Skocz do zawartości

kto bada pojazdy skierowane przez Policje - zatrzymany dr


abc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :mrgreen:

 

oto przepisy:

 

Prawo o ruchu drogowym

 

Art. 83. 1. Badanie techniczne jest przeprowadzane na koszt właściciela pojazdu, przez:

1) podstawową stację kontroli pojazdów - w zakresie:

a) sprawdzenia oraz oceny prawidłowości działania poszczególnych zespołów i układów pojazdu, w szczególności pod względem bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska,

b) badań technicznych, o których mowa w lit. a, oraz niektórych badań technicznych, o których mowa w pkt 2, jeżeli stacja posiadała zezwolenie starosty na wykonywanie tych badań wydane przed dniem wejścia w życie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej;

2) okręgową stację kontroli pojazdów - w zakresie badań technicznych określonych w pkt 1 lit. a oraz w zakresie badań co do zgodności z warunkami technicznymi autobusu, którego dopuszczalna prędkość na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h, pojazdu przeznaczonego do przewozu towarów niebezpiecznych, pojazdu przystosowanego do zasilania gazem, pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą (przed rejestracją w kraju), pojazdu zabytkowego, pojazdu marki "SAM", pojazdu, w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym, pojazdu skierowanego na badania techniczne przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę, pojazdu sprowadzanego z zagranicy i noszącego ślady uszkodzeń lub którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogących stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, oraz pojazdu, dla którego określono wymagania techniczne w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

 

Art. 81 ust 8. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 2 i 3, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega również pojazd:

1) skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę w razie uzasadnionego przypuszczenia, że:

a) zagraża bezpieczeństwu ruchu,

b) narusza wymagania ochrony środowiska,

c) uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, z zastrzeżeniem pkt 4;

 

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury DzU Nr 223, poz. 2264 z 2004 r

w sprawie wzorów dokumentów wymaganych dla wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów

 

Należy wpisać właściwy rodzaj stacji kontroli pojazdów:

- okręgowa stacja kontroli pojazdów,

- podstawowa stacja kontroli pojazdów do badania pojazdów A, B, C, CC, D, T, E w zakresie:

a) sprawdzenia oraz oceny prawidłowości działania poszczególnych zespołów i układów pojazdu, w szczególności pod względem bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska,

b) badań technicznych, o których mowa w lit. a, rozszerzonego o badania a, c, d, e, f, jeżeli stacja kontroli pojazdów posiadała zezwolenie starosty na wykonywanie tych badań wydane przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808).

 

Należy wpisać właściwe symbole rodzajów badań:

e - pojazdów skierowanych na badania techniczne przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę, dla których wymagane jest specjalistyczne badanie, oraz pojazdów, w których dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym

 

i co z tego?

 

oto pytanie:

 

kto /jaka stacja/ może wykonać badanie techniczne pojazdu - zatrzymany DR za brak badania technicznego lub na przykład za rozbitą przednia szybę - skierowanie z policji

 

liczę na dyskusję /przedstawiciele PISKP, ITS, MTiB - patrzą/

 

wg powyższego takie badanie może wykonać tylko i wyłącznie okręgowa SKP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Sebastian ZG

    13

  • Psuj

    11

  • S.K.P-POZNAŃ

    8

  • jaka

    7

właśnie parę dni temu miałem taki przypadek , mam stację podstawową rozszeżoną o b ,

ŻW zatrzymała dowód niby za wycieki - wystawili pokwitowanie na 1 dzień ,czy zgodnie

z ustawą chyba nie .Przełożeni kazali mu przyjechać do mnie bo potrzebne zaświadczenie

trzeba wysłać do Warszawy [ organ rejestrujący MON ] .Niestety nie zgodziłem się bo

nie mam uprawnień , gość musiał przemieścić się do elbląga na okręgową . Ze mnie zrobili

oportuniste ,bo wymyślam sobie jakieś przepisy - ale czy ja je wymyśliłem :shock:

raczej nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 83. 1. Badanie techniczne jest przeprowadzane na koszt właściciela pojazdu, przez:

1) podstawową stację kontroli pojazdów - w zakresie:

a) sprawdzenia oraz oceny prawidłowości działania poszczególnych zespołów i układów pojazdu, w szczególności pod względem bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska,

b) badań technicznych, o których mowa w lit. a, oraz niektórych badań technicznych, o których mowa w pkt 2, jeżeli stacja posiadała zezwolenie starosty na wykonywanie tych badań wydane przed dniem wejścia w życie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej;

Odp: Jeżeli SKP Podstawowa posiadała literke "e" przed ustawą o swobodzie diałaności gospodarczej i nadal ją posiada to może wykonać badanie skierowane przez OKRD i starostę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli SKP Podstawowa posiadała literke "e" przed ustawą o swobodzie diałaności gospodarczej i nadal ją posiada to może wykonać badanie skierowane przez OKRD i starostę

 

zerknij na lit "e"

e - pojazdów skierowanych na badania techniczne przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę, dla których wymagane jest specjalistyczne badanie, oraz pojazdów, w których dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym,

 

w przypadku wymienionym nie wymaga sie specjalistycznego badania - i co Ty na to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zerknij na lit "e"

e - pojazdów skierowanych na badania techniczne przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę, dla których wymagane jest specjalistyczne badanie, oraz pojazdów, w których dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym,

 

w przypadku wymienionym nie wymaga sie specjalistycznego badania - i co Ty na to

 

_________________

Pierwszy człon zdania czytaj osobno, a po przecinku to drugi człon mówiący o badaniu specjalistycznym. To właśnie poeta miał na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie poeta miał na myśli

 

nie ważne co poeta miał na myśli, ważne co napisał!

 

a swoją drogą, słyszałem, że tego typu badanie może wykonać podstawowa SKP /opinia ITS lub PISKP nie mam pewności kogo/ jesli to prawda to prosze o przytoczenie takiej opinii :?

 

czekam na odzew

 

lub zaprzeczenie takim opiniom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doprecyzuję:

 

opinia mówiła, że takie badanie może wykonać zwykła postawowa SKP bez rozszerzenia o "e" ponieważ nie wymaga specjalistycznego badania /taki sens tej opini był/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam informacje którą otrzymałem od PISKP po zadaniu pytania odnośnie literki e

 

Szanowny Panie Jacku

 

 

 

W nawiązaniu do Pana wiadomości z 3 grudnia, a dotyczącej interpretacji

Co do małej litery "e" informuję, że badania wykonywane przez SKP posiadającą w swych uprawnieniach mała literkę "e" dotyczą pojazdów skierowanych przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę, dla których wymagane jest specjalistyczne badanie, oraz pojazdów, w których dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów.

 

Oznacza to, że Podstawowa SKP nie posiadająca w swych uprawnieniach

Literki "e" nie może wykonywać badań pojazdów skierowanych przez policję czy też Starostę nawet jeśli są to najprostsze czynności nie wymagające

specjalistycznego dodatkowego wyposażenia, choćby sprawdzenie

prawidłowości ustawienia świateł w pojeździe.

 

Zdaję sobie sprawę z tego, że każda SKP jest w stanie wykonać tą

czynność, jednak przepisy mówią wyraźnie, że badania te może wykonywać tylko ta SKP, która ma na to pozwolenie Starosty.

 

Reasumując, badania te może wykonać Okręgowa SKP oraz Podstawowa SKP posiadająca w swych uprawnieniach małą literkę "e"

 

 

 

z poważaniem

 

Krzysztof Cieślak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do fiedorowicza:

czy na podstawie zaświadczenia,zaznaczam nie skierowania z policji o zagubionym dowodzie rejestracyjnym ,można przeprowadzić batanie techniczne pojazdu ???

 

p.s.klient zgubił teczke z dowodami rejestracyjnymi 2 samochodów i zgłosił to na policje.Policja wystawiła zaświadczenie o zagubieniu i zgłoszeniu 2 dowodów z numerem rejestracyjnym i markami pojazdów.

Proszę o opinie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skierowany przez policję :shock:

 

Nie wiem czy to jest odpowiedż czy tez temat do namysłu?Powiem jaśniej ,miałem taki przypadek 3 dni temu i wysłałem klienta po skierowanie do wk,ale tam sprawdzili że skończył mu sie przegląd rejestracyjny i mu nie wystawią nowego dowodu bo musi mieć ważne badanie ! Takoweż też zrobiłem z odpowiednimi adnotacjami z tyłu zaświadczenia ???

ALE CZY ??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policja wystawiła zaświadczenie o zagubieniu

 

klient udaje sie z zaświadczeniami do W.K lub S.P ,tam dostaje skierowanie na badanie .

w którym powinien być zawarty nr.rejest. i nr.VIN .

trzeba dokonać identyfikacji na jakiejś podstawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg powyższego takie badanie może wykonać tylko i wyłącznie okręgowa SKP

ABC zadałeś profesjonalne pytanie i tak samo profesjonalnie na nie odpowiedziałeś.

Przepis mówi jasno, że tylko okręgowe stacje mogą wykonywać badania dodatkowe na skierowanie organu ruchu drogowego lub starosty.

Dopuszcza się wykonanie badania specjalistycznego po wypadku drogowym i tylko w takim przypadku przez stację posiadającą małą literkę "e".

Omówiony przypadek braku badań technicznych czy jakikolwiek inny niż wypadek nie może być zatem wykonany w podstawowej stacje z rozszerzeniem "e" czy bez tego rozszerzenia.

Decyduje o tym treść wszystkich przytoczonych przez ciebie i zakolorowanych artykułów.

 

I tu się w pełni z Tobą zgadzam, że masz rację.

 

A teraz samo życie.

 

Miałem takie postępowanie za wykonywanie badań na skierowanie policji za usterki techniczne typu zbita szyba, różna rzeźba bieżnika, niesprawne światła drogowe i mijania, wycieki oleju z silnika. I co?

Usterki te nie mają nic wspólnego z literką "e" gdyż nie jest wymagane specjalistyczne badanie po wypadkowe. Więc na logikę powinna wyjkonać je zgodnie z uprawnieniami stacja upoważniona do wykonywania badań skierowanych przez organ kontroli ruchu.

 

W sprawie wypowiedziało się pisemnie ówczesne Ministerstwo Infrastruktury i odpowiedziało, że pojazdy skierowane przez organ kontroli ruchu drogowego za usterki zagrażające brd i środowisku nie będące powypadkowmi może robić każda stacja bez literki "e".

 

Co innego przepis co innego opinia w tej sytuacji umożono sprawę. Jednak uzyskaliśmy inną opinię własnych prawników, którzy napisali że tylko okręgowe.

 

Wiadomym jest że jak zostanie zatrzymany dowód przez policję za brak aktualnych badań i zostanie on skierowany przez policję na SKP to zwyczajowo wykonuje takie badania każda stacja.

 

Poza protokołem usłyszałem, że w zamyśle są tylko okręgowe stacje bez podstawowych więc zakłada się, że stacje te będą miały pełne uprawnienia.

 

No ale po drodze jest ustawa.

 

W przypadku straży miejskich i wideoradarów inne Ministerstwo wydało rozporządzenie niezgodne z legislacją ustawową czyli nie miało ponoć prawa wydać takiego rozporządzenia jak twierdzi RPO. A tu wydaje się opinie podczas gdy i ustawa i rozporządzenie mówią jasno a opinia co innego. To po co stacje okręgowe i te wszystkie rozszerzenia w podstawowych jak wszyscy mogą wszystko w zależności jak napisze się opinie.

 

ABC aleś wsadził kij w mrowisko. :mrgreen:

 

[ Dodano: Pią Gru 09, 2005 8:55 pm ]

Pytanie do fiedorowicza:

czy na podstawie zaświadczenia,zaznaczam nie skierowania z policji o zagubionym dowodzie rejestracyjnym ,można przeprowadzić batanie techniczne pojazdu ???

Jasno odpowiada pkt 1.1 zał. Nr 1 z Dz. 227 oraz zakres badania okresowego.

 

Identyfikuje się w oparciu o dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe.

Zaświadczenie z policji o kradzieży bądź zagubieniu tych dokumentów potwierdza w sposób wiarygodny, iż właściciel pojazdu nie dysponuje nimi. Pozostało więc albo pobranie pozwolenia czasowego na dojazd do SKP; okazania aktualnego zaświadczenia z Wydziału Komunikacji o zarejestrowaniu pojazdu (są tam wszystkie niezbędne dane), pokwitowanie z policji za zatrzymany dowód rejestracyjny lub i tu wydaje się mi, że w tej sytuacji można skorzystać z danych zawartych w karcie pojazdu (są tam urzędowe potwierdzenia zmiany cech identyfikacyjnych i innych danych pojazdu).

 

Z całą pewnością odpada faktura czy umowa kupna sprzedaży czy wymienione zaświadczenie z policji potwierdzające fakt zgłoszenia dowodu rejestracyjnego. Nie ma tam, żadnej urzędowej adnotacji potwierdzającej wiarygodność danych.

 

Warto wtedy skserować okazany dokument i zaznaczyć w uwagach zaświadczenia fakt okazania zaświadczenia z policji o kradzieży dokumentów i identyfikowaniu pojazdu o inny wiarygodny dokument z danymi pojazdu.

 

[ Dodano: Pią Gru 09, 2005 9:01 pm ]

Pierwszy człon zdania czytaj osobno, a po przecinku to drugi człon mówiący o badaniu specjalistycznym. To właśnie poeta miał na myśli.

Skromnie dodam, że myśl i znaczenie w zdaniu oddziela nie "przecinek" tylko "średnik ;". Przecinek nie jest rozdzielaczem myśli w zdaniu. No ale może niech się wypowie polonista bo ja miałem polski jakiś czas temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym badaniu zastosowałem wszysko o czym pisze B.MAĆKOWSKI,czyli :

-iterka "e" jast

-skserowałem zaświadczenie

-numery odczytałem z natury

-ustaliłem dane pojazdu

i to wszystko wypisałem na zaświadczeniu .

Ale jak wk nie wydał klientowi jakiegoś potwierdzenia bo chciał aktualny przegląd a skp nie powinna wykonać przegladu bo niema dokumentów do porównania lub skierowania to kółko się zamyka,a klient krąży pomiedzy wk a skp :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Gładki - właśnie było temat do namysłu i sprawdzimy ile bedzie róznych opinii

w tym temacie i przy okazji pytanie czy masz uprawnienia e czy zrobiłeś badanie nie zastanawiając się nad tym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy okazji pytanie czy masz uprawnienia e czy zrobiłeś badanie nie zastanawiając się nad tym

uprawnienia są "e" i przed zrobieniem badania skierowałem klienta do wk po zaświadczenie,ale go odesłali na przegląd ?Badanie wykonałem zgodnie z całymi procedurami i odpowiednimi wpisami z tyłu zaswiadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a możesz opinie MI dot. tej kwestii umieścić na forum?? Boguś

 

Ta opinia to jakoś pomyłka, która nie ma nic wspólnego z ustawą i rozporządzeniem oraz opublikowanych publikacjach ITS i opublikowanych konferencjach o SKP a wręcz jest ich przeciwieństwem i trudno się domyśleć czym kierowało się MI wydając taką opinie. Pozostawiam ją bez komentarza i pozwolę sobie jej nie zamieszczać bo ktoś piszący ją chyba nie do końca wiedział co pisze. Dlatego nie chce wprowadzać zamieszania. I tak już za dużo powiedziałem. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

witam serdeczn!!!pracuje na stacji razem z moim dobrym kolegom i pojawił się między nami malutki problem chodzi o zatrzymanie dowodu przez policje za brak badań okresowych mój kolega pisze w zaświadczeniu że wykonane tylko zostało badanie okresowe , a ja pisze że okresowe i dodatkowe z racji tego że dowód został zabrany przyez policję i przyczyna zatrzymania ustała. a najśmiejszniejsze jest to że w wydziale komunikacji ani ja ani on nie miał zwrotu przez panie urzędniczki

możecie wyrazić swoją opinie z góry dziękuje . :piwo ryba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykonuje samo okresowe jeśli pojazd nie odpowiada dodatkowym warunkom technicznym lub okresowe + dodatkowe jeśli odpowiada takim warunkom np gaz, txi i inne

Sprawa moze się nieco skąplikować po powrocie klienta w celu dokonania wpisu.

Jak wiadomo trzeba porównac dane w dowodzie ze stanem faktycznym, a dowodu nie było.

Czy aby dokonać wpisu trzeba wykonac badanie dodatkowe porównując dane w dowodzie ze stanem faktycznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.