Skocz do zawartości

WYMAGANIA PRZYCZEPY


sebastian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów, mam pytanie: czy kazda przyczepa powinna mieć dodatkowe połączenie (łańcuch,linka) ktróre zapobiega dotykaniu do jezdni dyszla i zapewnia kierowalność przyczepy.Z gory dziekuje za przeczytanie mojego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyczepa lekka bez hamulca TAK

natomiast pozostałe muszą mieć tak wykonany układ hamulcowy, że po odczepieniu/oderwaniu od pojazdu ciągnącego nastąpiło automatyczne zahamowanie przyczepy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej wiedzy przyczepa, która nie ma hamulców pneumatycznych, które

w chwili rozłączenia się z pojazdem automatycznie blokują koła musi mieć dodatkowe

zabezpieczenie w postaci łańsucha lub linki stalowej odpowiedniej wytrzymałości

aby w chwili odłączenia się od pojazdu utrzmała za nim sterowność do momentu

zatrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyczepa, która nie ma hamulców pneumatycznych

przyczepy (do 3,5t DMC ) z hamulcem najazdowym są tak zbudowane że po odpięciu od pojazdu następuje zahamowanie przyczepy a linka ulega zerwaniu

( cienka linka jest przymocowana do dźwigni hamulca )

przyczepa bez hamulca musi mieć linkę która nie powinna ulec zerwaniu

5ae1a336e0752_zaczepzh.thumb.jpg.7ca5591935e12ad7674fd81c69fce81e.jpg

5ae1a336ee60e_zaczepbh.jpg.bd870c20e0c1c07480646c34b93720bf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz.ust.32 .poz.262\2003 w sprawie warunków technicznych rozdział 4 hamulce

 

5. Przyczepa powinna być wyposażona w następujące rodzaje hamulców:

1) hamulec roboczy:

a) spełniający wymagania określone w ust. 1 pkt 1,

b) uruchamiany z miejsca kierowcy jednym ruchem łącznie z hamulcem roboczym pojazdu ciągnącego, z zastrzeżeniem przepisu ust. 7,

c) zapewniający samoczynne zatrzymanie przyczepy w razie zerwania podczas jazdy połączenia z pojazdem ciągnącym;

2) hamulec postojowy:

a) działający również, gdy przyczepa jest odłączona od pojazdu ciągnącego,

b) uruchamiany z zewnątrz, a w odniesieniu do przyczepy przystosowanej do przewozu osób - uruchamiany również z wnętrza przyczepy; przez uruchamianie rozumie się również zwalnianie hamulca.

6. Przepisu ust. 5 nie stosuje się do:

 

1) przyczepy lekkiej, pod warunkiem że niezależnie od urządzenia łączącego przyczepa ta ma dodatkowe połączenie

(łańcuch, linka)
, które w razie zerwania głównego urządzenia łączącego będzie zapobiegało dotykaniu jezdni przez dyszel i zapewniało niezbędną kierowalność przyczepy; jeżeli jednak dopuszczalna masa całkowita takiej przyczepy jest większa niż połowa masy własnej pojazdu ciągnącego, powinna ona spełniać wymagania określone w ust. 7;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś mi odpowie jaka ta "linka lub łańcuch" musi mieć właściwości ::? Gruba, cienka,plecionka, pętla zakończona karabinczykiem ... itd. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna być taka aby wytrzymała cięzar tej przyczepy.

A zrobiona tak aby można ją łatwo ale odpowiednio pewnie aby się nie wypieła

zaczepić do samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli brak jakichkolwiek umocowań prawnych i z tego wynika, że każdy może zamontować tam co chce "co nie jest zabronione jest dozwolone "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak do końca. Producent przyczep aby otrzymać homologacię musiał przedstawić

atest wytrzymałości linki. Mnatomiast na stacji możemy tylko orengoleptycznie sprawdzić

czy jest i tak na chobski rozum określic czy nadaje się do danego pojazdu i czy istnieje

wogóle możliwość jej zapięcia do pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zarzadać opinji rzeczoznawcy.

 

Szkoda zachodu bo "beknie" i tak diagnosta a rzeczoznawcy piszą i tak wszystko jak sobie życzy klient, :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Koledzy a co powiecie na taką sytuację. Otóż mam starą przyczepę kempingową i po zdemontowaniu "pomieszczenia mieszkalnego" chciałbym na ramie zbudować skrzynię i zrobić z tego przyczepkę lekką. Chciałbym przeczytać Wasze opinie czy taka zmiana jest możliwa. Mam na myśli wykonanie badania dotyczące zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmiana rodzaju pojazdu - kemping = specjalny na lekką (lub ciężarową jeżeli DMC było powyżej 750 kg) czyli przebudowe musi wykonać przedsiębiorca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Witam!!!

 

pytanko, czy jest okreslona jakas data od ktorej obowiazuje hamulec ręczny, chodzi mi konkretnie o przyczepe ciężarową do przewozu pojazdów (laweta) D.M.C. 2000kg

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagany jest hamulec postojowy

 

a/działający również gdy przyczepa jest odłączona od pojazdu ciągnącego

b/uruchamiany z zewnątrz a w odniesieniu do przyczep przystosowanych do przewozu osób - uruchamiany również z wnętrza przyczepy; przez uruchamianie rozumie się również zwalnianie hamulca.

 

Nie znalazłem przypisu mówiącego o dacie od której jest ten hamulc wymagany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!!!!!!!!

 

Moje pytanie stad sie wzielo, ze mialem klienta z taka przyczepa, zarejestrowana jako SAM w 1990 roku, bez takiego hamulca i twardo twierdzil ze nie musi w tym roczniku miec bo sprawdzil w przepisach, to teraz jeszcze bardziej bede sie zastanawial w jakich przepisach sprawdzal :)

 

dzieki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagania w zakresie hamulców dla przyczep masz zapisane w DZ.U. nr 232 poz 262 z 2003 r par.14 ust 5 nie ma tam wyłączenia co do daty rejestracji pierwszej rejestracji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.