Skocz do zawartości

Dylemat z Dz. U. nr 32 po zmianach Dz. U nr 75


markush1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czym więcej czytam tym mniej wiem. I mam kilka pytań. Przeniosłem ten post z głównego działu. żeby go nie zaśmiecać.

Jeśli chodzi o kierunki boczne to zgodnie z tabelą świateł 3c.2 i odnośnikiem 11

" Jeśli kierunkowskazy boczne mają wspólne źródło światła z kier. przednimi , to dla zapewnienia dobrej widoczności mogą być zamocowane dwa dodatkowe kierunkowskazy boczne"

Czyli jeśli przyjeżdża np starszy Mercedes to spełnia te warunki bez dodatkowych dziur i kierunkowskazów. (w ogóle i jeśli chodzi o hak) ?

A jeśli przyjeżdża inne autko, którego kierunki nie "zachodzą na boki" to mimo, że nie ma haka musi założyć boczne kierunki ?

 

Następna sprawa w $11.1 pkt 15 "tłumik wydechu ... nie może być skierowany w stronę otworów wlotowych urządzeń wentylacji" - czyli nie ma znaczenia w lewo, w prawo do góry?

 

I wreszcie lustra. Co prawda pytanie to umieściłem już w innym poście ale bez echa.

 

Wymagania (Dz.U.nr 32 $11 ust.1 pkt 5) obowiązują w sam. osob. i cięż. do 3,5 tony zarejestrowanych do 25.01.2010r i w pozostałych zarejestrowanych do 01.08.2009r. (wg Dz. U. nr 75 z 2009r).

Dalej, zgodnie z $11 ust.1 pkt 5a i załącznikiem do rozporządzenia - zarejestrowanych po 25.01.2010r dla sam. osob. (M1) będą obowiązywały 3 lusterka (obecnie 2) ?

Dla M2 - 2 lustra (p.r. po 25.01.2010r)

M3 -2 lustra j.w.

N1 - 3 lustra j.w.

N2< 7,5 t - 4/5 luster (wg pkt5e >3,5t kl IV i V-5 luster p.r. po 01.01.2000r jeśli możliwe

jeśli nie to 4 ale od 01.08.2009r.)

N2> 7,5t, N3 - 6/5 luster j.w.

Czy pkt 5e podpunkt c nie załatwia wszystkiego? (nadmierne koszty)

Motocykl przekraczający 100km/h pkt 5c (na podstawie licznika czy przejażdżki?) - 2 lustra (ale od kiedy? od 20.06.2009r ?)

Nie wiem czy dobrze to interpretuję ? Proszę o rzetelną korektę bo pogubiłem się w tym wszystkim :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
A jeśli przyjeżdża inne autko, którego kierunki nie "zachodzą na boki" to mimo, że nie ma haka musi założyć boczne kierunki ?

Z tym "zachodzeniem" to musisz posiłkować się homologacją na kierunkowskazie a nie wzrokiem. Po ostatniej zmianie pojazd może posiadać kierunkowskazy boczne ale nie musi. Prześledź zmiany opisu pod tabelką świateł (nr 11) w dz.u. 34 z 2004 poz 300 i ostatniego dziennika 75 z 2009 poz 639.

Następna sprawa w $11.1 pkt 15 "tłumik wydechu ... nie może być skierowany w stronę otworów wlotowych urządzeń wentylacji" - czyli nie ma znaczenia w lewo, w prawo do góry?

Dokładnie, ostatnia zmiana zniosła warunek strony prawej.

Dla pełnego obrazu i historii weź dziennik 32 z 2003 i wersję jednolitą z forum i na początku wersji jednolitej masz napisane, które dzienniki zmieniały 32 i w jaki sposób, to wyjaśni Twoje wątpliwości.

Czy pkt 5e podpunkt c nie załatwia wszystkiego? (nadmierne koszty)

Załatwia, pod warunkiem posiadania właściwego dokumentu wystawionego przez jednostkę homologacyjną ,jak nie posiada dokumentu to niestety musi posiadać lusterka.

100km/h pkt 5c (na podstawie licznika czy przejażdżki?) - 2 lustra (ale od kiedy? od 20.06.2009r ?)

Na podstawie czego masz określić tę stówkę? Własne doświadczenie, świadectwo homologacji, katalogi jak masz takowe, a jak klient się upiera, że wg niego ten pojazd nie przekracza tej prędkości to dokument od producenta lub świadectwo homologacji lub opinia rzeczoznawcy. Na opinie uważaj i czytaj dokładnie ponieważ rzeczoznawcy piszą różne dziwne rzeczy. Obowiązują od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Jeżeli się mylę koledzy skorygują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie. Tzn skłaniałem się ku takiemu rozumowaniu ale wolałem spytać o to kogoś innego. Znajomi diagności też "mgliście" mi odpowiadali. Obawiam się, że po tych wszystkich zmianach (m. in. po 23.09) będzie tyle interpretacji co W.K.

Pozdrawiam.

 

Pozostało mi jeszcze kilka niejasności w dwóch innych postach. Może jakby ktoś miał czas i ochotę odpowiedzieć ..... 2 września mam egzamin.

 

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=6217&postdays=0&postorder=asc&start=45

 

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=6496

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.