Skocz do zawartości

Ubezpieczenia komunikacyjne


Arton

Rekomendowane odpowiedzi

Zainteresował mnie ostatnio temat odpowiedzialności za szkody powstałe w przypadku braku waznego obt.

W OWU mojego ubezpieczyciela w par. 5 czyli "Wyłączenia odpowiedzialnosci AXA Direct" czytamy:

"ponadto z odpowiedzialności AXA wyłaczone są szkody oraz inne pośrednie i bezposrednie skutki zdarzeń - ppkt3 .....gdy w chwili zaistnienia szkody pojazd nie posiadał ważnego badania technicznego."

Czyli posiadam wazne oc ale wyszedł mi przeglad o czym zapomniałem.Spowodowałem szkodę ale w oparciu o ten punkt AXA się wymiga od odpowiedzialności i płace poszkodowanemu ze swojej kieszeni. Czy tak mam to rozumieć? :shock:

Szkoda że nie dopisali że odpowiadają za szkody powstałe tylko w czwartki po południu :D

Jak jest w innych ubezpieczalniach w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wymiga? Podpisałeś umowę, masz obowiązek robienia badań - ale oczywiście inni są cwani, winni i się wymigują? Może w Twojej polisie powinni napisać większymi literkami jakie są obowiązki właściciela pojazdu? Nie każda firma ma taki zapis, i nie zawsze jest on wiążący - ale owszem, czasami może odmówić wypłaty - tzn wypłaci poszkodowanemu, ale od właściciela zażąda zwrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie piszę tutaj o braku przegladu z powodu złego stanu technicznego. Słyszałem,że np nie wypłaca odszkodowania z AC przy braku przegladu, ale o tym co pisałem powyżej to mi włosy dęba stanęły. Jeżeli stan techniczny nie był przyczyna wypadku/kolizji to moim zdaniem jest to "wymigiwanie się"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymigiwanie...? Może też. Ale OBOWIĄZKIEM jest robić okresowe badania w terminie wyznaczonym i ani dnia puźniej. Bo jak inaczej udowodnisz że auto było sprawne?! Pozatym jeśli ty nie dopełniasz swoich obowiązków to czemu od innych tego żądasz? 1 dzień w roku to naprawde nie trudno zapamiętać, albo w kalendarz wpisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jak inaczej udowodnisz że auto było sprawne?!

 

To ubezpieczalnia musi udowodnić, że spowodowana szkoda (z OC) ma związek ze złym stanem technicznym pojazdu.

 

Wojciech Rabiej, szef porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl:

W przypadku, gdy kierowca posiada jedynie ubezpieczenie OC, brak aktualnego badania technicznego powinien być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania tylko wtedy, gdy stan techniczny pojazdu ma związek z powstaniem szkody lub przyczynił się do zwiększenia jej rozmiarów. Taki wymóg dyscyplinuje kierowców do dbania o dobry stan techniczny ich pojazdu. Jeżeli mówimy o AC, to w większości przypadków ubezpieczyciele wprowadzili zapisy w OWU wyłączające ich z odpowiedzialności za szkody spowodowane samochodami bez ważnych badań technicznych. Tym samym uznają oni, że samochód bez ważnego obowiązkowego przeglądu jest niesprawny i może powodować zagrożenie na drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jak inaczej udowodnisz że auto było sprawne?!

 

To ubezpieczalnia musi udowodnić, że spowodowana szkoda (z OC) ma związek ze złym stanem technicznym pojazdu.

 

Wojciech Rabiej, szef porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl:

W przypadku, gdy kierowca posiada jedynie ubezpieczenie OC, brak aktualnego badania technicznego powinien być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania tylko wtedy, gdy stan techniczny pojazdu ma związek z powstaniem szkody lub przyczynił się do zwiększenia jej rozmiarów. Taki wymóg dyscyplinuje kierowców do dbania o dobry stan techniczny ich pojazdu. Jeżeli mówimy o AC, to w większości przypadków ubezpieczyciele wprowadzili zapisy w OWU wyłączające ich z odpowiedzialności za szkody spowodowane samochodami bez ważnych badań technicznych. Tym samym uznają oni, że samochód bez ważnego obowiązkowego przeglądu jest niesprawny i może powodować zagrożenie na drodze.

w pełni się z tym zgadzam. Ciekawe czy swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił rzecznik praw ubezpieczonych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AXA to w ogóle dziwna firma. Np. w większości firm możesz w przypadku przeciągającej się wypłaty z OC sprawcy skorzystać ze swojego AC, a potem skompensować to wypłaconym odszkodowaniem z OC sprawcy. W AXA też - ale tracisz zniżki.

No niestety - powoli wychodzi skąd te niskie ceny składek u nich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UOKiK ukarze za niedozwolone klauzule w OWU

Towarzystwa ubezpieczeniowe w OWU stosują zapisy, które pozwalają im unikać wypłaty odszkodowań - ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 01.09.2010 r.). Jeśli więc zaniżyłeś wartość sprowadzonego pojazdu, nie opłaciłeś cła lub brakuje Ci wszystkich dokumentów, to możesz mieć duży problem - pisze dziennik. Według "DGP", tylko w 2009 roku Rzecznik Ubezpieczonych skierował do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) już 28 zawiadomień o stosowaniu klauzul niedozwolonych w umowach z ubezpieczycielami. Aż 15 z nich dotyczyło nielegalnego wprowadzenia pojazdu do obrotu. UOKiK uznał, iż zapisy w OWU, które pozwalały ubezpieczycielowi subiektywnie decydować o wypłacie odszkodowania, naruszały prawa Konsumentów oraz pozwalały im na szeroką interpretację. Na przykład towarzystwa próbowały unikać wypłaty odszkodowań za auta, które ich zdaniem zostały wprowadzone do obrotu nielegalnie ( auta, których właściciel nie zgłosił do odprawy celnej lub gdy dane pojazdu zawarte w dokumentach nie były zgodne z rzeczywistością). W opinii zaś UOKiK, to ubezpieczyciel powinien ponosić odpowiedzialność za podpisanie umowy ubezpieczeniowej oraz sprawdzić wszystkie dokumenty i wartość samochodu. Na przykład PZU SA musi zapłacić za niedozwoloną klauzulę 15 mln zł - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Według gazety, kary grożą wszystkim towarzystwom, które stosowały podobne klauzule. Grzywny mogą stanowić nawet 10 proc. zysku z roku poprzedzającego nałożenie kary

Z tego wynika, ze zapisy w OWU nie są świete i nie sa ponad prawem. Próbuję się dodzwonić do rzecznika ubezpieczonych w sprawie z pierwszego postu, może to tez jest niezgodne z prawem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Ponieważ zbliża mi się termin opłaty OC sprawdziłem 7 znanych firm;

Dla silnika 1.7 minimalna składka, przy pełnych zniżkach bez NW waha się od 327 do 551 zł,,,

i powiedzcie, że nie warto sprawdzać co roku ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla silnika 1.7 minimalna składka, przy pełnych zniżkach bez NW waha się od 327 do 551 zł

 

Ja ostatnio sprawdzałem dl 1.9D i program wyliczył mi 286 zł (płatne jednorazowo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może jeszcze przed podwyżką

 

Sprawdzałem w ubiegłym tygodnie. Kruczkiem w całej sprawie może być miejsce zamieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio sprawdzałem dl 1.9D i program wyliczył mi 286 zł (płatne jednorazowo).

 

Tyle dokładnie zapłaciłem za OC na cały rok płatne jednorazowo za pędzidło mojej ślubnej na początku lutego (silnik 796 ccm)

 

Sprawdzałem w ubiegłym tygodnie. Kruczkiem w całej sprawie może być miejsce zamieszkania.

 

Nawet nie może tylko na pewno. Ubezpieczyciele mają tabele wysokości ubezpieczeń (stawka podstawowa) które zależą od miejsca rejestracji pojazdu, dlatego przy zawieraniu polisy chcą kod pocztowy pod którym auto jest zarejestrowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie strasznie to nie sprawiedliwe że dzielą nas na regiony i według tego obliczają składki. My chyba na śląsku nie możemy narzekać bo za 1,9tdi płace 370zl za cały rok ale mimo wszystko dyskryminacja!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie strasznie to nie sprawiedliwe że dzielą nas na regiony

 

Ja uważam, że bardzo niesprawiedliwe jest naliczanie składek OC w zależności od pojemności silnika, gdyż ten sam pojazd z 2.0 D może mieć 50 kW a z silnikiem benzynowym 1,4 70 kW. Bardziej sprawiedliwy był by podatek uzależniony od mocy silnika.

Jeśli chodzi o uzależnienie wysokości składki OC w zalezności od miejscza zamieszkania to ma to wytłumoaczenie, bo auta zarejestrowane w małych miejscowościach zwykle maja mniejsza szkodowość niż te zarejestrowane w dużych aglomeracjach miejskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.