Skocz do zawartości

Rejestracja LIGIERA jako pojazd czterokołowy lekki


Daniel:)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam(mój pierwszy post)mam problem otóż zakupiłem dla taty(tato już jest w podeszłym wieku) pojazd marki LIGIER problem w tym że na stacji diagnostycznej nieda rady zrobić przeglądu na to autko jako motorower(tato niema prawka a chciałby sobie pojezdzić takim autkiem co dziwne w polsce są ligiery którymi można kierować na dowód osobisty,jak mam go zarejestrować aby poruszać się nim na sam dowód osobisty..............

jeśli nie na motorower to może na -czterokołowiec inny lekki-

masa pojazdu jest poniżej 350 kg prędkość 45km.

znalazłem coś takiego- www.autotechnika.com.pl/Homologacje/tab_1.pdf

według tej tabeli

MOTOROWER-Kategoria homologacyjna-L1e,L2e

CZTEROKOłOWIEC LEKKI-Kategoria homologacyjna-L6e(odpowiada L2e)

 

Jeśli dobrze rozumiem mój liger odpowiada kategorii homologacyjnej dla MOTOROWERU czyli powinno jezdzić się nim na dowodzik tak??????

 

pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojemność LIGIERA 49,4 cm,prędkość 45km masa pojazdu 344 kg

 

posiada 4 koła ,po prostu wygląda jak mini samochodzik tyle że ma mały silniczek.

tu przykład(z tym że mój to benzyna a ten to diesel)

LIGIER

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(tato niema prawka a chciałby sobie pojezdzić takim autkiem co dziwne w polsce są ligiery którymi można kierować na dowód osobisty

 

Jak dla mnie to jest szok.Jak można sie poruszac po drogach publicznych nie majac prawka.,i jakiegokolwiek pojecia o przepisach .

Kupi tata synusiowi motorynke i jazda na drogi :shock::shock: ,lub synek tacie takie autko..(bez urazy)/chory przepis!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i szok ale ja za przepisy nie odpowiadam.wychodzi na to że szokiem też jest poruszanie się skuterem po drogach publicznych na sam dowód osobisty,ale nie oto pytałem.

 

 

więc jak jest z tym LIGIEREM łapie się na prowadzenie na dowód osobisty???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzj pojazdu-samochodowy inny; kod: 02 : czterokolowiec lekki; kat. homologacyjna: L6e

(Dz.U.137/07 poz. 968 zał. nr 4 tab. nr 1)

Prawo jazdy kat B1 (Dz.U. 108/05 poz. 908 z późn. zm. art. 88 ust. 2 pkt 4.

Pozdro. ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmmmmmmmmmmm...................może i tak ale dalej nierozumiem jak

ludzie w polsce rejestrują to jako pojazdy którymi można kierować na dowodzik osobisty.z tego co wiem rejestrują LIGIERY jako czterokolowiec inny(*Inny/Inna-pojazd zakwalifikowany na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub badania technicznego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sznowny Kolego! w tym kraju dzieją się dziwne rzeczy nie zawsze jednak mają one cokolwiek wspólnego z prawem. Chciałoby się zacytować: "Polska to dziwny kraj........." ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj napewno dziwna ta polska jest strasznie,co do ligiera np:w niemczech

tego typu autek nie trzeba rejestrować kupujemy ubezpieczenie i jezdzimy na dowodzik(jesli mamy 18 lat)

 

a polska?????porażka................................................

 

prosiłbym o więcej opinii na temat LIGIERA i jazdy na dowodzik osobisty(o ile jest to możliwe)

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
By kierować quadem – pojazdem samochodowym, trzeba mieć prawo jazdy kategorii B lub B1

 

Widzisz tam wymieniony dowód osobisty? ja widzę prawo jazdy

 

quadem – motorowerem

 

Nie ma czegoś takiego, albo quad albo motorower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc ja już nie wiem nic.Więc można czy niemożna jezdzić ligierem na dowód osobisty????W stacji diagnostycznej przegląd byłby wreszczie na jaki pojazd???(jak byłby zakwalifikowany ten ligier)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Więc ja już nie wiem nic.Więc można czy niemożna jezdzić ligierem na dowód osobisty????

Nie można.

Można rowerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

odkopie ten temat bo mam właśnie ligiera x-too R i zastanawiam sie jak ugryźć temat pojemność silnika 505cm (diesel) , moc 4kW , G 396kg G1 349kg, waga w lini pokazuje że waga ta jest mocno na papierach zaniżona bo auto waży około 420kg kategoria pojazdu z tłumaczenia L6E a rodzaj Czterokollowy pojazd silnikowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Pojazdy typu Ligier . Greecav itp. tylko jako pojazd samochodowy inny. Diagności , którzy dopuszczali do ruchu takie pojazdy jako motorowery mogą mieć problemy ze względu na niezgodność z homologacją. Kategoria L2e i L3e mówiły o motorowerach i motocyklach o maksymalnie 3 kołach ( dlatego stworzono sztucznie kategorie L6e i L7e ). Podobnie jest zresztą w znowelizowanej ustawie Prawo o Ruchu Drogowym ( tekst jednolity ze zmianami mogę przesłać na maila po kontakcie na : irekwloch@interia.pl ). Dlatego nie ma znaczenia ani pojemność ani prędkość maksymalna. Te parametry pozwalają tylko kwalifikować je jako czterokołowce lekki lub czterokołowce.

 

[ Dodano: 14-03-2013, 21:18 ]

A co do uprawnień do poruszania się takowymi pojazdami. Po 19 stycznia 2013 roku do poruszania się po drogach publicznych potrzebne jest B1 ( dla czterokołowca i czterokołowca lekkiego ) lub AM ( dla czterokołowca lekkiego ). Przypominam jednocześnie forumowiczom , że prawo jazdy kategorii B1 nie pozwala poruszać się samochodem osobowym i ciężarowym ( nawet odchudzonym ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

( tekst jednolity ze zmianami mogę przesłać na maila po kontakcie na : irekwloch@interia.pl )

 

Tekst jednolity znajduje się np. na stronie isap.sejm.gov.pl, a nawet na tym forum.

 

Diagności , którzy dopuszczali do ruchu takie pojazdy jako motorowery mogą mieć problemy ze względu na niezgodność z homologacją.

 

Przed nowelizacją PORD motorower według PORD de facto mógł być czterokołowy (chociaż rozporządzenie w sprawie homologacji mówiło co innego).

 

Dlatego nie ma znaczenia ani pojemność ani prędkość maksymalna. Te parametry pozwalają tylko kwalifikować je jako czterokołowce lekki lub czterokołowce.

 

Dla czterokołowca lekkiego również istnieje limit prędkości, a w przypadku silnika z zapłonem iskrowym - również pojemności.

 

[ Dodano: 14-03-2013, 21:25 ]

Przypominam jednocześnie forumowiczom , że prawo jazdy kategorii B1 nie pozwala poruszać się samochodem osobowym i ciężarowym ( nawet odchudzonym ).

 

A jeśli ktoś miał B1 przed 19 stycznia 2013 r.? Prawo nie działa wstecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie ma znaczenia ani pojemność ani prędkość maksymalna. Te parametry pozwalają tylko kwalifikować je jako czterokołowce lekki lub czterokołowce.

Ma znaczenie i to wielkie.

Czterokołowiec lekki:

- masa nie więcej jak 350 kg.

- pojemnośc do 50 cm3

- prędkość nie większa jak 45 km/h

- moc nie większa niż 4 KW przy spalamiu wewnętrznym i silniku elektrycznym

Powinny spełniać wymagania techniczne dla motorowerów kat L2e.

Czterokołowiec, inny niz lekkie:

- masa nie może przekraczać 400 kg i 550 kg dla tych co przewoża towary

- Max. moc użyteczna silnika nie może przekraczać 15 KW.

Powyżej tej mocy żadnego czterokołowca nie zarejstrujesz w tym kraju ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doli, zapomniałeś jeszcze o tym:

 

10. Dopuszczalna ładowność określona przez producenta dla pojazdów trzy- i czterokołowych nie może przekraczać w przypadku:

1) motoroweru trójkołowego - 300 kg;

2) pojazdu czterokołowego lekkiego - 200 kg;

3) motocykla trójkołowego:

a) do przewozu rzeczy - 1.500 kg;

b) do przewozu osób - 300 kg;

4) pojazdu czterokołowego innego niż; lekki:

a) do przewozu rzeczy - 1.000 kg;

b) do przewozu osób - 200 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doli, zapomniałeś jeszcze o tym:

 

10. Dopuszczalna ładowność określona przez producenta dla pojazdów trzy- i czterokołowych nie może przekraczać w przypadku:

1) motoroweru trójkołowego - 300 kg;

2) pojazdu czterokołowego lekkiego - 200 kg;

3) motocykla trójkołowego:

a) do przewozu rzeczy - 1.500 kg;

b) do przewozu osób - 300 kg;

4) pojazdu czterokołowego innego niż; lekki:

a) do przewozu rzeczy - 1.000 kg;

b) do przewozu osób - 200 kg.

Masz rację :)

Dobrze ze jesteś czujny :ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

tak sory chodziło mi o czterokołowiec. Tylko wrócę do tej pojemności. Benzyniaka do 50cm3 na czterokołowca lekkiego a diesla czy elektrycznego pojemność już nie obchodzi tylko moc do 4kW. Dobrze kombinuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benzyniaka do 50cm3 na czterokołowca lekkiego a diesla czy elektrycznego pojemność już nie obchodzi tylko moc do 4kW. Dobrze kombinuje?

 

Dokładnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.