Skocz do zawartości

[!]Ustawa o dopuszczeniu - termin na uzyskanie poświadczenia


Rafał Szczerbicki

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji moich obowiązków zagłębiłem się ostatnio w lekturze projektu ustawy o dopuszczeniu pojazdów do ruchu:

 

Link do projektu: Projekt UODPDR

 

W projekcie ustawy jest kilka kwestii, które warto omówić.

 

Norbert obiecywał kilka ciekawych kwiatków na początek.

Proponuję więc zacząć od kwestii dość drażliwej i przepisu, który będzie budził z pewnością bardzo wiele kontrowersji:

 

W art. 99 ust.2 pkt 3 lit d projektu znalazł się zapis:

 

(Starosta) "wydaje decyzję o zakazie prowadzenia stacji kontroli pojazdów, skreślając przedsiębiorcę z rejestru działalności regulowanej, jeżeli przedsiębiorca:

d)nie uzyskał poświadczenia, o którym mowa w art. 92 ust. 1 pkt 5 (przyp: poświadczenie zgodności Dyrektora TDT), a upłynął termin ważności poprzedniego poświadczenia"

 

Ciekawy zapis nieprawdaż.

 

Rodzi się kilka pytań:

 

Kiedy zatem przedsiębiorca będzie musiał fizycznie złożyć wniosek, aby zdążyć i uniknąć zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie SKP na 3 lata?

 

Sprawy o poświadczenie czasami trafiają czasami także do sądów administracyjnych - a to oznacza nawet ponad rok trwania procedury administracyjnej odbioru. Czy zatem zapis pozbawi przedsiębiorców de facto możliwości odwołania, bo przecież kwestię nowego poświadczenia trzeba będzie załatwić przed wygaśnięciem starego poświadczenia?

 

Proszę forumowiczów o komentarz do sprawy.

 

Jeśli dyskusja się rozwinie to postaram się niedługo podrzucić kolejny temat dotyczący projektu ustawy o dopuszczeniu..., gdyż w tekście jest jeszcze kilka innych podobnych "ciekawostek". :-D

 

Będzie zatem kilka spraw "wartych obgadania". :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla potomności - w załącznikach poniżej znajdziecie Państwo (już z naszego serwera)

PROJEKT, jego UZASADNIENIE i OSR (Ocena Skutków Regulacji)

 

nazwa projektu: Projekt ustawy o dopuszczeniu pojazdów do ruchu drogowego

stan prac: projekt skierowany do uzgodnień międzyresortowych

data: 25.06.2010 r.

komórka merytoryczna: Departament Transportu Drogowego

osoba odpowiedzialna: Agnieszka Machowska

 

http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow_prawnych/projekty_ustaw/ustawy_transport_drogowy/proj_rozp_dopuszcz_poj_ruch

px_projekt_dopuszczenie_230610.pdf

px_uzasadnienie__dopuszczenie_230610.pdf

px_osr_dopuszczenie_230610.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W art. 99 ust.2 pkt 3 lit d projektu znalazł się zapis:

 

(Starosta) "wydaje decyzję o zakazie prowadzenia stacji kontroli pojazdów, skreślając przedsiębiorcę z rejestru działalności regulowanej, jeżeli przedsiębiorca:

d)nie uzyskał poświadczenia, o którym mowa w art. 92 ust. 1 pkt 5 (przyp: poświadczenie zgodności Dyrektora TDT), a upłynął termin ważności poprzedniego poświadczenia"

 

Ciekawy zapis nieprawdaż.

Dość ciekawe, muszę przyznać, podejście do problemu. Skoro tak stawiają sprawy to powinni określić maksymalny termin, w jakim powinno uwinąć się TDT, od dnia złożenia wniosku do wydania decyzji. Wtedy przedsiębiorca wiedział by na czym stoi a nie zamykać SKP na 3 lata. Przecież tam pracują ludzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż terminy maksymalne określa już teraz kodeks postępowania administracyjnego. Maksymalnie 2 miesiące dla spraw szczególnie skomplikowanych.

 

Problem leży natomiast, gdzie indziej: Np. przedsiębiorca złożył wniosek o odbiór powiedzmy na 3-miesiące przed terminem. Najpierw dostał negat od TDT, a potem złożył znowu wniosek. Możliwe prawnie nawet 4 miesiące, bo za każdym sprawa bardzo skomplikowana.

 

Nie poruszam nawet kwestii odwołania, bo tutaj terminy rozpoznania są nieprzewidywalne.

 

Obecnie starosta najwyżej po kontroli wezwie go aby jak najszybciej załatwił sprawę w TDT (wyznaczy mu termin itp.)

 

W/g nowych przepisów będzie mu już musiał w tym przypadku zamknąć firmę. :(

 

Żadne wprowadzenie terminów dla TDT w ustawię więc nic nie da. Czasami nie będzie można przewidzieć bezpiecznego terminu na złożenie wniosku o odbiór. Na tym polega cały problem. :nook

 

Pytanie do forumowiczów - z jakim wyprzedzeniem zgłaszacie teraz wniosek o odbiór stacji do TDT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z jakim wyprzedzeniem zgłaszacie teraz wniosek o odbiór stacji do TDT?

Z tego co pamiętam to moi szefowie złozyli wniosek z 2 lub 3 m-ym wyprzedzeniem.

Odbior przeszedł za pierwszym podejściem...!!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do forumowiczów - z jakim wyprzedzeniem zgłaszacie teraz wniosek o odbiór stacji do TDT?

 

Obecnie wnioski składane do TDT realizowane są w 2 tygodnie. Koniec roku ma być oblężony. Ja składałem 6 miesięcy przed czasem.

W/g nowych przepisów będzie mu już musiał w tym przypadku zamknąć firmę. :(
Z zakazem działalności przez 3 lata jeśli dobrze zrozumiałem !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja składałem wniosek 3 tygodnie temu. Wczoraj pozytywnie przeszedłem kontrole.

Ale z tego co się orientuje pod koniec roku 5 lat temu z mojego terenu składało mnóstwo stacji wniosków o weryfikację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
z jakim wyprzedzeniem zgłaszacie teraz wniosek o odbiór stacji do TDT?

Od chwili złożenia wniosku do chwili odbioru mineło 14 dni,caly proces od wniosku do wydania poswiadczenia 26 dni.

 

Wydaje mi sie ,ze terminy sa ok -tylko trzeba nalezycie zgodnie z przepisami przygotowac SKP do odbioru.Przeceiz byl okres 5 letni przejsciowy i kto chciał pracowac wtej branzy sie dostosowal .Skp odebrana bez uwag

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.