Skocz do zawartości

Stanowisko do wystawiania zaświadczeń a SKP


PREZES

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem pewien projekt Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów (jednostanowiskowej) i mam do Was kilka pytań.

Jest to obiekt serwisowy złożony z 9 stanowisk, z czego ostatnie stanowisko jest wydzielone na OSKP wg obowiązujących przepisów. Biuro obsługi klienta na SKP jest przewidziane razem z biurem serwisu położonym na drugim końcu obiektu (ok 50m od pomieszczenia OSKP). Jeśli chodzi o przeprowadzenie badania technicznego i wystawienie dokumentów to można temat przeboleć (o ile nie ma dużo badań), ale nasuwa się tutaj moim zdaniem problem i jak to wygląda prawnie??

- Czy dokumenty związane ze stacją mogą być w tym biurze czy powinny być na SKP?

- Czy komputer na którym zainstalowany jest program NORCOM :) chroniony hasłem - mogą obsługiwać osoby nie związane z SKP i nieuprawnione (pracownicy serwisu,ale nie diagności) i czy mogą być na tym komputerze zainstalowane programy związane z działalnością serwisu?

- Czy komputer z zainstalowanym programem do wykonywania badań technicznych może znajdować się na drugim końcu obiektu?

- Czy na OSKP powinna być kasa fiskalna, czy można bazować na wystawianiu faktur dla firm a dla osób prywatnych faktur imiennych?

 

Jak Waszym zdaniem wyglądaja powyższe tematy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu - TAK - po wielokroć TAK.

Pewne rzeczy trzeba odpowiednio skonfigurować (oprogramowanie) - ale wszystko jest do zrobienia.

 

Ostatnie pytanie dot. kasy fiskalnej zależy od tego, czy firma już przekroczyła obrót z osobami nie prowadzącymi działalności gospodarczej, przy jakim wymagana jest kasa fiskalna (na 99,99% tak) - czy jeszcze nie.

Próg to dziś 20.000 lub 40.000 zł netto - a więc niewiele :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak

może być

Wyczerpująco odpowiedział nasz VIP Tomek D.

Dziękujemy Tomkowi D ;)::D

 

Jak to było ? Milczenie jest złotem ? :mrgreen::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczerpująco odpowiedział

:mrgreen: Nato czekałem ale obstawiałem że napisze to Sebastian albo Bert a tu prosze taka niespodzianka. Znowu nic niewygrałem u bukmacherów :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się dziwię bo jeżeli chodzi o faktury, opłaty to owszem moze klient sobie iść do kasy 50m ale dlaczego ktoś obsługuje rejestr badań tech(z tego co zrozumiałem) i wystawia zaświadczenia zamiast diagnosty który wykonał bad. tech.? Chyba że diagnosta ma swój komp i potwierdzenie badania jest nie zleżne od osób trzecich. Jak wspomniałeś dostęp do wpisu w rej bad. tech diagnosty(określonego) jest chroniony hasłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zainstalowany jest program NORCOM chroniony hasłem

jeżeli tylko hasło nie wygląda np 12345 lub aaaaa itp... :D

- Czy komputer z zainstalowanym programem do wykonywania badań technicznych może znajdować się na drugim końcu obiektu?

to się diagnosta musi nachodzić :D

albo ma rolki :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PREZES, budujcie smiało oskp przy obwodnicy stanowsko urzedu i dozór technicznego jest nastepujace , jezeli pracodawca chce ganiac pracownika po calym placu a diagnosta sie na to godzi to wszystko jest ok wiem to bo mi to powiedzieli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem taki projekt gdyż piszę pracę magisterską na temat SKP

 

Też piałem pracę magisterską o SKP Jak któryś rozdział cię interesuje to daj znać.

Spis treści mojej pracy dyplomowej

1. WPROWADZENIE...................................................................................................3

2. CEL I ZAKRES PRACY...........................................................................................4

3. CHARAKTERYSTYKA STACJI KONTROLI POJAZDÓW.....................................5

3.1. Rodzaje stacji kontroli pojazdów..........................................................................5

3.2. Rodzaje pojazdów do badania, których może być upoważniona SKP..............5

3.3. Rodzaje badań technicznych w stacjach kontroli pojazdów..............................6

4. OKRESOWE BADANIE TECHNICZNE POJAZDU................................................9

5. WYMAGANE WYPOSAŻENIE POMIAROWO-KONTROLNE..............................12

6. PROJEKT TECHNICZNY STACJI KONTROLI POJAZDÓW...............................14

6.1. Założony zakres kompetencji..............................................................................14

6.2. Wymagania techniczno - organizacyjne stawiane SKP....................................15

6.3. Wymagania dla stanowiska kontrolnego...........................................................17

6.4. Założone wymagania w zakresie wyposażenia SKP.........................................18

6.5. Charakterystyka urządzeń założonego wyposażenia SKP...............................21

6.6. Proces technologiczny okresowego badania technicznego pojazdu.............32

7. PROJEKT EKONOMICZNY STACJI KONTROLI POJAZDÓW...........................45

7.1. Prezentacja firmy..................................................................................................45

7.2. Główne założenia projektu ekonomicznego......................................................47

7.3. Przewidywane przychody stacji kontroli pojazdów..........................................50

7.4. Przewidywany koszt realizacji projektu.............................................................53

7.5. Przewidywane koszty funkcjonowania stacji kontroli pojazdów.....................54

7.6. Rachunek wyniku finansowego..........................................................................58

7.7. Harmonogram realizacji przedsięwzięcia..........................................................60

7.8. Organizacja firmy.................................................................................................60

7.9. Pozycja na rynku i firmy konkurencyjne............................................................61

7.10. Charakterystyka głównych klientów...................................................................61

7.11. Charakterystyka głównych partnerów handlowych..........................................62

7.12. Strategia firmy......................................................................................................62

7.13. Słabe i silne strony projektu................................................................................63

8. PODSUMOWANIE.................................................................................................64

9. LITERATURA........................................................................................................65

10. ZAŁĄCZNIKI..........................................................................................................66

11. STRESZCZENIE................................................................................................... 77

12.CURRICULUM VITAE............................................................................................79

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli już drukarka fiskalna jest wymagana to musi być w miejscu sprzedazy a nie po drugiej stronie obwodnicy. A faktury imienne muszą być fiskalizowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktury imienne muszą być fiskalizowane? Czyli czy się chce czy nie to musi być kasa fiskalna na SKP? Jest jakaś podstawa prawna na to? Myślałem że wystawiając fakturę imienną nie trzeba nabijać na kasę fiskalną :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli już drukarka fiskalna jest wymagana to musi być w miejscu sprzedazy a nie po drugiej stronie obwodnicy.

W miejscu dokonywania wpłat - bardziej za tym optuję :D

 

Faktury imienne muszą być fiskalizowane? Czyli czy się chce czy nie to musi być kasa fiskalna na SKP? Jest jakaś podstawa prawna na to? Myślałem że wystawiając fakturę imienną nie trzeba nabijać na kasę fiskalną :roll:

Interesująca jest wielkośc obrotu netto z osobami fizycznymi - i - z tego co ja wiem - jest to JEDYNE kryterium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jast prawda. Natomiast jak wygląda sprawa z tym jak brzmi pytanie"stanowiskiem do wystawiania zaświadczeń"bo w tym(jak mniemam) cały klopsik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój gust - umiejscowienie nie ma najmniejszego znaczenia. To, czy ktoś będzie chciał ganiać Klienta, czy też nie - to tylko jego prywatna sprawa.

Znakomita większość zaświadczeń wystawianych jest na terenie samej SKP, ale w przepisach tego nigdzie nie ma - jak mniemam. Nigdy o tym nie słyszałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK zgadzam się, ale na SKP powinna znajdować się dokumentacja związana ze stacją a wtym momencie nie znajdowałaby się na samej SKP tylko w biurze oddzielonym halą serwisową. Czy tutaj są jakieś przeszkody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sieci komputerowej problem rejestru BTP jest rzeczą płynną. Co do innych spraw ?

 

Hmmm, jeśli byłbym osobą kontrolującą problem kilkunastu metów nie byłby dla mnie problemem. Może biuro jest zdecydowanie lepiej zabezpieczono przeciwwłamaniowo i przeciwogniowo na przykład ? Alarmy, stróż nocny itp. ?

 

Ale niech się wypowiedzą inni - dla mnie może tak być.

Chyba niestety z Twojego punktu widzenia - bo coś widzę, że ci pewne rzeczy nie pasują ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do fiskalizacji i zapłaty - w/g mojego doświadczenia zpłata to nie to samo co sprzedaż (np. sprzedaż z odroczonym terminem płatnosci albo przelew). róznie to potem jest z US kiedyś udało mi się obronić taki system o jakim mówi Norbert ale na stacji to jednak problem bo wiekszośc zprzedazy to sprzedaż dla osób fizycznych i pragon musi być a trudno ganiać go po tenze pragon do innej hali.

U mnie był plan aby obsługa klienta przebiegała nastepujaco:

 

1. biuro obsługi - klient daje klucze i Dr i robi opłatę za badanie z góry, wpis danych z DR do rejestru.

2. Bdadanie techniczne .

3. Stanowisko na hali z komputerem gdzie wpisuje się wynik badania, ewentualnie drukuje zaświadczenia.

--------------------

Pomysł tyle logiczny co i idealistyczny jak na Polskę. W praniu niestety nie wypada dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mam pytanie: czy na SKP musi być orginalny program do prowadzenia rejestru, ja wszystko piszę na exelu. Jeżeli jest obowiązkowy orginał to proszę o podstawę prawną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W exelu jest zrobiony program, wszystko jest tak jak w normalnym rejestrze, ( nie ma automatycznego wyszukiwania pojazdów i brak bazy danych ) jest to uciążliwe.

Pytam bo to pierwsza stacja na której spotkałem taki program, może są jeszcze inne wynalazki ?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma wytycznych dotyczących oprogramowania - każdy system jest w zasadzie dopuszczony.

Nigdzie też nie ma słowa w sposób jawny o konieczności wypisywania zaświadczeń przy pomocy oprogramowania - mowa jest tylko o rejestrze :D

 

§ 11. 1. Stacje kontroli pojazdów oraz okręgowe stacje kontroli pojazdów, o których mowa w art. 83 ust. 4 ustawy, zwane dalej "stacjami", prowadzą rejestr badań technicznych pojazdów, zwany dalej "rejestrem", w systemie informatycznym, w którym zamieszczają dane i informacje o wykonanych badaniach technicznych i innych czynnościach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu. Wzór rejestru badań technicznych pojazdów i innych czynności określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.