Skocz do zawartości

Przewody - miedziane czy nie ?


Piotr Barczuk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 56
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Piotr Barczuk

    14

  • Psuj

    12

  • gladki

    6

  • jaka

    5

Top Posters In This Topic

dzu z 2003_227_2250

 

załącznik nr 5

 

§ 4. Kontrola stanu ogólnego instalacji polega na sprawdzeniu:

1) czy zbiornik nie nosi śladów przeróbek;

2) czy przewody metalowe wysokiego ciśnienia są prawidłowo ukształtowane, bez załamań i otarć;

3) czy przewody elastyczne nie wykazują pęknięć, uszkodzeń lub śladów zestarzenia się materiału;

4) czy na końcach przewodów niskiego ciśnienia i wentylacyjnych znajdują się metalowe opaski odpowiednio zaciśnięte;

5) czy w instalacji zasilania gazem ziemnym przed reduktorem znajduje się funkcjonujący wskaźnik ciśnienia gazu o pośrednim przenoszeniu wskazań;

6) stanu technicznego przewodów elektrycznych, doprowadzających prąd do elektrozaworów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj,abc, jakieś problemy z czytaniem pytania :D ?

Dz. U. 32, zał nr 9

par. 6.1. Przewody metalowe zastosowane w instalacji powinny być bez szwu, stalowe lub miedziane w odniesieniu do gazu płynnego (LPG) oraz wyłącznie stalowe w odniesieniu do gazu ziemnego (CNG); przewody stalowe powinny być ze stali nierdzewnej lub stali z pokryciem antykorozyjnym; dopuszcza się przewody sztywne wykonane z materiału niemetalowego.

2. Przewody miedziane na całej długości powinny być zabezpieczone osłoną gumową lub z tworzywa sztucznego.

 

[ Dodano: Sob Gru 03, 2005 8:38 am ]

abc, i za tą odpowiedź niestety punktacji nie będzie :mrgreen: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety punktacji nie będzie ...

a czy podałem niezgodne dane :?:

to co podałem jest w zakresie badań technicznych

 

a to co Ty podałeś, jak widać jest tam "lub" a wię nie muszą byc miedziane :mrgreen:

 

ale ciesze sie że inni tez czuwają, czasem coś mi umnknie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam pytanie: GDzie jest powiedziane, że przewód od zbiornika LPG do parownika ma być MIEDZIANY anie naprzykład z tworzywa sztucznego???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr Barczuk, też problemy z czytaniem?? Przecież napisałem, że NIE MUSI być miedziany. Ludzie ja wiem, żę jest sobota ale najwyższy czas się już obudzić :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr Barczuk, też problemy z czytaniem?? Przecież napisałem, że NIE MUSI być miedziany. Ludzie ja wiem, żę jest sobota ale najwyższy czas się już obudzić

 

Czytam czytam i nie widzę.

Ale tez nie znalazłem więc przyjmuję ze to nie moje problemy z czytaniem ale tego wymogu faktycznie nie ma. A skąd pytanie ? A no przyjechała BMa 740i na pierwsze banie z załozonym w Polsce LPG. Instalka załozona perfekcyjnie (firma co montuje ma soją filię w Niemczech i tam tez montuje na podstawie dyrektywy 115 - homologowany monataz na kazdy model samochodu) dawno nie widzialem takiego profesjonalizmu. Orginalnie połozone przewody el. przez BMW wygladają gorzej :), zagląam pod samochód a tam..... wąż niebieski jak od od buti w domu do kuchenki no i zdębiałem !!!!!!! Po co im tem wąż to ja wiem, ale pytanie czy to jest bezpieczne??????

 

Z dziennika 32 wynika ze ustawodawcy przez mysl nie przeszło ze to moze byc wąż elastyczny i dopuszcza "przewody sztywne z materiału niemetalowego"

aten nie jest sztywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam czytam i nie widzę

A więc jednak problem z czytaniem jest zaraźliwy :twisted:

 

aten nie jest sztywny.

Negatyw i nawet niech klienci nie próbują dyskutować, jakby fikali to ja bym skasował dowodzik. W końcu chodzi o bezpieczeństwo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

egatyw i nawet niech klienci nie próbują dyskutować, jakby fikali to ja bym skasował dowodzik. W końcu chodzi o bezpieczeństwo...

 

A za co negatyw? Nigdzie nie jest powiedziane ze przewód ma być miedziany i nigdzie nie jest powiedziane ze ma być sztywny. Ja przynajmniej nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powinno pomóc w rozwiazaniu problemu:

1.Przewody metalowe zastosowane w instalacji powinny być bez szwu,stalowe lub miedziane.W odniesieniu do gazu płynnego LPG,oraz wyłacznie stalowe w odniesieniu do gazu ziemnego CNG.Przewody stalowe powinny być ze stali nierdzewnej lub ze stali z pokryciem antykorozyjnym,dopuszcz sie przewody sztywne wykonane z materiału NIEMETALOWEGO

2.Przewody miedziane na całej długości powinny być zabezpieczone osłoną gumową lub z tworzywa sztucznego.

3.Przewody powinny byc tak ułożone aby:

a)mogły byc łatwo dostepne

b)nie ocierały sie o elementy pojazdu

c)odległość od układu wydechowego nie była mniejsza niż 0,1 m ,jesli nie stosuje się ekranu termicznego

d)nie przebiegały w pobliżu miejsc do podnoszenia pojazdu

e)mocowanie wykluczało ich wibracjE

4.W przypadku braku mozliwości spełnienia wymagań określonych w ust.3 pkt.1,2 i 5 dopuszcza sie odstępstwo dla przewodów łączącego ZBIORNIK Z REDUKTOREM ,pod warunkiem dodatkowego zabezpieczenia go przed korozją i mechanicznymi uszkodzeniami oraz wentylacji przestrzeni w której jest umieszczony. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten przewód nie był ani metalowy, ani sztywny. Zapytam inaczej: czy jakieś przepisy definiują, że przewód zbiornik-reduktor powinien być sztywny ? Ja z cytowanych przepisów tego nie potrafię doczytać. Rozmawiałem dzisiaj z firmą która montowała tą instalke - przewód sprowadzają z włoch, ma wszystkie atesty do stosowania w LPG w samochodach, czyli jest bezpieczne. Tyle ze polskie przepisy nie zawsze sankcjonuja to co jest bezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to co przytoczyłem jest z DZ.U. który nas obowiązuje (skp)

 

Ale gdzie w tym dzienniku jest, że przewód "pomiędzy zbiornikiem a reduktorem" ma być sztywny, miękki lub jakikolwiek inny. Ja tu widzę tylko ze JEŚLI jest miedziany to ma być np. bez szwu, i że jeśli jakiś przewód jest sztywny to nie musi być metalowy. Najmniejszego słowa, że przewód pomiędzy zbiornikiem a reduktorem musi być sztywny !!!! Więc może być miękki, może wtedy mieć średnicę dowolną i tyle.

 

Nie rozumiem tez tego zapisu o średni zewnętrznej dla przewodu sztywnego, ale kobinuję że w ten sposób określono .... średnicę wewnętrzną bo jest ze nie może mieć więcej zewnętrznej jak 12mm i sciankę 0,8 co daje wewnętrzną nie większą jak 10,4 mm. Domniemuję wiec ze ktoś chciał w ten sposób ograniczyć ilość gazu znajdującą się poza butlą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdzie w tym dzienniku jest, że przewód "pomiędzy zbiornikiem a reduktorem" ma być sztywny, miękki lub jakikolwiek inny. Ja tu widzę tylko ze JEŚLI jest miedziany to ma być np. bez szwu, i że jeśli jakiś przewód jest sztywny to nie musi być metalowy. Najmniejszego słowa, że przewód pomiędzy zbiornikiem a reduktorem musi być sztywny !!!! Więc może być miękki, może wtedy mieć średnicę dowolną i tyle.

Piotr-ja rozumuję to tak:

Jezeli par.6 punkt 1 mówi że maja być metalowe lub miediane to tak ma byc w całej instalacji LPG.

Dalej jezeli w punkcie 3,podpunkt 1,2 i 5 mówi ze nieidzie inaczej zamontować to można zastosowac odstepstwo czyli punkt 4.to według mnie znaczy to że można je inaczej zamontowac.Ale wtym punkcie nic nie pisze że można zamontować przewody z innego materiału niz miedż czy metal.Dopuszcza sie tez przewody z materiału niemetalowego ale musza być sztywne tzn.z tego wynika że nie mozna zamontować sobie zwykłego węża takiego jak mamy w domach pomiędzy butlą a kuchenką.A z tego wynika że dopuszcza się :

1 przewody miedziane

2 przewody metalowe

3przewody niemetalowe ale sztywne.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tego wynika że dopuszcza się :

1 przewody miedziane

2 przewody metalowe

3 przewody niemetalowe ale sztywne.

Ja też tak to sobie tłumaczę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO - W instalacji wystepują przewody twarde i elastyczne - nigdzie nie jest powiedziane, że do transportu fazy ciekłaej ma być sztywny a do lotnej elastyczny tylko, że w instalacji są dwa rodzaje i tyle.

O ile są w instalacji sztywne to nałożono na nie stosowne wymagania np. mają być miedziane ale tez mogą być niemetalowe. I teraz: "W przypadku braku mozliwości spełnienia wymagań(...):

3.Przewody powinny byc tak ułożone aby:

a)mogły byc łatwo dostepne

b)nie ocierały sie o elementy pojazdu

e)mocowanie wykluczało ich wibracje

dopuszcza sie odstępstwo dla przewodów łączącego ZBIORNIK Z REDUKTOREM ,pod warunkiem dodatkowego zabezpieczenia go przed korozją i mechanicznymi uszkodzeniami oraz wentylacji przestrzeni w której jest umieszczony"

No więc ten fragment nie dotyczy tylko i wyłacznie przewodów sztywnych, a wszystkich przewodów. A tak jak wspominałem do stosowania w instalacji dopuszcza się przewody i sztywne i eleastyczne ( jest to uwidocznione w dalszym ciagu dz.u. w tabeli).

Moim zdaniem nie ma powodów aby dyskfalifikować przewody elastyczne w częsci "ciekłe" instalki LPG, zbiorniki holenderskie są łaczone z przyłaczem przewodem elastycznym i jakoś w tej Holandii nic złego się nie dzieje. Zważywszy na fakt, że nigdzie w przepisach nie wyłuszczono iż ma byc "sztywno" pomiedzy zbiornikiem a reduktorem ta instalka jest zupełnie poprawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak to sobie tłumaczę ...

to jest nas dwoje :lol:

 

[ Dodano: 05-12-2005, 22:40 ]Do Piotra:

Ale gdzie w DZ.U NR.32 poz.262 załacznik nr 9 jest słowo o przewodach ELASTYCZNYCH :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdzie w DZ.U NR.32 poz.262 załacznik nr 9 jest słowo o przewodach ELASTYCZNYCH

 

Załącznik 9, paragraf 9.1 poswiecony kompletacji instalacji , w tabeli w pkt.19 czytamy: Przewody (sztywne i eleastyczne) wchodzą w skład każdej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody (sztywne i eleastyczne) wchodzą w skład każdej instalacji.

Piotr-to że przewody elatyczne w chodza w skład instalacji LPG to nie znaczy że sa to przewody do gazu ? A zapomniałes o przewodach wodnych (ELASTYCZNYCH)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w takim razie te 2 miliony samochodów z LPG powinny zostać wyeliminowane z eksploatacji bo ja widziałem tylko raz w zyciu zeby przewód wychodzacy z parownika w strone silnika nie był miekki. A nie widziałes instalacji LPG bez przewodów wodnych ? Bo ja widziałem i zgodnie z tym co jest napisane tez nają prawo być w niej przewody elastyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie widziałes instalacji LPG bez przewodów wodnych ? Bo ja widziałem

 

z czystej ciekawości- jaka instalacja i w jakim samochodzie.

jeszcze takowej nie widziałem . jak możesz to odpisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie widziałes instalacji LPG bez przewodów wodnych ? Bo ja widziałem i zgodnie z tym co jest napisane tez nają prawo być w niej przewody elastyczne.

No właśnie sęk w tym że ja tez niewidziałem,może jakis przykład i ewentulnie zakład który uzyskał homologacje na tego typu montaż. :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niezła dyskusja. Panowie dla mnie sprawa jest jasna, Dz. U. 227 zał nr 5 par4

"Kontrola stanu ogólnego instalacji polega na sprawdzeniu:

1) ...

2) czy przewody metalowe wysokiego ciśnienia...

3) czy przewody elastyczne nie ..."

Wybaczcie kropki, ale nie będę cytował wszystkiego. Ogółem chodzi o to, że jest mowa o przewodach wysokiego ciśnienia tylko metalowych (w domyśle niemetalowych sztywnych) i stawiam flachę temu kto pokaże mi zapis o przewodzoe wysokiego ciśnienia elastycznym. To, że coś nie jest wyraźnie zabronione nie znaczy, że jest dozwolone. Dla mnie elastyczne przewody wys. ciśn. = negatyw i może nawet zabrany dowód za zagrożenie bezp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.