Skocz do zawartości

Kwalifikacja beczkowozu


lala17

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym usłyszeć Wasze zdanie na temat kwalifikacji beczkowozu asenizacyjnego do łączenia z ciągnikem rolniczym. Moim zdaniem : przyczepa ciężarowa; podrodzaj: pojemnik; przeznaczenie: asenizacyjny. Idąc dalej, podlega rejestracji i badaniom technicznym. Zdaniem klienta: przyczepa specjalna lub maszyna rolnicza nie podlegająca rejestracji. Obserwując drogi stwierdzam, że zdania są podzielone. Klient jest poważnym przedsiębiorcą i bez "profesjonalnej" odpowiedzi nie chciałbym go odprawić. Co Wy na to??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z dwiema szkołami na swoim terenie, jeżeli ktoś chce to zarejestrować to tak jak podana klasyfikacja a jeżeli nie, to może to używać jako maszyny rolniczej. Taką sytuację przerabiałem kiedyś z tzw. "Ostrówkiem"- czyli ciągnikiem C-360 z osprzętem do kopania, jeden WK wskazywał na obowiązek rejestracji jako ciągnik rolniczy, sąsiedni WK natomiast nakazywał traktować to jako maszynę budowlaną bez rejestracji. Taką samą sytuację przedstawiał roztrząsacz do obornika jeden WK rejestrować jako przyczepę, drugi traktować jako maszynę rolniczą i nie rejestrować. Sądzę, że chyba trudno się jednoznacznie określić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa prawo o ruchu drogowym

Art. 71. 1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.

2. Pojazdy określone w art. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 i są zarejestrowane.

 

3. Pojazd nie wymieniony w ust. 1, przyczepa motocyklowa oraz przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny jest dopuszczony do ruchu, jeżeli odpowiada warunkom określonym w art. 66.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Fiedorowicz, próbowałem pójść Twiom tropem ale nijak nie mogę "mojego" beczkowozu podciągnąć pod przyczepę specjalną. Gdyby nie to sprawa byłaby ugryziona. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że nie miałem jeszcze takiego badania.

Temat jest ciekawy.

Osobiście skłaniałbym się do p-py specjalnej wg PORD:

 

Art. 2. Użyte w ustawie okreslenia oznaczaja:……

36) pojazd specjalny - pojazd samochodowy lub przyczepe przeznaczone do wykonywania specjalnej

funkcji, która powoduje koniecznosc dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego

wyposażenia;....

 

ale…

 

Dz.U. 137 poz.968

Klasyfikacja poj.

50 / 13 / przyczepa ciężarowa / 04 / pojemnik / 205 / asenizacyjny

 

wiec trza to przepić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma to być pierwsza rejestracja tej przyczepy w kraju, to nie widzę innej możliwości niż zastosowanie aktualnej klasyfikacji źródłowej, gdzie jest ona wyraźnie wymieniona. Zatem z pewnością ciężarowa. Jeśli jednak jest już zarejestrowana w kraju i posiada dowód rejestracyjny wydany na nią jako na przyczepę specjalną, to można na siłę taki stan rzeczy zachować, traktując taki zapis w DR jako tzw. prawa nabyte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest to pojazd przywieziony z Holandii, a tam podobno nie rejestruje się takich wehikułów. Na dodatek nie posiada hamulców. Mam już dla niego (klienta) gotową odpowiedź ale jak narazie nie zgłosił się po nią (chyba ma dobrą intuicję). Pozdrawiam i dziękuję za dyskusję. ::hey

 

[ Dodano: 04-10-2008, 18:59 ]

Kolego Bohdang twój materiał wyjaśnia wszystkie przesłanki jakimi kierował się mój klient aby przeforsować swoje racje. Dziękuję i punkt dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorobić dwie dysze spryskujące i przyczepa specjalna do wylewania nawozu

i nie trza rejestrować hehe

Nie znalazłem w tab.3 (Dz.U.Nr 137 z 2007r poz.968) takiego przeznaczenia pojazdu specjalnego. :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Beczkowozy rejestrowali rolnicy, Ci którzy kupowali te maszyny z programów pomocowych UE, bo jeśli ktoś chciał uzyskać zwrot 50% z SAPHARD SPO lub PROW za zakupiony beczkowóz ktos sobie w ARiMR wymyślił że beczkowóz musi być rejestrowany :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A jak sprawdzić czy pojazd asenizacyjny odpowiada warunkom technicznym określonym w Rozp. MI w sprawie wymagań dla poj. asenizacyjnych Dz. U. Nr 193 z 2002r. poz 1617, zażądać opinii rzeczoznawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Znalazłem artykół w gazecie rolniczej, że jednak beczkowóz podlega rejestracji, bo jest to przyczepa ciężarowa podtyp pojemnik do celów ascenizacyjnych i takie stanowisko policji było przedtsawione ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.