Skocz do zawartości

VAT-PIT-CIT


Darek :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Dz.U.Nr 155 zał.4 dodatkowe badanie techniczne pojazdu dla którego określono wymagania w przepisach ustawy od podatku, towarów i usług, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy o podatku dochodowym osób prawnych. :razz:

 

Z tego widać że oprócz badania VAT doszły badania PIT I CIT :D . Jak już poradziliśmy sobie z VAT-em do dowalili na jeszcze następne kwiatki (niezadługo będziemy chyba obliczać zeznania podatkowe klientom).

 

Jednakże problem pozostał i na moje ja to tak widzę (otwieram dyskusję) abyśmy to jakoś wspólnie przetrawili :sad:

 

CIT Podatek dochodowy od osób prawnych

 

 

USTAWA

 

z dnia 22 maja 2009 r.

 

o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw1)

 

(Dz. U. z dnia 23 czerwca 2009 r.)

 

Art. 81

11. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3-5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:

7) dla którego określono wymagania techniczne w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.5)), ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.6)) lub ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.7));

 

 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.5))

 

3. W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

 

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

 

gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,

n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

- kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

4. Przepis ust. 3 nie dotyczy:

1) przypadków, gdy odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu tych samochodów (pojazdów) stanowi przedmiot działalności podatnika;

2) pojazdów specjalnych - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika, że jest to pojazd specjalny;

3) pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika takie przeznaczenie.

5. Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

6. Przepisy ust. 3-5 stosuje się odpowiednio do importu samochodów, o których mowa w ust. 3 i 5, z tym że kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

7. W przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 3 i 5, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 5.000 zł.

8. Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą:

1) dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami;

2) czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7.

 

WYMAGANE DOKUMENTY:

 dowód rejestracyjny

 karta pojazdu

 świadectwo homologacji pojazdu

 odpis o działalności gospodarczej

 REGON

 zaświadczenie z US że podatnik nie jest płatnikiem VAT

 faktura zakupu pojazdu na firmę

 

 

 

PIT Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Dziennik Ustaw z 2000 r. Nr 14 poz. 176

 

 

Art. 23. 1. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

4) odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego lub innego samochodu o dopuszczalnej ładowności nie przekraczającej 500 kilogramów, dokonywanych według zasad określonych w odrębnych przepisach, w części ustalonej od wartości samochodu w cenie nabycia lub w koszcie wytworzenia przewyższającej równowartość 10.000 EURO przeliczonej na złote według kursów walut obcych ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia odprawy celnej lub z dnia zakupu w kraju albo z dnia przekazania samochodu do używania i mających zastosowanie przy sprzedaży walut.

 

 

 

Ustalmy może wspólne stanowisko ponieważ temat jest trochę związany z instytucją która zajmuje się podatkami, a my na dobrą sprawę musimy w tym uczestniczyć.

 

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 92
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • jarolud

    11

  • DARIO64

    10

  • Psuj

    6

  • markes30

    6

wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym

Gdzie tu mowa że mają to robić stacje kontroli pojazdów :razz:

Jest napisanych wydawanych zgodnie z przepisami czyli muszą być zgodne :)

 

WYMAGANE DOKUMENTY:

 dowód rejestracyjny

 karta pojazdu

 świadectwo homologacji pojazdu

 odpis o działalności gospodarczej

 REGON

 zaświadczenie z US że podatnik nie jest płatnikiem VAT

 faktura zakupu pojazdu na firmę

 

Niema tu zaświadczenia z badania technicznego pojazdów :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast w załączniku do badania jest określony tylko tylko zakres art 86 pkt 1-4 a reszta co ze specjalnymi?

 

 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.5))

2) pojazdów specjalnych - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika, że jest to pojazd specjalny;

 

 

Robią to OSKP, do nas już wydzwaniają klienci i się ostro sadzą, że chcą mieć takie badanie ponieważ jednorazowo może sobie odliczyć amortyzację zakupionego pojazdu. dane zaświadczenie jest z kolei wymagane przez US.

 

Dlaczego wymagałbym takich dokumentów, ponieważ dobrze wiedzieć czy rzeczywiście klient posiada firmę, czy jest PIT czy CIT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My już wystawialiśmy zaświadczenia na PIT CIT, w Stacji 2000 już na odwrocie wskakuje opis i dokładamy tylko formułke "spełnia wymagania ustawy ".

 

Dokładnie tak.

 

Im więcej napiszesz tym mniej problemów później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej napiszesz tym mniej problemów później.

Chyba odwrotnie :D

Im mniej napiszesz tym mniej problemów :D

 

Nie kolego, wiem co napisałem. Najważniejsze abyś zawsze uzasadniał swoją decyzję w każdym badaniu, a w szczególności tam gdzie Twoje zaświadczenie będzie służyło do prawnego odzyskania nadpłaconego podatku VAT, możliwości odzyskania amortyzacji itp. Im bardziej uzasadnisz swoją decyzję (zgodnie z prawem) tym bardziej zostaniesz zrozumiany. Taka jest moja rada, decyzja i tak należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

 

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

A mam takie pytanie: jak obliczyć ładowność z samochodu osobowego skoro jej niema ???

Jakoś nie moge pokapować o co tu chodzi czy pojazd który po obliczeniu z tego wzoru ma mniej niż 500kg ładowności a czy więcej też może być. :razz:

Chyba najlepiej jak by ktoś poparł jakimś przykładem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę sie w tym gubię...

Co należy wpisać w zaświadczeniu CIT i PIT? Wyliczenia jaką posiada ładowność? Co należy sprawdzić i jakie warunki pojazdy muszą spełniać? Poproszę o jakieś przykłady ewentualnie skany waszych już wystawionych zaświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę sie w tym gubię...

Co należy wpisać w zaświadczeniu CIT i PIT? Wyliczenia jaką posiada ładowność? Co należy sprawdzić i jakie warunki pojazdy muszą spełniać? Poproszę o jakieś przykłady ewentualnie skany waszych już wystawionych zaświadczeń.

Ja też za bardzo w temacie nie jestem :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem w dziennikach podanych w PoRD (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych) i nie znalazłem żadnych wzorów i warunków, o których pisze Darek :-). Na stronie http://isap.sejm.gov.pl/search.jsp dostępne są ujednolicone teksty ustaw.

 

Rozmawiałem też z Urzędem Skarbowym i nic nie wiedzą o zaświadczeniach PIT i CIT a nadal honorują VAT jak robiliśmy do tej pory.

 

Podejżewam, że nowe przepisy z warunkami dopiero się pojawią.

Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm..pdf

Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm..pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Rozmawiałem też z Urzędem Skarbowym i nic nie wiedzą o zaświadczeniach PIT i CIT a nadal honorują VAT jak robiliśmy do tej pory.

 

Podejrzewam, że nowe przepisy z warunkami dopiero się pojawią.

Panowie jak jest obecnie u was z tymi badaniami PIT i CIT? Cy oprócz wymogów podanych przez Darka ukazało się coś nowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po jakiego czorta wtrącono do ustawy PORD art. 81, ust. 11, pkt. 7? A do rozporządzenia o badaniach paragraf 3, ust. 1, pkt 12? Czy w tych zapisach nie chodzi właśnie o PIT i CIT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste CIT PIT nie dotyczy SKP
Same znaki zapytania? Wiadomo że diagnostę obchodzi stan techniczny pojazdu a nie jakiś VAT-y, PIT-y czy CIT-y ale jak interpretować rozporządzenie MI z 18.09.2009 zał. nr. 4 poz.7.1.?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiedziałem trochę i okazuje się że w ustawach PIT i CIT znalazły się identyczne zapisy jak ustawie VAT czyli 1,2,3,4 tylko w punktach a,b,c,d. Czyli Darek nas trochę wprowadził w błąd.

Mamy w takim układzie 2 możliwości interpretacyjne.

1. Ponieważ w Dz.U.155 załącznik 4 pkt7. jest odniesienie tylko do art.86 ustawy o VAT to wykonujemy tylko badania VAT 1,2,3,4

2. Wykonujemy badania PIT i CIT w oparciu o te same kryteria co VAT inaczej opisując zaświadczenie.

Jakie jest wasze zdanie w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po jakiego czorta wtrącono do ustawy PORD art. 81, ust. 11, pkt. 7? A do rozporządzenia o badaniach paragraf 3, ust. 1, pkt 12? Czy w tych zapisach nie chodzi właśnie o PIT i CIT?

 

Jakie warunki ma sprawdzić diagnosta żeby spełniał pojazd CIT lub PIT Proszę bardzo? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby przeprowadzić badanie na PIT lub CIT pojazd musi spełniać warunek na VAT 1,2,3 lub 4. Chciałbym dodać że na stacji zjawia się tylko pojazdy do 3,5 t gdyż wg, US uważane są one jako osobowe więc po co pani z US ma sprawdzać w DR że jest to pojazd ciężarowy lepiej podeprzeć się zaświadczeniem z SKP.

 

[ Dodano: 13-01-2010, 13:24 ]

Otrzymaliśmy również telefon z US aby wystawiać zaświadczenia wtedy gdy nie spełnia warunków na VAT ( jest taka opcja w programie) bo oni muszą mieć to w swoich dokumentach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas nic nowego. VAT po staremu. PIT i CIT - strefa mroku :D

 

To proste CIT PIT nie dotyczy SKP

 

12) dla którego określono wymagania techniczne w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia dodatkowych warunków technicznych, w sposób określony w pkt 1 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz w pkt 7 działu I załącznika nr 4 do rozporządzenia

 

A to oznacza że mamy w przepisach VAT,PIT i CIT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "jarolud", ja właśnie chcę wyrazić swoją niechęć i sprzeciw wobec przepisów wplątujących diagnostów po raz kolejny w sprawy Fiskusa. Wprowadzono nam do badań dodatkowych jakieś badania z ustaw o PIT i CIT, jakbyśmy mieli mało kłopotów z badaniami VAT, nie podając jednocześnie żadnych wyjaśnień. Mamy się więc domyślać o co chodzi. To mi się nie podoba i dlatego napisałem, że dla mnie jest to strefa mroku. :D Nie zmienia to jednak faktu, że badania takie dotyczą SKP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "jarolud", ja właśnie chcę wyrazić swoją niechęć i sprzeciw wobec przepisów wplątujących diagnostów po raz kolejny w sprawy Fiskusa. Wprowadzono nam do badań dodatkowych jakieś badania z ustaw o PIT i CIT, jakbyśmy mieli mało kłopotów z badaniami VAT, nie podając jednocześnie żadnych wyjaśnień. Mamy się więc domyślać o co chodzi. To mi się nie podoba i dlatego napisałem, że dla mnie jest to strefa mroku. :D Nie zmienia to jednak faktu, że badania takie dotyczą SKP.

 

100% racji ,niech US same sprawdzają wymagania VAT,PIT i CIT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.