Skocz do zawartości

Wiarygodność wzoru na HAK


Gacek

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś już pisałem o tym, że z powszechnie stosowanym wzorem na hak jest coś nie tak. A dziś miałem przykład. Przyjechał Renault Laguna II 1,8i. Klient zamontował nowy hak Bosal.

Parametry na tabliczce haka to:

R- 1500kg;

D- 8,2kN;

S- 75kg.

 

Parametry na tabliczce samochodu to:

1865

2800

1-1070

2-1030

 

Jeślibyśmy nie mieli parametru "R" (często go brakuje na tabliczkach haków) to musielibyśmy go obliczyć wg wyżej wspomnianego wzoru. Jest nawet program, który wg tego wzoru oblicza parametr "R" (tu link http://www.piskp.pl/rozmaitosci/pozostae ).

 

Wynik "R" po zastosowaniu wzoru wychodzi:

- 935kg dla przyczepy z hamulcem;

- 750kg dla przyczepy bez hamulca.

 

Nie wiem co mam wpisać... nie znalazłem danych katalogowych z Laguny II 1,8i odnośnie DMC przyczepy z hamulcem...

 

Proszę o objaśnienie tematu i ew. podanie danych do Laguny II...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry na tabliczce samochodu to

W/g tego co podałeś to 1300 z hamulcem i 650 bez.

 

[ Dodano: 22-12-2014, 15:33 ]

nie mam nr homologacji

Już nie ma potrzeby, w numerze jest wariant i wersja , dane takie jak podałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z powszechnie stosowanym wzorem na hak

 

Z tego wzoru NIE DA SIĘ wyliczyć ani dmc ani mmc przyczepy z hamulcem

 

dla przyczepy bez hamulca.

 

bez hamulca tym bardziej...

 

Wynik "R" po zastosowaniu wzoru wychodzi:

 

- 935kg dla przyczepy z hamulcem;

 

Coś skopałeś, bo mi wychodzi ze wzoru ok 1522 MAKSYMALNA WYTRZYMAŁOŚĆ HAKA a nie dmc/mmc przyczepy...

I ta wyliczona wytrzymałość dopiero NIE MOŻE BYĆ mniejsza niż O.1 da danego auta. A samo O.1 i O.2 to znajdziesz w katalogach i homo, ale wyliczyć się tego na pewno w żaden sposób NIE DA !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A samo O.1 i O.2 to znajdziesz w katalogach i homo, ale wyliczyć się tego na pewno w żaden sposób NIE DA !!!

Ale to już było............... :)

I co z tego :?:x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odnalazłem coś ciekawego. Myślę, że mogło to wprowadzić trochę zamieszania. Masa z przyczepą wyszła mi 935kg, bo chyba użyłem jakiejś wybrakowanej wersji programu do obliczania. Ten program po prostu odjął DMC zespołu pojazdu od DMC pojazdu i dlatego taki wynik- a ja nawet nie zwróciłem na to uwagi i ślepo wierzyłem. Teraz trochę poszperałem na forum i znalazłem lepszą wersję (chyba tego samego autora). Wydaje mi się, że nie tylko ja się na to naciąłem...

 

W załączeniu screen porównujący dwie wersje programu.

 

Dziękuję wszystkim, którzy zainteresowali się tematem i okazali pomoc.

5ae1a665a43d8_Kopiascreen.JPG.5064f8cbf53e8169f92d92c2880023d9.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym ujednoliconym Dz U 951 jest wzór, nie wiem po co Ci jakiś nieudolny program,,,

 

Przypis: Uwaga ! Każdy hak powinien posiadać tabliczkę znamionową na której powinien być wykazany przez producenta haka :

- „D” - uciąg haka w kN,

- „S” - największy statyczny nacisk pionowy na hak – w kg,

- „R” – dopuszczalna masa ciągnionej przez pojazd przyczepy z hamulcem.

Jeżeli na tabliczce znamionowej zaczepu kulowego pojazdu brakuje określenia dopuszczalnej masy całkowitej ciągnionej przyczepy jaką można podpiąć pod zaczep pojazdu to należy wyliczyć dla danego pojazdu dopuszczalną masę całkowitą z hamulcem wg. wykazanego wzoru:

 

DMC przyczepy = DMC pojazdu x D x 1000 / (DMC pojazdu x 9,8[m/s2]) – (1000 x D [kN])

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jakiś czas temu dostałem wzór na uciąg haka od producenta przyczepek WESTFALIA i zgadzało się

DMC X D X 1000

_________________________

 

( DMC X 9,81 )-(1000 X D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu dostałem wzór na uciąg haka od producenta przyczepek WESTFALIA i zgadzało się

DMC X D X 1000

_________________________

 

( DMC X 9,81 )-(1000 X D )

 

A ja myślałem że to wzór na DMC p-py :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to może byc wzór na uciąg haka skoro do wzory trzeba wprowadzić dane "D" które jest właśnie uciagiem haka?

Jak można szukać niewiadomej skoro owa niby niewiadoma jest znana ?

 

Ja pozostaje przy swoim, iż jest to wzór na to, jaką maksymalną DMC p-py moze ciagnąć pojazd z danym DMC własnym i hakiem jaki ma założony.

 

A wzór na uciąg haka to DMC poj x DMC p-py x 9.81

---------------------------------

(DMC poj +DMC p-py) x 1000

 

I wtedy wiesz jaki minimalny uciąg powinien mieć hak przy znanych dopuszczalnych masach pojazdu i przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to wzór na to, jaką maksymalną DMC p-py moze ciagnąć pojazd z danym DMC własnym i hakiem jaki ma założony.

Masz racje, tylko jest to wartość teoretyczna a wartości rzeczywiste w postaci O1 i O2 podaje producent pojazdu. Dość często bywa tak, że z wyliczeń ze wspomnianego wzoru masy przyczep sa nieco wieksze niż okreslone przez producenta pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie, jeżeli ktoś do np. seicento założy hak o D=10,14, to na badaniu jaką masę przyczepy miałbym wpisać w zaświadczeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro do wzory trzeba wprowadzić dane "D" które jest właśnie uciagiem haka?

 

Czym jest ????????

 

No sorry kolego... Parametr D to jest maksymalna siła jaką można przyłożyć do haka w płaszczyźnie poziomej, a nie uciąg. A podstawowa fizyka mówi nam, że ta siła zależy od masy ciągnionej, ale i ciągnącej więc...

 

Po raz mam nadzieję ostatni - z parametru D można wyliczyć uciąg haka, a MMC przyczepy podaje producent pojazdu i NIE DA SIĘ TEGO WYLICZYĆ !!! Natomiast DMC przyczepy, jeśli nie przekracza warunków podanych w Dz.U., jest równe MMC przyczepy. Jeśli przekracza dane z Dz.U to jest administracyjnie ograniczane do tych wartości, ale to juz problem klienta, bo w DR jest tylko MMC przyczepy z hamulcem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.