Skocz do zawartości

Motorower od 2003 r. bez VIN - z nabitym numerem


michal_k

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj w pracy zauważyłem przeoczenie? naszego ministra w warunkach technicznych.

 

Weźmy pod uwagę motorowery od 2003 roku - np. marki SAM czy z nadanym numerem ramy z innego powodu. Otóż takie pojazdy literalnie nie spełniają warunków technicznych gdyż:

 

§ 53.

 

4. Motorower powinien być ponadto wyposażony w:

1) numer rozpoznawczy lub numer identyfikacyjny pojazdu (VIN), umieszczony w sposób trwały na ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym oraz tabliczkę znamionową;

 

§ 59.

14. Numeru identyfikacyjnego pojazdu (VIN), o którym mowa w § 53 ust. 4 pkt 1, nie wymaga się dla motoroweru zarejestrowanego przed dniem 1 stycznia 2003 r.

 

Czyli, literalnie, motorower zarejestrowany po raz pierwszy od 2003 roku MUSI mieć numer VIN, gdyż żaden przepis nie wyłącza go z tego wymogu.

 

Przepis wyłączający zawarty w par. 11 ust. 1 pkt 1, mówiący o tym, że VIN-u nie wymaga się dla pojazdu posiadającego numer nadany zgodnie z odrębnymi przepisami, nie dotyczy motoroweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis wyłączający zawarty w par. 11 ust. 1 pkt 1, mówiący o tym, że VIN-u nie wymaga się dla pojazdu posiadającego numer nadany zgodnie z odrębnymi przepisami, nie dotyczy motoroweru.

A czemu?

 

To fragment cytowanego przepisu

 

"oraz pojazdu z nadanym i wybitym

numerem nadwozia/podwozia zgodnie z odrębnymi przepisami;"

 

Fragment ten według mnie dotyczy wszystkich pojazdów.

Motorower to też pojazd

 

[ Dodano: 25-03-2014, 17:33 ]

2. Starosta właściwy w sprawach rejestracji pojazdu wydaje decyzję o nadaniu cech identyfikacyjnych w przypadku pojazdu:

1) zbudowanego przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy konstrukcji własnej, którego markę określa się jako "SAM";

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał pamiętaj - obok litery prawa stoi zawsze jego duch! :-D

 

Spójrz chociażby na cały art. 66a ust. 2 PoRD - widzisz gdzieś tam wyłączenie dla motorowerów? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu?

 

To fragment cytowanego przepisu

 

"oraz pojazdu z nadanym i wybitym

numerem nadwozia/podwozia zgodnie z odrębnymi przepisami;"

 

Bo przepis dotyczy pojazdu samochodowego i przyczepy, a także ciągnika rolniczego i pojazdu wolnobieżnego.

 

[ Dodano: 25-03-2014, 18:47 ]

Spójrz chociażby na cały art. 66a ust. 2 PoRD - widzisz gdzieś tam wyłączenie dla motorowerów? :D

 

No nie, ale literalnie motorower z takim numerem nie spełnia warunków :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo przepis dotyczy pojazdu samochodowego i przyczepy, a także ciągnika rolniczego i pojazdu wolnobieżnego.

No tak masz rację :)

Ale ja mam takie pytanie-co to jest numer rozpoznawczy? Bo pewnie w tym cały sęk i można różnie interpretować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja mam takie pytanie-co to jest numer rozpoznawczy?

 

Zapewne to po prostu numer podwozia/ramy. Ale i tak pozostaje wymóg VIN-u od 2003 r. "bezwzględnie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałam się Was zapytać co to znaczy nr rozpoznawczy?

 

Zapewne to po prostu numer podwozia/ramy.

 

Zgadzam się z Michałem, również w poz. 951 zał. nr 4 § 2. 1. Tabliczka znamionowa powinna być trwale przymocowana w widocznym i łatwo dostępnym miejscu na części, która nie daje się łatwo usunąć lub wymienić. Powinna ona podawać w sposób czytelny i nieścieralny informacje w następującej kolejności:

3) numer identyfikacyjny pojazdu VIN, a w razie jego braku – rozpoznawczy numer podwozia/nadwozia pojazdu;

5ae1a604cbf2d_rozpoznawczynumerpodwozia.thumb.jpg.5156e3871beea9f92a24aadadc08067b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.