Skocz do zawartości

Angliki jednak będą rejestrowane


wolf

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 83
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • JANUSZ60

    13

  • kowal

    9

  • Psuj

    5

  • Paprock

    5

Top Posters In This Topic

Przedruk tylko, ku potomności:

http://moto.onet.pl/1627029,1,ke-chce-aut-z-kierownica-po-prawej-w-polsce,artykul.html?node=2

 

KE chce aut z kierownicą po prawej w Polsce

dziś o 12:06

ms / PAP

 

Komisja Europejska (KE) znowu upomniała Polskę za odmowę rejestracji aut z kierownicą po prawej stronie, produkowanych z myślą o ruchu lewostronnym.

KE domaga się zmiany polskich przepisów, które są - jej zdaniem - sprzeczne z unijnym prawodawstwem.

 

KE uważa, że Polska łamie unijną dyrektywę o homologacji typów układów kierowniczych z 1970 roku, dyrektywę ramową o homologacji pojazdów silnikowych z 2007 roku, a nade wszystko art. 28 unijnego traktatu gwarantujący swobodę przepływu towarów na wspólnym unijnym rynku.

 

Do tego - twierdzi KE - sprowadza się polski wymóg, by przed rejestracją pojazdu w Polsce przełożyć koło kierownicy na lewą stronę. Nie ma ku temu powodów, skoro - argumentuje KE - tego rodzaju samochody z powodzeniem są rejestrowane i jeżdżą w innych krajach UE, nie tylko w Wielkiej Brytanii.

 

Polskie władze argumentują, że skorzystały z dopuszczonej w prawie UE możliwości wprowadzania zakazów i ograniczeń uzasadnionych względami bezpieczeństwa publicznego i ochrony zdrowia. Takie zdanie podzielił Naczelny Sąd Administracyjny, który w styczniu bieżącego roku wypowiedział się w sprawie sprowadzanych do Polski aut z kierownicą po prawej stronie.

 

KE zajęła się sprawą na wniosek mieszkańca Kielc, ktry bezskutecznie próbował zarejestrować w Polsce sprowadzony z Wielkiej Brytanii samochód z kierownicą po prawej stronie. Po odmowie władz, poskarżył się do Brukseli. Na skutek listu KE zbadała sprawę i wszczęła postępowanie. Wysłany w czwartek list stanowi otwarcie kolejnego etapu procedury za złamanie unijnych przepisów przez kraje członkowskie. Jeśli KE uzna odpowiedź polskich władz za niewystarczającą, może skierować sprawę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

 

Minister transportu może wydać zgodę na rejestrację w Polsce auta przystosowanego do ruchu lewostronnego w przypadku pojazdów specjalnych czy zabytkowych.

 

Michał Kot (PAP)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nadzieja, że jednak nie będą rejestrowane. Dziś słyszałem w tv wypowiedź kogoś z MI, który to człowiek stwierdził, że Polska nie zezwoli na masowe rejestrowanie samochodów z kierownicą po prawej stronie. Argumentował to tym iż w przypadku ruchu prawostronnego pojazdy zostały skonstruowane z kierownicą umieszczoną z lewej strony aby można było bezpiecznie poruszać się takim pojazdem tak więc w przypadku ruchu lewostronnego kierownica musi być po prawej stronie. Stwierdził, że w Polsce jest możliwość rejestracji pojazdu z kierownicą po prawej stronie pod warunkiem uzyskania odstępstwa. Na końcu dodał że KE może skierować sprawę do Trybunału i zobaczymy co się stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anglia po prostu nie może przeżyć, że wyczyściliśmy ze złomu już całą unię tylko nie ją ,,,Niemcy rejestrują ich pojazdy, lecz tylko Polak kupi złom ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są jeszcze inne kraje na wschodzie które też to kupią.

nie wiem jaki wschód masz na myśli, jak na razie unia na siłę przekonuje nasz rząd, widać czują tu jeszcze rynek na złom ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady z tym złomem. W przypadku Anglii ludzie chcą w dużej mierze rejestrować pojazdy, które tam kupili i nimi jeździli, a teraz myślą o powrocie. Mają dobre auta, tanio kupione, wiedzą, że w kraju niekoniecznie za równowartość ze sprzedaży kupią porównywalne auto. Nie wrzucajmy wszystkich do jednego gara.

A poza tym czyja ta wina, że po Polsce złomy jeżdżą? Przecież są badania przed rejestracją :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poza tym czyja ta wina, że po Polsce złomy jeżdżą? Przecież są badania przed rejestracją :cool:

Właścicieli SKP, WK za brak nadzoru, policji za nie wykonywanie swoich obowiązków i właścicieli pojazdów, którzy chcą się uszczęśliwić posiadaniem pojazdu a nie stać ich na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie osobiście mogą być rejestrowane (i tak jeżdżą po kraju). A to, że mniej niebezpieczne od auta, które dorwał młody człowiek to już inna sprawa i problem ubezpieczającego :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to, że mniej niebezpieczne od auta, które dorwał młody człowiek to już inna sprawa

 

Jak ten młody człowiek dorwie anglika to będzie jeszcze bardziej niebezpieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nadzieja, że jednak nie będą rejestrowane.

 

Dla mnie osobiście mogą być rejestrowane

 

Dla mnie też.Kiedyś się wypowiadałem w tej sprawie.Piszecie że np w Niemczech można rejestrować,ano można tylko ubezpieczenie jest od 2-5 razy droższe od" zwykłego"(zależy od towarzystwa).Dzwoniłem do kumpla z Bremy , wybadał mi temat i taką odpowiedź dostałem.Bardzo rzadko spotyka się samochody z kierownicą po prawej stronie w jego okolicy. Niemcy twierdzą że źle się jeździ i ubezpieczenie drogie.A Polacy.....? :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ubezpieczenie jest od 2-5 razy droższe od" zwykłego"

 

Sądzę że u Nas odbyło by się tak samo. Firmy ubezpieczeniowe nie odpuszczą takiego tematu żeby nie zarobić trochę więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest od 2-5 razy droższe od" zwykłego"

 

w UK to samo tyle ze dla aut z kierownicą po lewej

 

Firmy ubezpieczeniowe nie odpuszczą takiego tematu żeby nie zarobić trochę więcej

 

to powinno byc ustawowo uregulowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.