

 

Ale w założeniu przewozi " sprawne pojazdy" nie po unfalenie mogące o "własnych siłach" wjechać na platformę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jednak sama platforma nie jest w stanie zabrać na siebie pojazdu a więc nie spełnia moim zdaniem ustawowej definicji pojazdu specjalnego.

 

To zależy jak na to spojrzeć. Wystarczy, że platforma jest na tyle "specjalna", że pozwala przewozić uszkodzony pojazd (ma specjalne mocowania?). Zgodnie z warunkami technicznymi:

 

Pojazd pomocy drogowej powinien posiadać nadwozie konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów.

 

Przewozu, a nie załadunku. Więc literalnie wciągarka czy HDS nie są wymagane, bo mogą pojechać 2 pojazdy po 1 uszkodzony pojazd. Jednym będzie pomoc drogowa, która przewiezie uszkodzony pojazd, a drugim np. żuraw samochodowy, który go załaduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam opisze krótko sprawę. Jestem bezrobotny i mam okazje wziąć dotacje z UE na rozpoczęcie działalności a że kiedyś pracowałem jako mechanik chciałbym otworzyć zakład mechaniczny i zakupić auto lawetę.

Jednak z UE nie można przeznaczyć pieniędzy na zakup pojazdu - jedynie co mogę dostać pieniądze na dostosowanie pojazdu.

 

Mam okazje kupić od znajomych Jumpera wersja skrzynia 3.2m waga auta 1800kg.

6 tys mogę dostać na dostosownie.

 

Jak wygląda krok po kroku rejestracja takiego pojazdu i zmiana w dowodzie na specialny - auto laweta.

 

Z jakiej firmy muszę mieć zaświadczenie o montażu najazdu ? Czy musi być to nowy najazd?

Czy jeżeli auto przy masie 1800 w starym dowodzie ma ładowność 1000 czy będę mógł ją zwiększyć przykładowo na 1500 tak aby nie przekroczyć 3.5t.

Czy przy tak krótkiej pace mogę zrobić najazd na około 4.5m?

 

Z kazdego busa zrobisz pojazd specjalny- pomoc drogowa koszt około 11 tyś/netto + auto

W cenie jest kompletny nowy najazd Wciągarka dragona 5.5T, koguty, oświetlenie robocze, skrzynka narzędziowa, anty-rowery, hak, wzmocnione tylne zawieszenie, stosowne papiery dotyczące przebudowy, oraz badanie techniczne po przebudowie pojazdu.

 

Ważne żeby bus miał DMC 3500kg. Po przebudowie waga pojazdu bedzie około 1800-1900kg i ładowność miedzy 1600 a 1700kg.

20140414_170359.thumb.jpg.cc5a0e87fd3130598667f63b1cbd6d4d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.