Skocz do zawartości

Okres ważności zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu


pumex

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze witam wszystkich, bo to mój pierwszy post na Waszym forum :)

 

Mam takie pytanie - mam nadzieję, że umieszczam je w dobrym dziale. Po ostatnim badaniu technicznym z powodu braku miejsca na pieczątki w dowodzie dostałem kartkę. Czy ona ma jakiś okres ważności, czy mogę spokojnie na niej jeździć i nie wyrabiać nowego dowodu? W normalnej sytuacji nawet bym się nad tym nie zastanawiał i wyrobił nowy dowód, ale tutaj mówimy o samochodzie-zabawce, którym jeżdżę bardzo sporadycznie, stąd też szkoda mi 'bez sensu' wydawać 70 zł na dowód, jeśli nie jest to konieczne. Czy coś ryzykuję jeżdżąc dłużej z kartką?

 

Z góry dzięki za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 200
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    30

  • michal_k

    29

  • brodatymazur

    20

  • darkdog

    11

Zasadniczo zaświadczenie z przeglądu nie ma terminu ważności. Jednak zapis w Dowodzie Rejestracyjnym obliguje Cię do zgłoszenia wszelkich zmian w ciągu 30 dni. Druga sprawa zaświadczenie nie jest dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu więc podczas kontroli "zapełniony" DR zostanie zatrzymany. Tak więc warto się zastanowić czy te 70 zł jest warte potencjalnego stresu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dzięki za odpowiedź :)

Tylko jeszcze się dopytam - skoro zaświadczenie nie jest dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu, to nawet jadąc z przeglądu wprost do WK teoretycznie łamię prawo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro kartka nie stwierdza o dopuszczeniu do ruchu, to nawet jadąc z przeglądu wprost do WK teoretycznie łamię prawo?

Nie bo masz DR. Gorzej gdy zostanie zatrzymany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnim badaniu technicznym z powodu braku miejsca na pieczątki w dowodzie dostałem kartkę. Czy ona ma jakiś okres ważności, czy mogę spokojnie na niej jeździć i nie wyrabiać nowego dowodu?

Z tą "kartką" i z DR oczywiście, spokojnie możesz jeździć tylko 30 dni, bo tyle masz czasu na zgłoszenie zmian do WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą "kartką" i z DR oczywiście, spokojnie możesz jeździć tylko 30 dni, bo tyle masz czasu na zgłoszenie zmian do WK.

Dokładnie Olu ale kto tego przestrzega i po roku na Obt klijent daje mi zaświadczenie z poprzedniego badania z wielkim zdziwieniem a to trzeba wymienić dowód :P panie kto tam bedzie stał w kolejce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w ciągu tygodnia otrzymam odpowiedź na piśmie z Biura Prawnego KGP na powyższe pytania i zamieszczę na forum.

W rozmowie telefonicznej naświetlił mi sprawę, ale co powiedział nie będę pisał - poczekam na pismo.

ale tutaj mówimy o samochodzie-zabawce, którym jeżdżę bardzo sporadycznie, stąd też szkoda mi 'bez sensu' wydawać 70 zł na dowód,

Ta zabawka ...

... pijani kierowcy też tak mówią ...

Kolejny drogowy :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w ciągu tygodnia otrzymam odpowiedź na piśmie z Biura Prawnego KGP na powyższe pytania i zamieszczę na forum.

Fajnie by było Kolego

Ta zabawka ...

... pijani kierowcy też tak mówią ...

ale to już jnna sprawa ja też bym się tak tłumaczył :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to już jnna sprawa ja też bym się tak tłumaczył

Tłumaczyć się zawsze można , ale nie zmienia to faktu, że złamało się prawo z oczywiście błahego powodu. :razz:

Jeśli kogoś stać posiadać samochód czy to zabawkę, czy inny, stać by wykupić OC, zakupić części, zalać paliwo to powinno być stać na wymianę dowodu raz na x lat, a nie szuka się jak tu ominąć prawo. Przy wpadce będzie to bardziej kosztowne :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kogoś stać posiadać samochód czy to zabawkę, czy inny, stać by wykupić OC, zakupić części, zalać paliwo to powinno być stać na wymianę dowodu raz na x lat, a nie szuka się jak tu ominąć prawo

 

No właśnie :ok Nie rozumiem takich ludzi którzy kupują coś a potem nie stać ich na utrzymanie owego zakupu jeśli to utrzymanie wymaga jakiś kosztów :-P Nie stać na utrzymanie nie kupuję :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Nie rozumiem takich ludzi którzy kupują coś a potem nie stać ich na utrzymanie owego zakupu jeśli to utrzymanie wymaga jakiś kosztów Nie stać na utrzymanie nie kupuję

Takich ludzi jest wielu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ostatnio takiego, kupił dwa konie a na owies już nie ma, i tylko ubezpiecza , robi OBT i płaci raty i garażuje bo pojeździć nie ma za co :-P i tak jeszcze 5 lat :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stać czy nie stać - oczywiście że nie umrę jeśli wydam 70 zł na nowy dowód, stać mnie na to, ale nie widzę sensu wyrzucania ich w błoto jeśli by się okazało, że za jeżdżenie na kartce nie ma żadnych kar. W końcu nie szkodzę nikomu nie wyrabiając nowego dowodu, więc jakiekolwiek porównanie do pijanego kierowcy, który stwarza zagrożenie w ruchu drogowym uważam za żenujące.

 

W każdym razie dzięki za odpowiedzi, teraz przynajmniej wiem że muszę go wymienić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że nie umrę jeśli wydam 70 zł na nowy dowód, stać mnie na to, ale nie widzę sensu wyrzucania ich w błoto

 

Ja w tej kwestii mam podobne zdanie, bo liczba miejsc na pieczęcie z terminem BT powinna być większa! Nie bardzo wiem dlaczego w DR jest aż 2 strony na adnotacje urzędowe a tylko jedna na pieczęcie z terminem BT. Nigdy jeszcze nie widziałem DR aby adnotacje zajmowały więcej niż 1 stronę i to nawet wówczas, gdy ktos je posze odręcznie wielkimi wołami a DR z brakiem miejsca na wpisanie TNBT widziałem juz setki. Jak zwykle "mądre głowy" wymyslające wzory dokumentów musieli coś spaprać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne właśnie po to żeby częściej wymieniać dowód ;) Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. W nowych dowodach jest z tego co pamiętam o jedno miejsce na pieczątki mniej niż w starych (bo w nowych pierwsza pieczątka wbijana jest obok pieczątek wbijanych później na stacji diagnostycznej, a w starych było na nie osobne miejsce chyba na pierwszej stronie dowodu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowych dowodach jest z tego co pamiętam o jedno miejsce na pieczątki mniej niż w starych (bo w nowych pierwsza pieczątka wbijana jest obok pieczątek wbijanych później na stacji diagnostycznej, a w starych było na nie osobne miejsce

 

Dobrze pamiętasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stać czy nie stać - oczywiście że nie umrę jeśli wydam 70 zł na nowy dowód

W przypadku aut ciężarowych rejestrowanych na firmy to dochodzi kwestia podatku drogowego ,jak nie przerejestruje na siebie to nie płaci .Wiecie ile można zaoszczędzić przez 5 lat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wcześniej napisałem:

Myślę, że w ciągu tygodnia otrzymam odpowiedź na piśmie z Biura Prawnego KGP na powyższe pytania i zamieszczę na forum.

Mam odpowiedź, ale w niezadowalającej formie - zwykły meil:

 

Dzień dobry,

 

W związku z Pana mailem z dnia 18 września 2011 roku, dotyczącego zatrzymania dowodu rejestracyjnego w przypadku braku miejsca na pieczątki z aktualnymi badaniami technicznymi, uprzejmie informuję, iż w przypadku wydania dodatkowego potwierdzenia przez stację obsługi pojazdów, że pojazd przeszedł badanie techniczne w wyznaczonym terminie należałoby je uznać w chwili gdy termin jego wykonania nie przekroczył 30 dni od daty jego wykonania do chwili kontroli. W przypadku dłuższego terminu zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym nie odpowiadają stanowi faktycznemu, co wyczerpuje przesłanki zawarte w art. 132 ust. 1 pkt. 7.

Dziś rozmawiałem z nimi i czekam na odpowiedź w formie skanu pisma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku dłuższego terminu zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym nie odpowiadają stanowi faktycznemu, co wyczerpuje przesłanki zawarte w art. 132 ust. 1 pkt. 7.

 

też ciekawe podejście, do 30 dni dane zwarte w DR odpowiadają stanowi faktycznemu a powyżej już nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iż w przypadku wydania dodatkowego potwierdzenia przez stację obsługi pojazdów, że pojazd przeszedł badanie techniczne w wyznaczonym terminie należałoby je uznać w chwili gdy termin jego wykonania nie przekroczył 30 dni od daty jego wykonania do chwili kontroli.

A co ma wspólnego SOP do Badania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.