Skocz do zawartości

Opony na osi podwieszanej


pablo

Rekomendowane odpowiedzi

Musisz patrzeć czy jest to oś pojadyncza czy zespolona-składowa (rozstaw osi).

Pojaz nie może być wyposażony w opony o różnej konstrukcji na osiach składowych i na osi pojedynczej rozstaw do 1m. Powyżej 1,8m może mieć różne opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojaz nie może być wyposażony w opony o różnej konstrukcji na osiach składowych

 

eeee... z tego co pamiętam to już od kilku lat na osiach składowych mogą być różne bieżniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś było tak że na osi powieszanej były takie same opony jak na osi kierowanej.

Kolega mnie zapytał czy mogą być takie same na osi napędowej jak i powieszanej bo oni tak mieli w samochodzie firmowych i diagnosta dał wynik negatywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może mi ktoś podać podstawe prawną bo niemam na stacji

 

Na pewno masz :) Dz.U.32 §11 ust 7

Pojazd nie może być wyposażony, z zastrzeżeniem ust5:

1)w opony różnej konstrukcji, w tym o różnej rzeźbie bieżnika, na kołach jednej osi, z zastrzeżeniem pkt 3

3)w opony różnej konstrukcji na osiach składowych

 

Wynika z tego, że na osiach składowych nie mogą być opony o różnej konstrukcji natomiast mogą być różne rzeźby bieżnika - oczywiście na danej osi na kole L i P muszą być takie same.

Jak mnie pamięć nie myli ten paragraf został zmieniony jakieś 4-5 lat temu, bo kiedyś faktycznie na całej osi składowej musiały być takie same bieżniki.

 

czy mogą być takie same na osi napędowej jak i powieszanej

 

Jeśli by przyjąć, że opona prowadząca i napędowa jest o różnej konstrukcji (ale mnie to jakoś nie przekonuje) i oś podwieszana jest składową osi napędowej to wręcz powinny być takiej samej konstrukcji, ale jak zaznaczyłem, mnie to nie przekonuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno masz Dz.U.32 §11 ust 7

Pojazd nie może być wyposażony, z zastrzeżeniem ust5:

1)w opony różnej konstrukcji, w tym o różnej rzeźbie bieżnika, na kołach jednej osi, z zastrzeżeniem pkt 3

3)w opony różnej konstrukcji na osiach składowych

No przecież napisałem że o różnej konstrukcji a nie rzeźbie bieżnika :D

Bo chyba "pablo" o to chodziło

Czy na osi podwieszanej muszą być takie same opony jak na osi napędowej, czy jak na osi kierowanej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rzeźba bieżnika tak jak kolega "Psuj" napisał :piwo

Tak już to w naszych przepisach jest, nic czytelnie nie jest napisane :sad: ale już kiedyś się zastanawiałem czy rzeźba bieżnika nie jest konstrukcją opony, bo tak patrząc na to, wydaje mi się że jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy rzeźba bieżnika nie jest konstrukcją opony

 

Nie :) konstrukcja to diagonalna/radialna. Diagonalki w samochodach to już rzadkość. Są jeszcze powszechne w rolnictwie ale tam też radialne wypierają je i to bardzo szybko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.