Skocz do zawartości

Rejestracja przyczepki SAM pow. 750 kg.


KIEROWNIK103

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że jestem pierwszy raz na tym Forum więc Witam Wszystkich.

 

Mam pewien problem i dylemat jak to zrobić aby wszystko było na "legalu" wg. prawa i przepisów w naszym pięknym kraju.

Zacznę od początku....

Mam traka do cięcia drewna Wood-mizer który opuścił fabrykę jako "maszyna". Jest też opcja którą można zarejestrować jako "przyczepa specjalna" ale nie w moim przypadku. Byłem się podpytać w WK i z tego co mi powiedziano to jest problem z rejestracją.

 

Dorobiłem do tego Traka (waga 1300 - max. 1500kg) 1 oś (szer. 185cm) z resorem (sprężyną podobną do malucha), amortyzatorami, hamulcami oraz zaczep (sam) z hamulcem najazdowym, koła 14 wzmocnione "C". Zderzak ze światłami itd.

Wymiary całości szer. 185 cm na ok. 830 cm od zaczepu po tylny zderzak.

Wszystko to już przejechało ponad 1000 km bez najmniejszego problemu a prędkość i 100 km/h nie robi żadnego problemu nawet po dziurawych drogach.

 

I teraz pytanie jak to "ugryść" żeby było OK.

 

Myślałem aby pokombinować i i zrobić coś na wzór "dłużycy" lub przyczepki (pod łodziowej) z wykorzystaniem mojej osi i zaczepu. Wszystko byłoby przykręcone na "stałe" do traka za pomocą 8 śrub z możliwością demontażu. Była też opcja aby zarejestrować samą oś i zaczep ale chyba nie ma takiej możliwości.....

 

Aby zobrazować jak to wygląda załączam zdjęcia poglądowe mojego traka i oryginału w wersji przewoźnej.

 

www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cab204241f84ff3d.html

www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5f26994e85f8ad6f.html

www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cf4a1a9a599bf19d.html

www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c6d0394a02356cb1.html

www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a4bc181112ca5e89.html

 

I teraz poglądowy "oryginał"

 

www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d647e33fc7758dd0.html

 

Dzięki za sugestie i pomoc.....

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam traka do cięcia drewna Wood-mizer który opuścił fabrykę jako "maszyna". Jest też opcja którą można zarejestrować jako "przyczepa specjalna" ale nie w moim przypadku.
I teraz pytanie jak to "ugryść" żeby było OK.

zbudować przyczepę ciężarową uniwersalną

do przewozu różnych towarów w tym powyższej maszyny

 

przypuszczam że gdzieś na ramie tej maszyny znajduje się nr podobny do tego 456B42418TPCF8607

 

pocczątek "456" oznacza

WOOD MIZER PRODUCTS INC 8180 W 10TH STREET INDIANAPOLIS, IN 46214 USA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jacdiag za odzew.

Niby można zrobić przyczepę uniwersalną, ale tu jest problem że przyczepa ma "pakę" na całej swojej szerokości, a w moim przypadku jest problem ponieważ "głowica" jak i ja jako operator muszę mieć wolne miejsce aby chodzić za "głowicą" - na zdjęciu widać wolne miejsce między zawieszeniem a ramą maszyny...

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c6d0394a02356cb1.html

 

oraz zależy mi na tym aby za każdym razem po przyjeździe i wyjeździe od klienta nie odpinać i zapinać przyczepki - czas i dużo roboty.

Następny problem z przyczepką uniwersalną jest to że trak ma hydraulikę - docisk kłody i obracak - która jest poniżej ramy traka....

 

Byłem już w WK i Kobitka powiedziała Mi że mam 2 opcje...

- zarejestrować Trak z podwoziem jako SAM - że niby sam zrobiłem - co jest nie prawdą ponieważ "traka" nie robiłem tylko wyszła z fabryki jako "maszyna" nie przyczepa specjalna - homologacja, pod rygorem odpowiedzialności karnej.....

- jeździć na "wariata"....

W WK pokazałem fakturę zakupu, nr. homologacji itd. i nic ponieważ nie podchodzi pod "kod" który jest napisany w św. homologacji.

dzwoniłem do fabryki WM i tam mi krótko powiedziano że homologacji mi nie dadzą ponieważ"

1- oni za nią zapłacili - przyczepa specjalna,

2- jest to maszyna która ma pracować w 1 miejscu- placu właściciela a nie "podróżować"...

 

Pytanie

czy jest możliwość zarejestrować samą oś i zaczep.... (chyba nie)....

 

Dzięki i pozdrawiam.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz zbudować przy wykorzystaniu innej konstrukcji własny pojazd? Możesz, przy zachowaniu warunków technicznych, wiec tak zrób i wówczas otrzymasz przyczepę specjalną (kod 14)-inną(599) i będziesz się mógł spokojnie poruszać po drogach zarejestrowaną i ubezpieczoną przyczepą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jeździć na "wariata"....

Tak

ale tylko ciągnikiem rolniczym

 

Warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu

Art. 71. 1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.

2. Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną.

3. Pojazd niewymieniony w ust. 1, przyczepa motocyklowa oraz przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny jest dopuszczony do ruchu, jeżeli odpowiada warunkom określonym w art. 66.

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak

ale tylko ciągnikiem rolniczym

To chyba jedyne i sensowne wyjście z całej sytuacji, zwłaszcza, że nie trzeba nic załatwiać, szkoda, że prędkość przemieszczania jest niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak na razie nie miałem czasu na "konfrontacje"....

Ciągnik odpada z powodu prędkości.

Teraz jestem (tnę drzewo) u klienta ponad 90 km. od domu w 1 stronę i samochodem z trakiem jechałem prawie 1.5 godziny a co dopiero ciągnikiem......

Dzięki i wesołego weekendu..... :cool:

 

[ Dodano: 11-08-2012, 11:55 ]

Witam ponowne szanowne "gremium".

Sorry że tak długo nie dawałem "znaku życia" co się działo z moim SAM-em.

A więc "zrobione" dzięki pomocy wszystkich a zwłaszcza "adam1501".

Wielkie :piwo to za mało.

Wszystko zarejestrowane, ubezpieczone i co najważniejsze na legalu....

Dzięki i ::hey Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.