Skocz do zawartości

Elektryczna wciągarka


grzegorz70

Rekomendowane odpowiedzi

To cytat z rozporządzenia z Dz.U. 120 z 2002 r., poz. 1021, a dokładnie z par 1. Nie mniej ten cytat nie do końca wyjaśnia sprawę dozoru ponieważ gdyby identyczną wciągarkę zamontować z przodu pojazdu, tak jak to się dzieje w samochodach terenowych to wtedy ta wciągarka dozorowi by nie podlegała. Wybieram się na egzaminy do UDT i spróbuje zapytać jak to wygląda z ich strony. Nie mniej póki co przepis jest i trzeba go stosować tak jak tam jest to napisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 Wciągniki i wciągarki z napędem mechanicznym ogólnego przeznaczenia ograniczony - co 2 lata

5 Wciągniki i wciągarki z napędem elektrycznym jednofazowym do 1.000 kg uproszczony - -

6 Wciągniki i wciągarki z napędem mechanicznym specjalistyczne pełny co jeden rok -

 

Dziennik Ustaw z 2003 r. Nr 193 poz. 1890 Zał nr 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy elektryczna wciągarka będąca na wyposażeniu auto-lawety powinna mieć dozór UDT?

Wniosek z tego, że nie podlega ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko pozostaje kwestia

6) maszyny służące do przemieszczania osób lub ładunków w ograniczonym zasięgu:

a) wciągarki i wciągniki,

A wciągarka auto-lawety jak nic służy do przemieszczania ładunku. Komuś te przepisy wymknęły się z pod-kontroli.

Podobnie jak drabiny strażackie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto nie jest nowe, klient na moje pytanie o dozór :shock: . Z waszych wypowiedzi wynika że zbędny, albo wróci, albo jednego Klienta mniej. Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to ujął inaczej. Wskazany telefon do przyjaciela, czyli do najbliższej placówki UDT i prośba o wyjaśnienie. Nasza wymiana zdań co najwyżej daje Ci punkt zaczepienia w rozmowie z przedstawicielem UDT. Przy okazji możesz wspomnieć o drabinie strażackiej. Jak Ci przyjedzie pojazd straży pożarnej to znowu będziesz miał dylemat czy rozsuwana drabina podlega dozorowi, czy też nie. Z tego co słyszałem to drabiny z koszem na końcu to urządzenia dozorowe, bo służą do przemieszczania osób jak to wspominał JANUSZ60, cytując akt prawny, a te bez kosza dozorowi nie podlegają. A jak już uzyskasz wyjaśnienie to zawsze możesz zaskoczyć gościa pytając czy drabina z koszem odejmowanym podlega pod dozór czy nie. Przepisu są tak zrąbane, że trzeba być czujnym i w tej sytuacji najlepiej wykonać doraźnie telefon, później jeszcze wysłać oficjalne pismo z zapytaniem, aby była podkładka na przyszłość. Jak klient będzie grymasił to mu usta zatkasz papierem i przynajmniej nie będziesz świecił oczami przed nim za bałagan w przepisach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisu są tak zrąbane,

Dlatego musisz się liczyć z tym, że bystry klient przyniesie Ci papier z odmienną interpretacją, bo akurat zadzwonił do innego niż Ty urzędu ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temacik jak widzę się nadal rozwija i dla tego postaram się zaciągnąc języka jak ten problem widzi UDT u mnie i dam Wam oczywiscie znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo się rzekło, więc pofatygowałem się do UDT.

Na pytanie czy wciągarki pomocy drogowej podlegają pod dozór pan inspektor powiedział w pieszej chwili, że nie. Na to jego stwierdzenie pokazałem mu cytat z rozporządzenia z Dz.U. 120 z 2002 r., poz. 1021, a dokładnie z par 1. Wtedy zasiałem mu ziarno wątpliwości, ale zaczął bronić swego stanowiska w następujący sposób.

Po pierwsze wyjął jakiś informator i pokazał mi w nim zał. 1, Dziennik Ustaw z 2003 r. Nr 193 poz. 1890 i stwierdził że w tym akcie prawnym wszystko jest bardziej szczegółowo ujęte. Skoro tam nie jest wyszczególnione urządzenie, które opisem przypomina wciągarkę auto-lawety to oznacza, że ta wciągarka pod dozór nie podlega. Mój wyraz twarzy chyba wyglądał, że takie wyjaśnienie mnie nie przekonało i na dodatek wyskoczyłem po raz drugi z tekstem tym tekstem:

 

"6) maszyny służące do przemieszczania osób lub ładunków w ograniczonym zasięgu:

a) wciągarki i wciągniki" i że wciągany pojazd jest jakby nie patrzyć ładunkiem, który jest przemieszczany.

 

Na to bardzo miły pan stwierdził, że w przypadku wciągarek auto-lawety/pomocy drogowej nie ma dużego zagrożenia ponieważ ta wciągarka, a w zasadzie jej lina pracuje w poziomie. Gdyby obciążenie było przenoszone w pionie to by było inna sytuacja, większe zagrożenie i co za tym idzie byłby konieczny dozór. Niestety dalej mnie nie przekonał, ale dalsza dyskusja nie miała sensu ponieważ wybieram się być może do tego miłego pana na egzamin i nie chciałbym wryć mu się w pamięć z tą wciągarką, i dawać mu powód, aby był dla mnie znacznie mniej miły podczas egzaminu w UDT.

Dla czego mnie nie przekonał i tym razem? Wyobraźcie sobie, że podczas wciągania samochodu takiego powiedzmy z 1,5t urywa się lina. Ktoś może tą lina dostać w głowę i.... Przykład 2. urywa się lina i co prawda nikt nie dostaje w głowę , ale wciągane auto stacza się na właściciela, który się w okół niego szwendał i go przygniata. Przykład 3. Źle zamocowana wciągarka urywa się i ktoś, kto był w pobliżu dostaje nią w ... cokolwiek.

Kto zgadnie co będzie dalej?

Dalej będzie tak, że prokurator badający sprawę znajdzie zapis w z Dz.U. 120 z 2002 r., poz. 1021, a dokładnie z par 1. Później znajdzie zapis w PoRD, mówiący, że pojazd z zamontowanym urządzeniem technicznym, podlegającym dozorowi ... co jest dalej wszyscy wiedzą. Następnie popatrzy w DR kto i gdzie robił ostatnie BT i co? Ma winnego całego nieszczęścia.

Najchętniej napisał bym pismo do UDT, aby ten zajął stanowisko w tej sprawie i przedstawił mi je na piśmie, ale nie mogę, lub raczej wolę tam nie zadawać tam niewygodnych pytań, z uwagi na egzamin, który tam mnie czeka.

Linki do tematów o wciągarkach, które dał Psuj także nie wiele wyjaśniają, a więc jesteśmy w punkcie wyjścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years later...

Przeczytałem ten temat i ten 

i niestety dalej nie wiem czy wymagać przy BT dokumentów potwierdzających z UDT  w samochodach czy to pomocy drogowej czy innych (osobowych lub ciężarowych do 3,5DMC) z zamontowaną wciągarką/wyciągarką w zderzaku  czy to za kabiną w przypadku lawety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dozorowi nie podlegają, ale jak one się mają do wystawania poza obrys, lub do wytycznych o ochronie pieszych? Przecież z jakiegoś powodu zaczepy kulowe haków znikają. I na bank o estetykę nadwozia tu chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A żaden przepis nie zabrania wystającej ręki za obrys... Ciekawe czy rządzący nadążą za takimi nowinkami w kolejnej zmianie rozporządzeń i ustaw za 100 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2021 o 09:35, Paprock napisał:

Dozorowi nie podlegają, ale jak one się mają do wystawania poza obrys, lub do wytycznych o ochronie pieszych? Przecież z jakiegoś powodu zaczepy kulowe haków znikają. I na bank o estetykę nadwozia tu chodzi.

zależnie od auta i osoby to niektórym wystający hak przeszkadza bo walą nogą o niego sięgając po coś w bagażniku. Poza tym psują estetykę auta. No i czasem montaż jest taki że zasłaniają tablicę rejestracyjną wtedy wiadomo że wskazany hak demontowalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.