Skocz do zawartości

Zatrzymany DR - jakie badanie?


blakop

Rekomendowane odpowiedzi

Policjant zatrzymuje dowód rejestracyjny z uwagi na stan pojazdu. Wystawia pokwitowanie. Pokwitowanie zawiera jednocześnie część, stanowiącą skierowanie na wykonanie dod.badania technicznego o którym mowa w art.81.11.pkt 1. I tylko w takim wypadku stacja powinna takie badanie wykonać - czy tak? Badanie w takiej sytuacji nie może być badaniem wykonywanym na wniosek właściciela - dobrze myślę? Co zatem zrobić, jeśli pokwitowanie z Policji opisuje uszkodzone elementy itd. (np. brak oświetlenia, pęknięta szyba), ale policjant jednocześnie wykreśla część dotycząca skierowania pojazd na dod.badanie.

Co w tym wypadku ma zrobić właściciel? Pójść do WK, oświadczyć, że przyczyny zatrzymania DR ustały (bo wymienił uszkodzone elementy) i to wszystko? A jeśli jednak przyjechałby na SKP co mu powiecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale policjant jednocześnie wykreśla część dotycząca skierowania pojazd na dod.badanie.

Powinno się go zwolnić dyscyplinarnie, ponieważ zabiera DR za usterki to auto stanowi zagrożenie w ruchu drogowym i w związku z tym musi być poddane BT czy te usterki zostały usunięte bo żaden WK nie wyda DR na "gębę" a jednostką do sprawdzania pojazdów jest SKP a nie oświadczenie klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli jednak przyjechałby na SKP co mu powiecie?

 

Dlatego kserujemy pokwitowania, często nie jest wykreślone tylko j/w. Raz miałem taką akcję i odesłałem. Co dalej było z klientem nie wiem bo nie wrócił :-) Błędów w pokwitowaniach jest cała masa Ostatnio brak numeru VIN :shock:8)

 

[ Dodano: 02-03-2010, 22:39 ]

A jeśli jednak przyjechałby na SKP co mu powiecie?

 

WK nie może dać skierowania na badanie na podstawie pokwitowania ? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię z zakresu to co wpisał, a że nie wypełnił skierowania, nikt nie wnika.

Bardzo często się to zdarza, że Policjant myli się w nr VIN lub bazgrze, że nie można nic odczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędów w pokwitowaniach jest cała masa Ostatnio brak numeru VIN

Masz rację...Dzisiaj miałem pokwitowanie w ktorym nie bylo daty I rej..... :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo żaden WK nie wyda DR na "gębę"

 

Tu się mylisz - w związku z takim właśnie wystawianiem pokwitowań (bez skierowania) WK ma związane ręce i nie może wymagać badania od klienta. I uwierz, że są już WK, które tak robią. I stąd tak naprawdę moje pytanie...

Z drugiej strony - przepalona żarówka to bez wątpienia jakieś tam zagrożenie, ale na czym ma tu polegać badanie techniczne tak naprawdę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wątpienia jakieś tam zagrożenie, ale na czym ma tu polegać badanie techniczne tak naprawdę?
Czy świeci na odpowiednim poziomie i nie oślepia ? A jak jest stop-u to czy ma Watty Jeśli kierunku to czy w biały klosz nie włożył białej żarówki itepe 8)

 

[ Dodano: 02-03-2010, 22:44 ]

w związku z takim właśnie wystawianiem pokwitowań

 

Czy nie można odesłać tego do policjanta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lub bazgrze, że nie można nic odczytać.

Oczywiście ze norma...Kiedyś odeslalem klienta zeby policjant napisał mu nowe

pokwitowanie....Więcej juz go nie widzialem... :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem pokwitowanie w ktorym nie bylo daty I rej..... :razz:
a jak na zaświadczeniu wpiszę zgodnie z prawdą brak danych to WK potrafi odesłać klienta w celu uzupełnienia

 

a nawet jak jest wpisana to zgadywanka - kraj czy zagranica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak na zaświadczeniu wpiszę zgodnie z prawdą brak danych to WK potrafi odesłać klienta w celu uzupełnienia

Kazda metoda jest dobra byle prowadzila do celu....Ale w dobie "komóry"...mozna

to załatwić inaczej.... :D

a nawet jak jest wpisana to zgadywanka - kraj czy zagranica

Bądz pewny ze tego nie wie nikt....

 

[ Dodano: 02-03-2010, 23:18 ]

Ps.W większości przypadków pokrywa się z datą I rej.w kraju...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie w takiej sytuacji nie może być badaniem wykonywanym na wniosek właściciela - dobrze myślę?

 

DZ.U 155

 

§ 7. Jeżeli badanie techniczne przeprowadzone na wniosek właściciela pojazdu dotyczy pojazdu wymienionego w art. 132 ust. 5 ustawy, uprawniony diagnosta po wykonaniu badania technicznego wystawia zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.

 

A ten paragraf w jakich przypadkach ma zastosowanie?

 

Dobra ,już wiem nie doczytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem kiedyś takie pokwitowanie gdzie w rubryce przyczyna zatrzymania dowodu rejstracyjnego byłao ---(kreska) :shock: . Na miejscu klienta poszedł bym do WK po dowód bez żadnego badania, WK mysiał by oddać DR bo nie wiadomo za co był on zatrzymany. :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

W Serwisie Motoryzacyjnym nr7-8/2010 ukazały się odpowiedzi p. Sylwestra Murawskiego na zadawane pytania min.dotyczące bt.po zatrzymaniu dr. za usterki np. brak oświetlenia wg. autora koszt bad. to 20zł+liczba usterek + 14 zł za sprawdzenie tłumienia drgań zawieszenia . " Pomiar skuteczności tłumienia drgań zawieszenia jest integralną częścią badania i zgodnie z przepisami / jeśli stwierdzimy niesprawne amortyzatory/ wynik badania musi być negatywny" . Co Wy koledzy na to ?. W odpowiedziach tych jest wiele innych ciekawych stwierdzeń - odsyłam do lektury. :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar skuteczności tłumienia drgań zawieszenia jest integralną częścią badania i zgodnie z przepisami / jeśli stwierdzimy niesprawne amortyzatory/ wynik badania musi być negatywny" . Co Wy koledzy na to ?.

 

Nie rozumiem tylko co Cię w tym dziwi ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tylko co Cię w tym dziwi ???

Zatrzymany DR. np. za przyciemniane szyby boczne przednie . Robisz badanie dodatkowe , pomiar przepuszczalności światła i dodatkowo za każdym razem robisz pomiar tłumienia zawieszenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalne ,,, Dz U 155 par 3.1.1 przeczytaj ,,,

Dzięki JANUSZ60, oczywiście wymieniony paragraf czytałem wielokrotnie ,ale kierowałem się zdrowym rozsądkiem i sprawdzałem tylko oreślone usterki i za nie pobierałem opłatę 20x...... , jak widać człowiek uczy się całe życie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz temat nie jest wcale taki oczywisty jak ci się wydaje. Koledzy wypowiedzcie się jak to jest uwa przyjęte lub ustalone z WK ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapis jest jasny, a w praktyce wszyscy wiemy jak jest,,,,

 

[ Dodano: 26-07-2010, 13:50 ]

§ 3. 1. Zakres dodatkowego badania technicznego

pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 ustawy:

1) skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego

w razie uzasadnionego przypuszczenia, ˝e

zagra˝a bezpieczeƒstwu ruchu lub narusza wymagania

ochrony Êrodowiska — obejmuje sprawdzenie

i ocen´ speΠnienia warunków technicznych dotyczàcych

ukΠadów, w których stwierdzono usterki

wymienione w skierowaniu, w sposób okreÊlony

w pkt 1—10 dziaΠu I zaΠàcznika nr 1 do rozporzàdzenia

"oraz "pkt 1.2.1 dziaΠu I zaΠàcznika nr 4 do rozporzàdzenia

 

to załatwia sprawę,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie zgodzę się, że mamy badać wszystko, ponieważ mamy zbadać tylko usterki jakie są wymienione w skierowaniu w sposób określony w poszczególnych załącznikach a nie sprawdzać po kolei wszystkie punkty załączników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.