Skocz do zawartości

naczepa przewóz płynnych srodków spozywczych


szyszon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pytanie mam do Was koledzy. Mam na przegladzie naczepe ciezarowa ktora przewozi plynne srodki spozywcze. Wykonujemy tylko badanie okresowe na naczepe i sprawdzamy badanie TDT na naczepe. kasujemy goscia tylko 178z. Zadnych badan ADR nie robimy ? TAK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MLEKO PRZEWOZI? WIEC TYLKO SPRAWDZAMY PAPIER CZY JEST WAZNE BADANIE, WPISUJEMY W UWAGACH W REJESTRZE I KASUJEMY GOSCIA 178ZL I TYLE. ZADNYCH ADR NIE ROBIMY?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZADNYCH ADR NIE ROBIMY?

 

Nie robimy ADR-ów, ale należy jeszcze sprawdzić jakie dopuszczalne ciśnienie posiada ten zbiornik (jest podane na tabliczce znamionowej). Gdyby było wyższe niz 0,5 bara to klient pusi okazać protokół i decyzję z badania zbiornika przez TDT. Cysterny do przewozu mleka raczej nie są zbiornikami ciśnieniowymi a zatem raczej tego dokumentu klient nie będzie musiał posiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Witam kolegów. Mam takie pytanie czy cysterna (naczepa DMC 34000 kg) do przewozu materiałów sypkich przykładowo cementu podlega badaniom TDT? Ciśnienie robocze ma 2 bar? A jesli tak gdzie w aktach prawnych szukać tego zapisu jesli klijent sie zapyta o taki zapis? Z góry za odpowiedzi serdeczne dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurat, Dz.U. nr 120 poz.1021 z 2002 roku w sprawie rodzaju Urzadzen technicznych podlegajacych dozorowi technicznemu. To tyle jezeli chodzi o ten cement.

Z tym ze kolego - informuje ciebie ze są niektore materiały sypkie luzem ktore mimo tego są materialami okreslonej klasy UN .... z grupy ADR.

::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Pojawiła się na mojej stacji cysterna do przewozu płynnych środków spożywczych, na samej cysternie brak manometrów, tylko termometry. Instalacja do mycia z manometrem, tabliczka jak w załączniku, 2bary ciśnienie robocze, przeprosiłem i powiedziałem że bez dozoru nic nie zrobimy. W w/w ustawie jest punkt:

 

g) zbiorniki, w tym cysterny, do przewozu materiałów niezaliczonych jako niebezpieczne, które są pod ciśnieniem napełniane, opróżniane lub przewożone, dla których iloczyn nadciśnienia i pojemności jest większy niż 50 barów x dm3, a nadciśnienie jest wyższe niż 0,5 bara,

 

pytanie czy dobrze postąpiłem ?? fizycznie cysterna napełniana i opróżniana grawitacyjnie, lecz na tabliczce ciśnienie robocze 2bar... :razz:

 

ps. o tym że nikt wcześniej nie żądał jakichkolwiek dokumentów chyba nie muszę wspominać... :shock:

20110926093.thumb.jpg.0e25663d67313bb0cd8340a5553c785e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tabliczka jak w załączniku, 2bary ciśnienie robocze

 

Ciekawe jak nalezy potraktować zapis o cisnieniu roboczym 0,1/2,0 bara?

Może jest to uzaleznione, czy pojazd jest wyposazony w agregat do oprózniania czy nie?

 

ps. o tym że nikt wcześniej nie żądał jakichkolwiek dokumentów chyba nie muszę wspominać...

To akurat mnie specjalnie nie dziwi, bo też takie pojazdy miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak nalezy potraktować zapis o cisnieniu roboczym 0,1/2,0 bara?

Może jest to uzaleznione, czy pojazd jest wyposazony w agregat do oprózniania czy nie?

 

tam jest zakres: od -0,1 do 2 bar - tak ja to rozumiem

 

z cysterny tylko rura u dołu do spuszczania zawartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniliśmy do TDT i niby powinien mieć, ale może być odstępstwo ?! lecz bez oględzin cysterny i dokumentacji (podobno poza dowodem nic nie ma) nic nie może powiedzieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy ciśnienie robocze?

Czy to jest to nadciśnienie, czy podciśnienie, czy co?

O co tu chodzi? Może mi ktoś wytłumaczyć te różnice nadciśnienie-podciśnienie lub ciśnienie robocze- ciśnienie próbne :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy ciśnienie robocze?

Czy to jest to nadciśnienie, czy podciśnienie, czy co?

O co tu chodzi? Może mi ktoś wytłumaczyć te różnice nadciśnienie-podciśnienie lub ciśnienie robocze- ciśnienie próbne :razz:

 

Ciśnienie robocze - najwyższe ciśnienie, które może wystąpić podczas pracy urządzenia.

 

Nadciśnienie - np w oponie, większe od atmosferycznego, w zaokrągleniu powyżej 1bar

 

Podciśnienie - wtedy kiedy ze zbiornika jest coś wysysane - w zaokrągleniu poniżej 1 bar

 

Ciśnienie próbne to takie, któremu zostało poddane urządzenie w celach testowych, zawsze większe od roboczego, po aby sprawdzić czy dane urządzenie nie ulegnie uszkodzeniu podczas pracy w normalnych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykład działania podciśnienia

 

ciśnienie robocze = maksymalna wartość ciśnienia panującego w zbiorniku i / lub insalacji podczas normalnych warunków eksploatacji

 

ciśnienie próbne - wyższe od roboczego, stosowane do kontroli, przy którym obiekt badania nie powinien okazywać żadnych oznak odkształceń

 

np na protokole badania zbiornika gazu LPG masz podane

ciśnienie próbne / robocze - 3,0 / 2,0 MPa

:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za informacje. Rozjaśniliście mi głowe :D

np na protokole badania zbiornika gazu LPG masz podane

ciśnienie próbne / robocze - 3,0 / 2,0 MPa

tzn. że ta cysterna z produktami spożywczymi która ma ciśnienie robocze 2 bara powinna mieć dozór TDT?

A do przewozu cementu? Gdzieś wyczytałem że cementowozy powinny mieć dozór TDT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadciśnienie - np w oponie, większe od atmosferycznego, w zaokrągleniu powyżej 1bar
Trochę to nieskładnie napisałeś. Bo czy nie może być nadciśnienie 0,5 bara?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadciśnienie - np w oponie, większe od atmosferycznego, w zaokrągleniu powyżej 1bar
Trochę to nieskładnie napisałeś. Bo czy nie może być nadciśnienie 0,5 bara?

 

Względem ciśnienia bezwzględnego tak, natomiast gdy porównujemy do atmosferycznego byłoby to podciśnienie prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Względem ciśnienia bezwzględnego
Właśnie jako ciśnienie bezwzględne to byłoby podciśnienie, natomiast pisząc nadciśnienie 0.5 bara to jednoznacznie określamy jako odniesione do atmosferycznego i większe od niego. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.