Skocz do zawartości

Anglik prosto z Niemiec - czyli uważaj co kupujesz


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

przypis własny: Dobra rada z tego artykułu: podczas badania "anglika" rzekomo z Niemiec warto sprawdzać sygnał dźwiękowy/kontrolkę otwarcia drzwi kierowcy oraz stały dowód rejestracyjny (nie pozwolenie czasowe na wywóz auta z Niemiec).Taki obowiązek wynika z Dz. 155 i jest to też dobry sygnał ostrzegawczy dla diagnosty, czy czasami ktoś nie próbuje go zrobić w "konia".

 

źródło: http://moto.wp.pl/kat,23681,title,Anglik-prosto-z-Niemiec-czyli-uwazaj-co-kupujesz,wid,12681961,wiadomosc.html

 

Kupiłem wraz z teściem używany samochód w komisie. To prawie nowy Opel Vectra. Auto wydawało się zadbane, bezwypadkowe, niezniszczone w środku. Coś z nim jednak od początku było nie tak. Gdy otworzy się przednie drzwi od strony pasażera przy pracującym silniku, w środku odzywa się charakterystyczny sygnał dźwiękowy. Gdy otworzy się drzwi kierowcy, takiego sygnału nie ma.

 

Już pierwszego dnia mój teść, jadąc tym autem, dostał 500-złotowy mandat za przekroczenie prędkości, choć wiem, że przestrzega przepisów. Jechał 150 km/h na odcinku, gdzie dozwolone jest 90 km/h. Teść twierdzi, że rzeczywiście wydawało mu się, iż jedzie dość szybko, ale licznik wskazywał dozwoloną prędkość. Po obejrzeniu filmu nagranego policyjnym wideorejestratorem jednak zapłacił mandat.

 

Pojechaliśmy samochodem do serwisu, bo zauważyliśmy, że licznik zaniża prędkość i to prawie o połowę! Doszliśmy do tego, porównując jego wskazania z prędkością wskazywaną przez GPS. Myśleliśmy, że ktoś grzebał przy liczniku.

 

Jak zarejestrować auto z Anglii?

Okazało się, że samochód rzekomo sprowadzony z Niemiec jest „anglikiem” przerobionym w partacki sposób. W liczniku zmieniono tylko cyferblat. Wiemy też teraz, dlaczego piszczy sygnał po otwarciu drzwi pasażera - dla auta to są drzwi kierowcy! Mechanik powiedział nam, że tak przerobiony samochód nie powinien ze względów bezpieczeństwa w ogóle być dopuszczony do ruchu. Poprawki po partaczu wyceniono na 15 tys. zł - podobno byłoby taniej, gdyby nikt się do samochodu nie dotykał i w ogóle nie zaczął go przerabiać!

 

Co mamy robić z tym autem?

Mamy fakturę na całą zapłaconą kwotę i jeszcze nie przerejestrowaliśmy go. Czy możemy go zwrócić komisowi?”. Zacznijmy od przestrogi: nieuczciwi handlarze sprowadzają samochody z Anglii, jednak starają się zatrzeć ślady ich pochodzenia. Na chwilę rejestrują auto w Niemczech (cała procedura trwa 2 godziny), a w ogłoszeniu informują, że samochód został sprowadzony z Niemiec. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nabywca był poinformowany o pochodzeniu samochodu, a przeróbkę wykonano by profesjonalnie. Tyle że auta sprowadzone z Anglii i w warunkach garażowych dostosowane do ruchu prawostronnego mają niższą wartość od aut fabrycznie „prawostronnych”. Zatajenie tego faktu jest więc zwykłym oszustwem.

 

Przełożenie kierownicy w angliku

Druga kwestia to jakość przeróbki. Samochód, którego licznik zaniża prędkość o połowę (zamiast w milach podaje prędkość w km/h) i - prawdopodobnie - ma szereg innych wad technicznych, jest niebezpieczny i nie nadaje się do użytku. Osoba, która nieświadomie kupiła takie auto w komisie, ma prawo je zwrócić i uzyskać zwrot wszystkich kosztów, jakie poniosła w związku z transakcją. Jeżeli więc samochód zostałby zarejestrowany przez kupującego, komis miałby obowiązek zwrócić mu oprócz zapłaconej za auto kwoty także koszty rejestracji. Takie prawo daje kupującemu Ustawa z dnia 27 lipca 2002 roku o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego.

 

Masz prawo do...

Zwrotu auta i odzyskania całej zapłaconej za nie kwoty, jeśli ma ono poważne wady, o których sprzedawca Cię nie poinformował i których nie da się w sensowny sposób usunąć. Prawo odstąpienia od umowy dotyczy transakcji zawartej z profesjonalnym sprzedawcą, czyli handlarzem, salonem samochodowym, komisem itp. podmiotem. Jeżeli ponieśliśmy dodatkowe koszty związane z transakcją (np. koszty rejestracji lub przeglądu), sprzedawca wadliwego towaru ma obowiązek pokryć nasze koszty. Prawo do bezpłatnego usunięcia wady lub odstąpienia od umowy przysługuje konsumentowi, jeśli wady są obiektywnie poważne. Drobne usterki nie dają tego prawa.

5ae1a432ccf2a_kierownicaanglik.jpeg.e2acee47bea857f9a7f908adfec86e88.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jest atestowana

 

Pewnie jest, tylko ten pasek klinowy i koła pasowe pewnie nie maja homologacji.

 

a co z kierunkami i wycieraczkami??

 

Przecież są :) na temat rozmieszczenia przelączników przepisy milczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam już dokładnie ale ten JEEP CHEROKEE był oferowany na allegro ,czy otomoto jakieś 2 lata temu w okolicach Poznania. A co dalej z tym wynalazkiem tego już niestety nie wiem. Miałem więcej zdjęć tej myśli technicznej ale gdzieś już zapodziałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możne tak historia. Od jakiegoś czasu w moim mieście pojawił sie land rover Dicovery w wersji angielskiej :!: zarejestrowany na polskich nr. rejestracyjnych. O dziwo pojazd przeszedł w pewnym mieście pozytywne badanie i do dzisiaj przechodzi :!: pewnego pięknego dnia został zatrzymany przez Policje, oczywiści zatrzymany dowód itd. Sprawa trafiła do prokuratury albo sadu( tu są pewne nieścisłości) W toku badania jakie przeprowadził organ "śledczy" ustalono ze pojazd dalej możne się poruszać bo gdzieś w PoRD jest napisane jedno słowo interpretowane dwuznacznie. Nie powiem wam jakie to słowo bo nie chce tu puszczać ściemy.

Pojad o którym pisze osobiście widziałem nawet u mnie na stacji był tylko w towarzystwie innego.Gość sie śmiał prosto w oczy. I co nie da się na legalu :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 31 grudnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

(Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)

 

Cytat :

2. Kierownica w pojeździe o liczbie kół większej niż trzy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie

prędkości przekraczającej 40 km/h, nie powinna być umieszczona po prawej stronie pojazdu

 

I właśnie teraz juz wiem na jakiej podstawie organ badający sprawę land rovera którego wcześniej opisałem wydał opinie pozytywna. Padaja tam słowa " nie powinna być" i interpretacja jest dwuznaczna :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by tak było pisałoby musi, a jeśli pisze powinien tzn. i tu jest pole do interpretacji w każdą stronę.

 

Proszę Cię, porównaj ile razy w Dz.U. nr 32 poz. 262 występuje słowo musi a ile powinien (na,no),,, a że jest to pisane pod prawników, stwierdziłem już dawno ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by tak było pisałoby musi, a jeśli pisze powinien tzn. i tu jest pole do interpretacji w każdą stronę.

 

Ciekawą interpretację przedstawiłeś :)

Wyrywkowo dwa paragrafy z warunków technicznych:

 

§ 9. 1. Pojazd powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby:

4. Wózek boczny motocykla powinien być umieszczony po jego prawej stronie.

 

Jeśli przyjadę do Ciebie motocyklem z wózkiem bocznym z lewej strony albo z tyłu motocykla to dostanę pozytywa?

Bo przecież nie MUSZĘ go mieć z prawej strony, a jedynie POWINIENEM :)

Paragraf następny:

 

§ 18. 1. Autobus powinien być wyposażony w:

 

Rozumiem, że autobusu w ogóle nie sprawdzasz bo przecież, jak wyżej już napisałem, nie musi spełniać szeregu wymogów z tego paragrafu, a jedynie powinien ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawą interpretację przedstawiłeś :)

 

ponieważ jak przeczytasz nasze przepisy to które stosujesz bezpośrednio, czyli tak jak pisze bez żadnych interpretacji?

 

myślę że jest ich mało, a do niektórych przepisów interpretacji jest kilka, zależy kto interpretuje i na czyje potrzeby.

 

odnośnie autobusów to "parę" widziałem i wiele z nich nie odpowiadało warunkom techn.

a w cytowanym zdaniu chodziło mi o to, że takie sformułowanie przepisów stwarza pole do różnych interpretacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.