Skocz do zawartości

naczepa specjalna... do pzrewozu cyrku


blakop

Rekomendowane odpowiedzi

I znów mam problem z pojazdem specjlanym i zwracam się z prośbą o wszelkie wskazówki, podpowiedzi i Wasze przypadki związane z podobnymi pojazdami.

Facet ma kilka naczep - zwykłych platform, przeważnie kilkunasto, a nawet kilkudziesięcioletnich. Odkupił od szkoły cyrkowej w Julinku sposro starego sprzętu cyrkowego i teraz założył własny prywatny cyrk. Trochę go zmodernizował - między innym w ten sposób, że na owych naczepach założył jakiś rodzaj stojaków, które z jednej strony umożliwiają przewóz konstrukcji (stelażu) namiotu cyrkowego. Stojaki te swoją konstrukcją służa równiez jako narzędzie do ustawiania, a następnie demontowania tegoz namiotu. No i oczywiście po latach, ktoś go oświecił iż konstrukcja ta może być uznana za pojazd specjlany, co wiąże się ze zwolnieniem z podatku drogowego. Oczywiście facet juz ma pozytywną opinię rzeczoznawcy z PZM i kwestia czasu jest tylko to, kiedy i jakas stacja mu to potwierdzi.

Jak myślicie - czy pojazd ten poprawnie można zkwalifikować jako pojazd specjalny? Przecież nadal jego podstawowym przeznaczeniem jest przewóz konkretnego towaru - w tym wypadku namiotu cyrkowego. Zamontowane uchwyty i stojaki ułatwiają tylko ten transport i jego późniejszy za i rozładunek - w mojej ocenie nie ma tu mowy o wykonywaniu specjlanej funkcji o czym mówi definicja z PoRD. Ciężarówki przewożące butle z gazem też mają na "pace" specjalny stelaż do przewozu tychże butli - ale to nadal cięzarówki, mimo, iż nie są w stanie przewieźć nic więcej. Śmieciarka - też posiada specjalistyczny osprzęt do zbiernia śmieci, wysypywania kubłów itd. Ale jej podstawowe zadanie to przewóz (wywóz) śmieci, a więc są ciężarówkami.

Ponieważ czeka mnie popełnienie oficjalnego pisemka w tej sprawie chętnie wysłucham wszelkich opinii i kwestii z tym związanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w mojej ocenie nie ma tu mowy o wykonywaniu specjlanej funkcji o czym mówi definicja z PoRD

I moja ocena jest takasama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście facet juz ma pozytywną opinię rzeczoznawcy z PZM

Chętnie się zapoznamy z takową opinia-na podstawie czego specjalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie , klasyfikować należy taki pojazd jako ciężarowy .Opinia rzeczoznawcy jest tylko opinią i z nią nie musimy się zgodzić .Uważam ją za zbyt dziwną.On nie przewozi całego cyrku , tylko jego konstrukcję , a więc tzw ładunek, którego ciężar może się różnić przy każdym załadunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam ją za zbyt dziwną.

 

Ma taką opinię za jaką zapłacił.

 

Serce tylko boli i ciśnie mi się na usta pytanie: i co teraz?

 

Odpowiedź jest prosta : i nic

 

Rzeczoznawca napisał pierdoły (żeby nie powiedzieć gorzej) i nic z tego nie wyniknie, a diagnostę w razie czego po plecach batem :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepa ciężarowa może być specjalna np jeżeli przekracza wymiary lub DMC przekracza wartości z § 3. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów . Mam w rejestrze naczepe ZREMB NS600 6-osiowa DMC 77t zarejestrowana jako specjalna

5ae1a30e92b6c_zrembtabl.jpg.5f06f324dd36f1b83caec1d05ae72b4e.jpg

5ae1a30ea7afd_zrembns600.jpg.3648438095317f5a870101b8fd9feb63.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli przekracza wymiary lub DMC przekracza wartości z § 3. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów .

 

Jeżeli przekracza dopuszczalne wartości musi mieć indywidualne odstępstwo MT od warunków technicznych, ale nie może być sklasyfikowana jako specjalna, bo służy do przewozu towarów.

 

Bezwarunkowo ciężarowa, podrodzaj niskopodwoziowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - no ten ZREMB to jakaś pomyłka - przekroczenie tonażu nie ma nic wpólnego z klasyfikacją pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego specjalna? Odstępstwo rzecz jasna-ale jakie jestjej przeznaczenie w tym układzie? Bez podziału dotyczącego podrodzaju to się zgadzam, bo to wyniak wprost z rozporzadzenia, ale przeznaczenie musisz okreslić. Tymczasem przeznaczeniem tej naczepy jest przewóz takiego cz innego ładunku, a nie wykonywanie jakiejs specjalnej funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście - żadna specjalna. Widzę, że niektórzy koledzy mają zwyczajnie problem z odróżnieniem pojazdu specjalnego od "specjalizowanego". Prezentowana naczepa może być co najwyżej "specjalizowana" (według nieco starszej klasyfikacji), lub - w/g klasyfikacji obecnie obowiązującej - przydzielona do grupy pojazdów o określonej specjalizacji przewozu.

 

[ Dodano: 12-02-2007, 09:10 ]

Oczywiście pierwsze zdanie nie jest jakąkolwiek próbą wyśmiewania kogokolwiek. Przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poprzednim zdjęciu tabliczki może słabo widać ale naczepa ma homologacje i została na jej podstawie zarejestrowana. Po co odstępstwo jeżeli spełnia warunki homologacji.

5ae1a30f0379a_zrembtablpow.thumb.jpg.5540e0bd543aa25d5788049b1befce77.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Po co odstępstwo jeżeli spełnia warunki homologacji

odstępstwo do poruszania się po naszych kiepskich drogach, poprostu przekracza naciski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PoRD

Art. 64. 1. Ruch pojazdu lub zespołu pojazdów, którego masa, naciski osi lub wymiary wraz z ładunkiem lub bez ładunku są większe od dopuszczalnych, przewidzianych dla danej drogi w przepisach określających warunki techniczne pojazdów oraz określonych w art. 61 ust. 6, 8 i 10, jest dozwolony tylko pod warunkiem uzyskania zezwolenia.

2. Zezwolenia na przejazd, o których mowa w ust. 1, wydaje się:

1) na czas nieokreślony,

2) na czas określony w zezwoleniu,

3) na jednokrotny przejazd w wyznaczonym czasie po ustalonej trasie.

3. Zezwolenia, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, wydaje starosta.

4. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, wydaje generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad lub upoważniona przez niego państwowa lub samorządowa jednostka organizacyjna, po uzgodnieniu z właściwymi dla trasy przejazdu zarządami dróg, jeżeli istnieje możliwość wyznaczenia trasy przejazdu, w szczególności ze względu na stan techniczny drogi i innych obiektów budowlanych położonych w jej pobliżu.

Ta naczepa większość czasu spędza na parkingu ( dlatego mogłem zrobić zdjęcia )

 

[ Dodano: 12-02-2007, 11:31 ]

naczepa specjalna... do pzrewozu cyrku

I znów mam problem.....

No i oczywiście po latach, ktoś go oświecił iż konstrukcja ta może być uznana za pojazd specjlany

"blakop" ma problem z całkiem innymi przyczepami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakoś nie widziałem tam homo. Podaj proszę to homo jesli widziałeś to sprawdzimy co to za cudo. POjazdy ponadnormatywne nie podlegają homologacji - chyba, że to wcale nie jest ponadnormatywna naczepa.

 

[ Dodano: 12-02-2007, 16:59 ]

Tak - mój problem rzeczywiście dotyczył czego innego, ale jakos tak naturalnie ewoluował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam , że homologacja jest prawidłowa.Coś innego jest poruszanie się nią po drogach . Do tego musi mieć zezwolenie z MT. Gdyby pracowała tylko np. w kopalni odkrywkowej , bez poruszania się po drogach , to nie potrzeba nawet jej rejestrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
. Po co odstępstwo jeżeli spełnia warunki homologacji

odstępstwo do poruszania się po naszych kiepskich drogach, poprostu przekracza naciski

Pod warunkiem, że chcesz ją zarejestrować powyżej 65 000 kg :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.