Skocz do zawartości

Brak oryginałów faktur od poprzednich właścicieli samochodu


Nankaa1

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o poradę!

 

W styczniu kupiłam w komisie Citroena Berlingo z homologacją na samochód ciężarowy.

W Wydziale Komunikacji krakowskiego Urzędu Miasta (ul. Wielicka) dostałam dowód tymczasowy i tablice rejestracyjne. Gdy pojechałam po miesiącu, dowiedziałam się, że aby odebrać twardy dowód rejestracyjny, muszę dostarczyć ORYGINAŁY faktur zakupu od poprzednich właścicieli. Historia pojazdu jest następująca:

pojazd został zakupiony przez firmę X w Warszawie, sprzedany następnie spółce Y, potem ponownie odsprzedany firmie X, która to firma sprzedała samochód do komisu.

Komis posiada przefaksowane faktury (sprzedaż X - Y, Y - X) oraz fakturę X - komis.

Krakowski urząd również posiada przefaksowane z urzędu w Warszawie powyższe faktury.

Kierownik wydziału powiedział, że to im nie wystarczy i że muszą mieć oryginały, które potem mi zwrócą.

Co mam robić? Kontaktować się z warszawskimi spółkami, aby pożyczyły mi faktury? Czy którykolwiek księgowy zgodzi się na coś takiego? Czy rzeczywiście taka jest procedura? Gdyby samochód miał 15 właścicieli i przechodził z rąk do rąk to musiałabym zebrać oryginały wszystkich faktur?

Czy miał ktoś podobny problem? Bardzo proszę o pomoc, tymczasowa rejestracja mi się skończyła i nie mam czym jeździć :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę dostarczyć ORYGINAŁY faktur zakupu od poprzednich właścicieli

Rozumiem, że dostałeś to na piśmie z podstawą prawną? Mają chyba obiekcje co do tego czy jesteś właścicielem tego pojazdu bo w przeciwnym wypadku nie rozumiem postępowania urzędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto figuruje w DR jako właściciel pojazdu :?:

 

do WK potrzebne są orginały umowy kupna właściciela z DR z nabywcą 1 a nie faktury

musi być ciągłość umowa nabywcy 1 z nabywcą 2 itd aż do Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do WK potrzebne są orginały umowy kupna właściciela z DR z nabywcą 1 a nie faktury

musi być ciągłość umowa nabywcy 1 z nabywcą 2 itd aż do Ciebie

W naszym WK przechodzą jeszcze notarialnie potwierdzone kopie. O te kwestię powinien zadbać komis!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do WK potrzebne są orginały umowy kupna właściciela z DR z nabywcą 1 a nie faktury

 

A dlaczego nie faktury??? Jak auto było w firmie to nie dostaniesz żadnej umowy na nie tylko fakturę jak na każdy inny towar.

 

Inną sprawą jest to, że potrzebne są oryginały :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z jakiej racji WK chce faktur od poprzednich właścicieli???

Handlaż kupujący samochód za granicą na fakturę i wystawiający Fakturę kupującemu od niego samochód nie musi przekazać mu poprzedniej faktury i WK rejestruje takie pojazdy, a kupując w kraju wymagają rachunków :shock:

Rozumiem, że dostałeś to na piśmie z podstawą prawną?

jak nie dostałeś to uprzejmie poproś o takowe pisemko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z jakiej racji WK chce faktur od poprzednich właścicieli???

 

Bo z tego co zrozumiałem to żadna firma, ani ten komis nie przerejestrowali na siebie.

 

Wraca temat, sprzedam Ci pałac kultury i nauki, fakturę tez wystawię - kupujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi...

O pismo z podstawą prawną poproszę na pewno...

Zastanawiam się tylko, czy taka procedura dotyczy tylko samochodów ciężarowych?

Gdy zapytałam urzędnika co w przypadku, gdy nie uda mi się uzyskać (pożyczyć) faktur z W-wy, odpowiedział - "no to będzie pani miała problem".

Właścicielka komisu obiecała ruszyć sprawę, ale jeśli nic nie zdziała zastanawiam się, czy mogłabym odstąpić od umowy kupna tego samochodu? W końcu nie ma możliwości jego użytkowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragmenty art, 72 PoRD:

 

Art. 72. 1. Rejestracji dokonuje się na podstawie:

1) dowodu własności pojazdu lub dokumentu potwierdzającego powierzenie pojazdu, o

którym mowa w art. 73 ust. 5

 

i rozporządzenia ws. rejestracji pojazdów:

 

§ 4. 1. Dowodem własności pojazdu lub jego pojedynczych zespołów jest w szczególności jeden z

następujących dokumentów:

1) umowa sprzedaŜy;

2) umowa zamiany;

3) umowa darowizny;

4) umowa o dożywocie;

5) faktura VAT;

6) prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności.

2. W przypadku gdy dane odnoszące się do zbywcy pojazdu zawarte w dowodzie własności pojazdu dołączonym do wniosku o rejestrację są niezgodne z danymi właściciela zawartymi w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, jeżeli była wydana, jako dowód własności wymagany do rejestracji rozumie się wszystkie dokumenty potwierdzające fakt przeniesienia prawa własności pojazdu.

2a. Jeżeli zbywcą pojazdu, o którym mowa w ust. 2, jest przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie obrotu pojazdami, jako dowód własności potwierdzający nabycie prawa własności przez tego zbywcę dopuszcza się uwierzytelnioną notarialnie kopię tego dowodu.

 

Obydwa dokumenty są na forum, w dziale prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytałem raz jeszcze

Historia pojazdu jest następująca:

pojazd został zakupiony przez firmę X w Warszawie, sprzedany następnie spółce Y, potem ponownie odsprzedany firmie X, która to firma sprzedała samochód do komisu.

i transakcje X -> Y ; Y -> X (może to była pożyczka pod zastaw :lol: )

można było całkiem zignorować, bo przypuszczam, że firma X figuruje w DR jako właściciel i powinno wystarczyć

X -> komis -> nabywca

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z jakiej racji WK chce faktur od poprzednich właścicieli???

 

Na podstawie rozporządzenia w sprawie rej. i oznaczania poj., które zacytował winerek,

 

 

Handlaż kupujący samochód za granicą na fakturę i wystawiający Fakturę kupującemu od niego samochód nie musi przekazać mu poprzedniej faktury i WK rejestruje takie pojazdy, a kupując w kraju wymagają rachunków

O tym mówi kolejny ustęp, trzeci, paragrafu cztery rozporządzenia zacytowanego powyżej:

 

3. Przepisów ust. 2 i 2a nie stosuje się do pojazdów sprowadzonych z zagranicy, o których mowa w § 3 ust. 1, w przypadku gdy:

1) przeniesienie prawa własności pojazdu nastąpiło za granicą;

2) zbywcą pojazdu zgłoszonego do pierwszej rejestracji jest przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie obrotu pojazdami, który sprowadził ten pojazd z zagranicy.

 

Zastanawia mnie tylko jedno, jakim cudem ktokolwiek zarejestrował ci ten pojazd bez przedmiotowych dokumentów :shock:

Problem to raczej masz nie ty ale osoba rejestrująca ponieważ nie wiem w jaki sposób zamierza wybrnąć z tej sytuacji kiedy powiesz, że masz to w nosie i żadnych dokumentów nie dostarczysz, a żądasz wydania DR.

Bo rozumiem, że żadnego pisma w sprawie ewentualnego toczącego się postępowania wyjaśniającego nie otrzymałaś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby samochód miał 15 właścicieli i przechodził z rąk do rąk to musiałabym zebrać oryginały wszystkich faktur?

 

Tak - oczywiście.

 

Handlaż kupujący samochód za granicą na fakturę i wystawiający Fakturę kupującemu od niego samochód nie musi przekazać mu poprzedniej faktury i WK rejestruje takie pojazdy, a kupując w kraju wymagają rachunków

 

Tak dokładnie. W przypadku transakcji za granicą i sprowadzenia pojazdu do kraju ciągłość nie jest wymagana. Ale kraju już tak.

 

O pismo z podstawą prawną poproszę na pewno...

 

Bez potrzeby - kolega winerek już Ci podał wszystko.

 

Ja tylko jednego nie rozumiem... WK zarejestrował Ci auto bez tych faktur, a teraz się obudzili dopiero jak stały DR trzeba wydać? :) Kraków powiadasz.... hmmm :)

 

Dla tych rozważań nie ma większego znaczenia czy to faktura, czy umowa cywilno-prawna. W świetle PoRD to dowód własności i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne zignorowano, jak radził Jacdiag, pierwsze dokumenty i dlatego dopiero po miesiącu, po sprawdzeniu w poprzednim WK, okazało się że np X zgłosił sprzedaż pojazdu zgodnie z pierwszą fakturą. Teoretycznie w momencie przyjmowania dokumentów wszystko się zgadzało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, baaardzo dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienie.

Kwestia tylko tych oryginałów. To będzie raczej problem, żeby je uzyskać. Spróbuję przycisnąć komis, ale nadal się zastanawiam, czy w związku ze sprzedażą mi samochodu bez kompletu dokumentów (czyli niemożliwego do rejestracji) mogę zerwać umowę? To już trochę off topic, ale naprawdę nie wiem jak mam ugryźć ten problem... przez komis czy może na własną rękę prosić o pożyczenie lub notarialne potwierdzenie oryginalności feralnych faktur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest taka sytuacja jak cytuje paragraf winerek to dziwię się kolejnemu nabywcy, że nie sprawdza zapisów w dokumentach i otrzymuje DR na firmę X a fakturę od firmy Y. Jeżeli to miało miejsce to "ciała" dał nabywca i WK przy weryfikacji dokumentów z tą różnicą, że urzędnikowi nic się nie zrobi a nabywca zapłaci za gapowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest taka sytuacja jak cytuje paragraf winerek to dziwię się kolejnemu nabywcy, że nie sprawdza zapisów w dokumentach i otrzymuje DR na firmę X a fakturę od firmy Y. Jeżeli to miało miejsce to "ciała" dał nabywca i WK przy weryfikacji dokumentów z tą różnicą, że urzędnikowi nic się nie zrobi a nabywca zapłaci za gapowe.

 

Niestety, hipotetycznie - i jak sądzę tak było - i komis, i kupujący, i WK w momencie rejestracji mogli nie mieć wiedzy że pojazd niejako krążył pomiędzy tymi samymi właścicielami, wszystko wyszło na jaw podczas sprawdzania w poprzednim WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie. W przypadku transakcji za granicą i sprowadzenia pojazdu do kraju ciągłość nie jest wymagana. Ale kraju już tak

 

U nas WK żąda okazania faktury wystawionej za granicą (co prawda tylko do wglądu ale jednak) czyżby niesłusznie, bez podstawy prawnej ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję przycisnąć komis, ale nadal się zastanawiam, czy w związku ze sprzedażą mi samochodu bez kompletu dokumentów (czyli niemożliwego do rejestracji) mogę zerwać umowę?

 

Możesz. Samochód posiada wadę prawną i masz podstawy do oddania i żądana zwrotu pieniędzy. A komis jako sprzedający Tobie powinien dać Ci te oryginały.

 

i komis, i kupujący, i WK w momencie rejestracji mogli nie mieć wiedzy że pojazd niejako krążył pomiędzy tymi samymi właścicielami

 

WK może i tak, ale komis

Komis posiada przefaksowane faktury (sprzedaż X - Y, Y - X) oraz fakturę X - komis.

Więc uważam, że można to potraktować jako celowe wprowadzenie klienta w błąd, bo chyba nikt nie uwierzy, że w komisie samochodowym nie wiedzą, że potrzebne są oryginały :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas WK żąda okazania faktury wystawionej za granicą (co prawda tylko do wglądu ale jednak) czyżby niesłusznie, bez podstawy prawnej ???

 

Całkiem możliwe... Znam i lepsze kwiatki... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas WK żąda okazania faktury wystawionej za granicą (co prawda tylko do wglądu ale jednak) czyżby niesłusznie, bez podstawy prawnej ???

 

Całkiem możliwe... Znam i lepsze kwiatki... :)

 

Jakąś tam podstawę można by znaleźć... nie trzeba jej przedkładać jeżeli "zbywcą pojazdu zgłoszonego do pierwszej rejestracji jest przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie obrotu pojazdami, który sprowadził ten pojazd z zagranicy"

 

W zasadzie skąd wiadomo, bez tego dokumentu z zagranicy, kto go sprowadził? Mógł ktoś "prywatny" po sprowadzeniu oddać w komis, sprzedać... sam fakt wystawienia faktury nie przesądza o spełnieniu wszystkich warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto jest wpisany w DR skoro WK wykrył rozbieżność danych pomiędzy dowodem własności (faktura) a dowodem rjestracyjnym? Bo właśnie z tej rozbieżności wynikł problem i mają zastosowanie przepisy zacytowane przez winerka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DR widniała firma X, dostałam od komisu fakturę sprzedaży X - komis, oraz komis - ja.

Domyślam się, jak ktoś już wspomniał, że przy transakcjach X -> Y oraz potem Y -> X nie doszło do przerejestrowania pojazdu (pomiędzy tymi transakcjami był dość krótki odstęp czasu) i stąd całe zamieszanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być, ponieważ po pierwszych umowach pojazd wracał do właścicela który figuruje w DR pewnie uznano je za nieistotne, i dlatego nie przekazano kolejnemu właścicelowi. A po sprawdzeniu w poprzednim WK wydało sie - może firma X zgłosiła zbycie - że miały miejsce jeszcze inne transakcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.