Skocz do zawartości

ciekawostka


PREZES

Rekomendowane odpowiedzi

Czy dacie badanie techniczne z wynikiem pozytywny, jeśli przyjedzie samochód z przedstawionymi w załączniku światłami? Zaznaczam, iż jedna z lamp ma zaślepkę i nie ma żarówki. Na szkle ślepej lamy jest taka sama homologacja co na sąsiedniej. Jest min. napis HR co oznacza lampę halogenową do świateł drogowych.

5ae1a3742fed3_Obraz058.thumb.jpg.f53b29be88b9d0229b7e8dc29e75eaf5.jpg

5ae1a37452150_Obraz056.thumb.jpg.0e6571178b3bf3e4ea8e37224a05a585.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że w zależności od wersji występują dwa rodzaje reflektorów (z lub bez świateł p/mgielnych) więc jeżeli ktoś montuję lampy ze światłami p/mgielnymi do pojazdu który nie posiada "reszty" elementów tego światła no to chyba wynik badania wiadomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc jeżeli ktoś montuję lampy ze światłami p/mgielnymi do pojazdu który nie posiada "reszty" elementów tego światła no to chyba wynik badania wiadomy.

 

Nie do końca jest tak. Sporo samochodów ma lampy wykonane jak odbicie lustrzane, czyli lewa jest odbiciem prawej. A ponieważ światło p. mgielne wystarcza lewe to producenci w prawej montują fabrycznie zaślepkę i dlatego ta lampa jest "niesprawna".

 

Tak samo niektóre nowsze sierry miały w przednich reflektorach miejsce na jeszcze jedną żarówkę H3 do świateł drogowych a jej nie było.

 

Nie popadajmy w paranoje, bo spora część nowych świeżo odebranych z salonu samochodów trzeba by uwalić na badaniu albo na drodze zabrać DR za "niesprawne oświetlenie"

 

 

Natomiast przypadek pokazany wyżej jest troszkę odmienny bo dla mnie to są dwie lampy (osobne szkła) tylko na jednym elemencie mocującym. Nawet chyba wydaje mi się, że regulacje maja osobne. I w tym przypadku bym wymagał aby druga lampa również działała albo była od zewnątrz zasłonięta zaślepką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście chodziło mi tylko o reflektory przednie przytoczonej 307 (źle się wyraziłem :oops: ).

 

Tak samo niektóre nowsze sierry miały w przednich reflektorach miejsce na jeszcze jedną żarówkę H3 do świateł drogowych a jej nie było.

Te reflektory jeżeli miały miejsce na montaż takowej żarówki to powinna być tam zamontowana i powinna działać, natomiast były reflektory które z zewnątrz wyglądały tak samo natomiast nie miały w tamtym miejscu światła drogowego i wówczas trudno wymagać jej działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ta zaslepiona lampa powinna być światłem drogowym? Chyba że w pierwszej jest żarówka dwówłuknowa i działa zarowno na świetłach mijania jak i na drogowych.

W tym przypadku lampa wewnętrzna powinna byc (jak powiedzial Psuj) zaslepiona.

To nie jest głupota bo w tej chwili ludzie podchodza do badań na takich reflektorach że sie"w pale nie mieści" (odnośnie xenon!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.