Skocz do zawartości

straż pożarna


sebastian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów, mam pytanie

Czy naczepa (cysterna) ktora bedzie jezdzila wraz z ciagnikiem siodlowym strazy pozarnej - pojazd uprzywilejowany - tez bedzie naczepa specjalna pożarniczą??

Czy zgodnie z rozporzadzeniem mowiacym o warunkach technicznych pojazdu "rozporządzenie nie dotyczy pojazdu strazy pozarnej , naczepa taka moze miec inny nacisk na siodlo i inne naciski osi (wieksze) - tzn. 11000kg,8500kg/8500kg/8500kg - ze wzgledu na zamocowane przyrzady i urzadzenia (administracyjnie 10000/8000/8000/8000)

Prosze o odpowiedz, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    13

  • Radhezz

    8

  • bohdang

    7

  • sebastian

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

a czy ta naczepa ma cokolwiek specjalnego :?:

na 99% nie ma :!:

 

czyli

rodzaj - 11 naczepa ciężarowa

podrodzaj - 05 cysterna

przeznaczenie - 103 przewóz wody

 

warunki dodatkowe - pojazd uprzywilejowany

:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczepa jak naczepa służy do przewozu wody. A to że pożarnicza nie zmienia faktu że ma spełniać DZU 32 czyli nacisk na siodło to jest bajka bo nie ma nigdzie ograniczenia. Natiomast jeżeli jest to naczepa trzy-osiowa to nacisk nie może być większy od 8000kg bez odstęopstw z Ministerstwa - nawet jak by to była Policja, Wojsko itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nacisk na siodło ograniczeń nie ma... Tylko że pod tym siodłem są osie ciągnika, a tu już pewnych ograniczeń można się doszukiwać :)

Zresztą ostatnio jest taka moda, żeby się nie czepiać mas na odstępstwa. Taki nacisk - administracyjnie 8000, konstrukcyjnie 8500... I gra... Podobno... Z masami tak samo.

 

Niestety, ale straż pożarna oprócz samochodów specjalnych typowo gaśniczych, czy ratowniczych ma szereg pojazdów użytkowanych z wykorzystaniem normalnych, klasycznych (fabrycznych) wersji handlowych. I taki pojazd specjalny nie będzie. tak samo jak autobus wiozący strażaków, czy terenowa toyota dowódcy akcji. Bad.dodatkowe na uprzywilejowany - owszem i to wszystko. Ewentualnie można zrobić adnotację zgodnie z klasyfikacją "przystosowany do celów specjalnych straży pożarnej", cz też "pojazd operacyjny straży pożarnej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki nacisk - administracyjnie 8000, konstrukcyjnie 8500... I gra... Podobno... Z masami tak samo.

Paragraf proszę na tę wartość administracyjną bo się nie mogę doszukać, pomroczność jakaś czy cuś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest to naczepa tylko do przewozu wody i nie ma specjalnych urządzeń gaśniczych (np.: motopompa, działko wodne) to jest to zwykła naczepa - cysterna do przewozu wody. Nie jest ona nawet pojazdem używanym do celów specjalnych. Tak więc nie jest zwolniona z jakichś warunków technicznych. Poza tym, uwaga: pojazdem uprzywilejowanym może być pojazd samochodowy, więc spokojnie z tym badaniem naczepy :-) na warunki dodatkowe dla pojazdu uprzywilejowanego. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta naczepa bedzie miala zbiornik oraz pompe do wytwarzania piany gaśniczej, bedzie posiadac oznaczenia, kolor, sygnały świetlne.

Pytam sie o tą naczepę bo konstruktor ktory chce wybudować i przystosowac dla strazy pozarnej obliczyl wszystkie swoje masy itd i wyszlo mu ze nie zmiesci sie on w obowiązujących naciskach

A czy jak naczepa taka bedzie miala specjalistyczne urzadzenia (pompy, itd) - to czy mozna ja podciagnąc pod

Naczepa specjalna - pożarnicza

 

Nie wiem czy dobrze rozumuję - ale chcialbym sie dowiedziec waszego zdania na ten temat, jedną naczepę mialem dla strazy pożarnej ale zakwalifikowalem ja jako naczepa ciezarowa- cysterna-do przewozu wody. Ale ta podobno jest inna i bedzie miala inne urzadzenia na wyposażeniu ze wzgledu na to ze bedzie wytwarzac piane gasniczą czy cos takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc, jeżeli będzie miała urządzenia do gaszenia pożarów, to będzie pojazdem specjalnym o przeznaczeniu - pożarniczy (bodajże kod 507).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm - trzeba się zastanowić, czy obecność pompy w tej przyczepie uczyni ja od razu specjalną (gaśniczą)?

I dlaczego nie może służyć do celów specjalnych SP? Nie ma szczegółowych wymagań dla tych pojazdów. Z tym uprzywilejowaniem to faktycznie mała zagwozdka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli samochód pożarniczy, który w swoim najprostszym wyposażeniu ma tylko motopompę, trochę węży, drabinę strażacką i pomieszczenie dla załogi, może być pojazdem specjalnym pożarniczym (kod 507), to omawiana naczepa, posiadająca motopompę i działko wodne również może nim być. Tak to rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to omawiana naczepa, posiadająca motopompę i działko wodne również może nim być.

Ale głównym zadaniem tej naczepy jest przewozić wodę prawda? Tak samo jak ciężarówka z hds-em jest ciężarówką a nie specjalnym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jeszcze do konca jak ona ma wygladac, bo narazie to byla rozmowa telefoniczna.

Dziekuje kolegom za pomoc, czuje ze nie bede zawracal sobie glowy i zeby nie miec klopotow to jak przyjedzie to chyba lepiej i tak ja bedzie zaszeregowac jako naczepa ciezarowa cysterna do przwozu wody i uprzywilejowana bo nie bedzie miala zadnej armatki tylko agregat z motopompa w tylnej czesci i to wszystko. wiec bardziej mi podchodzi Uprzywilejowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem wiele takich naczep i żadna nie miała działka. Po prostu ma pompę, aby wodę "rozładowywać" pod ciśnieniem. Dokładnie tak jak Psuj pisze - auto z HDSem to nie żuraw (specjalny) tak samo jak betoniarka z dodatkowa funkcja pompy do betonu nie jest specjalnym. Asenizacyjny tez ma pompę w sumie - tu akurat do zasysania, ale idea ta sama. To zwykła cysterna, tylko z przystawką do podawania wody/środka gaśniczego pod ciśnieniem.

Co do uprzywilejowania to fakt - z definicją trochę się to mija, bo to nie pojazd samochodowy, ale skoro ma wszelkie oznaczenia, malaturę i sygnały? I nadal obstaje przy swoim, że z uwagi na właściciela i faktyczne przeznaczenie może to być pojazd przeznaczony do celów specjalnych straży pożarnej (i ewentualnie taki wpis mógłby pojawić się w DR).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jest głównym zadaniem pojazdu pożarniczego? Przecież on też przewozi głównie wodę. Oczywiście nie piszę tu o innych, specjalnych pojazdach pożarniczych. Nie pisałem też o naczepie cysternie, która ma tylko pompę do "zrzucenia" przewożonej wody. Miałem na myśli naczepę wyposażoną w motopompę, działko, a być może także w urządzenie do wytwarzania piany gaśniczej, czyli taką naczepę, z której można gasić pożar bezpośrednio. Taki pojazd może chyba "zaistnieć"? W połączeniu z ciągnikiem, w którym jest miejsce np. na 5- ciu strażaków, byłby to doskonały zespół pożarniczy z ogromnym zapasem środka gaśniczego. To miałem na myśli.. A że, prawdopodobnie, nikt z nas takiego czegoś jeszcze nie widział, to nie znaczy że taki pojazd nie może zostać zbudowany. W tym momencie naszych rozważań chyba ważniejsze byłoby rozstrzygnięcie "uprzywilejowania" tej naczepy. To jest prawdziwa "zagwozdka" - jak napisał kolega "blakop". Tu odsyłam do art. 53 ustawy PORD. Od tego bowiem artykułu należy zacząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co wy na to że widziałem dowóz z ciągnika siodłowego straży pożarnej który ciągnie taką cysterne. Ciągnik zarejestrowany jako pojazd specjalny i oczywiście uprzywilejowany...to już chyba jest przegięcie? ciągnik specjalny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłoby rozstrzygnięcie "uprzywilejowania" tej naczepy.

 

Czy przyczepka wioząca np łódkę ciągniona za uprzywilejowanym autem ma być też uprzywilejowana czy "robi" się uprzywilejowana po zapięciu do pojazdu ? Przecież ta naczepa sama nie pojedzie , nie wystarczy że ciągnik będzie uprzywilejowany ? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja właśnie to napisałem w odpowiedzi na opinie kolegów o sprawdzeniu warunków dodatkowych dla pojazdu uprzywilejowanego w odniesieniu do tej omawianej naczepy. Napisałem aby tego sprawdzenia warunków dodatkowych nie robili, żeby się nad tym zastanowili, bo pojazdem uprzywilejowanym może być pojazd samochodowy - art.53 ustawy PORD. Czy nie napisałem tego jasno? I oczywiście, że w zespole pojazdów: ciągnik-naczepa, czy pojazd-przyczepa, pojazdem uprzywilejowanym będzie pojazd ciągnący, samochodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja właśnie to napisałem
bo pojazdem uprzywilejowanym może być pojazd samochodowy - art.53 ustawy PORD.

 

Wiem :-) To w kwestii formalnej Napisałem to po ludzku . Na innym forum ktoś zasypuje innych numerami artykułów dzienników i paragrafów Psuj raczył ten typ prowadzenia dyskusji nazwać psychodelicznym Wiem że czasem nie da rady nie rzucić w dyskursie "numerem" Dz.U. Może jestem przewrażliwiony na to - ale jak ktoś zaczyna mnie zasypywać wspomnianymi numerami to mam wrażenie ze sądzi że ja,my ... nie czytamy tych Dz.U. Tym razem nie będę przepraszał, ze się urodziłem :)8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wystarczy że ciągnik będzie uprzywilejowany ? 8)
przy odpowiednich gabarytach naczepy może nie starczyć

 

czyli po naszemu naczepa zasłoni "koguty" a te muszą być widoczne dla wszystkich dookoła, żeby stosować np ten przepis

Art. 24.11. Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu właśnie dochodzimy do sedna sprawy. Jeżeli uprzywilejowanym pojazdem może być tylko pojazd samochodowy, to na pojeździe innym niż samochodowy nie mogą być umieszczane m.in. oznakowania zastrzeżone dla pojazdu uprzywilejowanego. Czyli omawiana naczepa nie może przysłaniać tychże świateł błyskowych umieszczonych na pojeździe ciągnącym. Trzeba więc zastosować jakieś sprytne rozwiązanie, co niekiedy może być trudne. To jest właśnie owa "zagwozdka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.